Černá Hora je místo netušených možností. V dubnu se tu dá koupat v moři a zároveň lyžovat
Pěstovat se tu dá gastroturistika, stejně jako výlety po horách, po malebných městečkách či ke krásně čistému moři.
Kolem dokola není slyšet nic než zpěv ptáků. Jsou tu louky plné horského kvítí a nesmírný klid. V jednom z domků lze však nalézt klid ještě větší. A také docela jinou vůni než je ta květinová. Ve studeném stavení, v úplné tmě, visí ze stropu několik pater kýty. Stačí si vzít stoličku a říznout. Tady ale musí maso viset minimálně sto dní, teprve pak je z něj dokonalý pršut.
Vítejte ve vesnici Njeguši, nejznámější vsi Černé Hory, kde se právě pršut vyrábí. Nejen tady v domě, kde je zároveň nejstarší restaurace v zemi, otevřená už od roku 1881. Sušená šunka se v malé obci vyrábí na několika místech a po několik generací. Země na Balkáně by klidně mohla vydat na sólovou gastroturistiku. Kromě pršutu si Černohorci pěstují vlastní ovoce, mají tu výborné sýry a místní specialitou je olivový olej.
Olivovník tu prý má každý a každý si také plody může přijít nechat slisovat na olej do jednoho z klášterů. Ty jsou vybavené speciálními mlýny a za určitý obnos oleje rády pomohou. K tomu všemu lze objednat také rakiji, pálenku ze zkvašených vinných hroznů. Černá Hora ale, zdá se, má pro každého něco. Jsou tu úchvatné hory, krásné čisté moře a spousta památek. Od všeho něco tu lze přitom nalézt i v chladném počasí.
„Na severu je klima horské, někdy se říká, že až aplské, s velkými horskými středisky, s loukami a krásnými ledovcovými jezery. Ve střední části je kontinentální klima, nachází se tu dvě nížiny okolo řek a pěstuje se tady ovoce, zelenina a také kukuřice. A dole je mediteránské klima s přímořskou částí a dlouhými horkými léty,“ říká Vlasta Stanišić, která pochází ze Slovenska, v Černé Hoře ale dlouhá léta žije a dělá zde průvodkyni. Třeba v dubnu se tu prý dá ve stejný den bez větší újmy koupat v moři a v horách lyžovat.
To všechno lze nalézt na třinácti tisících kilometrech čtverečních, což je ještě míň, než má třeba Morava. Dohromady žije v Černé Hoře podle posledního sčítání pouhých 625 tisíc obyvatel. V průměru obývá jeden kilometr čtvereční 45 obyvatel. Výrazný rozdíl je však v horách a u moře. Zatímco v kopcích žije jen osm lidí na kilometr čtvereční, na pobřeží je to stovka.
Cesta do Njeguši vede přes ty nejkrásnější výhledy na Boku Kotorskou, tedy na Kotorský záliv. Kromě stoupání musí člověk zdolat také 25 serpentin. Jet by sem měli jen ti nejzkušenější řidiči. Dívat se na krajnici se nedoporučuje, občas se na ní auta a autobusy až nebezpečně lepí. Koukat se dolů, do zálivu, je naopak víc než žádoucí. Výhled odsud je nezapomenutelný. „Boka Kotorska je nejčlenitější část černohorského pobřeží. Říká se jí Nevěsta Jadranu a v roce 1997 byla zařazena mezi 27 nejkrásnějších zálivů na světě,“ říká Stanišić.