Černý rybíz, mango a sicilský citron. Češi dodávají Němcům na olympiádu ovocné ledové tříště

„Podle medailové bilance německého týmu to vypadá, že jim naše smoothie opravdu chutná,“ říká zakladatel rodinného byznysu se zmrzlinou.

Eliška NováEliška Nová

adria-gold-1Story

Foto: Adria Gold

Zmrzlinárna Adria Gold dodává do německého olympijského domu

0Zobrazit komentáře

Na německém trhu působí jen pár let, navíc v malém množství. I tak si jich tu všimli, a to dokonce tak, že si je přáli do Německého olympijského domu. Česká firma Adria Gold vyrábí už od devadesátých let zmrzlinu. Před pěti lety k tomu přidala i ledové smoothie neboli ovocnou ledovou tříšť. A právě ta nyní osvěžuje německé olympioniky.

Češi přitom o zakázku ani neusilovali. Jejich produkt se v Německu tak moc líbil, že firmu na jaře oslovili organizátoři německého olympijského zázemí sami. „Dostat se na tak prestižní a sledované místo, jako je olympiáda, nebylo vůbec jednoduché. Naše směsi musely podstoupit různé testy kvality od mikrobiologických rozborů, senzorických zkoušek až po antidopingové rozbory,“ popisuje pro CzechCrunch zakladatel a majitel rodinné zmrzlinárny Petr Němeček. Jak už je jasné, všechny testy dopadly na výbornou.

Němci si do svého olympijského domu vyhlédli směs nazvanou Extra Fruit, a to především díky vysokému obsahu ovoce, který do ní Adria Gold dává. Výhodou je i to, že je bez lepku, bez tuku i bez mléka, takže je vhodná pro celiaky, vegany i lidi s intolerancí na laktózu. Nejsou v ní ani barviva či aromata. Ze směsi se dá vyrobit jak řemeslná zmrzlina, tak právě ledové smoothie, které je zároveň lehčí na přípravu. A právě smoothie Němci na horké letní olympijské dny vybrali.

Nikoli do Paříže, ale ještě do Německa putovalo zboží už v květnu. Příchutě mělo černého rybízu, manga a sicilského citronu. Ty byly vybrány po konzultaci s organizátory. „Nejedná se ani tak o spolupráci, která by byla zajímavá objemově, protože olympiáda probíhá jen pár týdnů, spíš je to prestižní záležitost a také určité ocenění práce všech lidí v naší firmě, kteří se podílí na tvorbě této unikátní řady,“ dodává Němeček.

Ten chtěl původně jet olympijské hry navštívit, nakonec se to ale nepodařilo. Z Paříže tak aspoň chodí ohlasy. Pozitivní. Jsou od organizátorů, se kterými je zmrzlinárna stále v kontaktu, kdyby náhodou smoothie došlo. „Ohlasy jsou sice jen zprostředkované, když se ale podívám na medailovou bilanci německého týmu, vypadá to, že ledové smoothie jim opravdu chutná,“ směje se zakladatel Adria Gold.

Němeček se k ledovému a sladkému byznysu dostal přes své bratrance, kteří začali se zmrzlinou podnikat hned po revoluci a nakonec ho přesvědčili, ať si svoji zmrzlinárnu otevře také. „Vzal jsem si svůj první úvěr, moji rodiče kvůli tomu zastavili dům a pak už to bylo o vytrvalé práci. Dneska se tomu smějeme, ale když se zamyslím, tak to bylo celkem šílené rozhodnutí, protože to bylo velmi riskantní. Dodnes jsem za to každopádně svým rodičům vděčný,“ líčí Němeček.

První obchod se zmrzlinou otevřel v roce 1992 ve Velkém Ořechově, což je vesnice s pěti sty obyvateli. Po dvanácti letech se pak podnik přestěhoval do Nivnice u Uherského Brodu. Jak sám Němeček říká, doba byla tehdy hladová. Prodeje tak byly zajímavé i v malé obci. Od začátku ale zakladatel Adria Gold věděl, že bude chtít dělat velmi kvalitní zmrzlinu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„I přesto, že lidé se tehdy spokojili i s nižší kvalitou, se ukázalo, že dělat zmrzlinu na špičkové úrovni se vyplatí v opravdu každé době. Navíc já sám jsem velký milovník zmrzliny a vždycky jsem ji vyráběl v první řadě pro sebe, svoje děti a rodinu. Kvalita byla v naší firmě vždycky myšlena upřímně, protože přece nebudu sobě nebo svým dětem vyrábět něco nekvalitního,“ říká majitel podniku.

Nakonec se z byznysu stalo rodinné podnikání, do kterého se zapojuje manželka Eva, dcera Klára a její manžel Lukáš a také syn Tomáš. První zmrzlina, kterou Adria Gold dělala, byla kopečková. Firma na ní prý vyrůstala prvních deset let. Později se přidaly směsi na točenou zmrzlinu – ta je technologicky složitější, a je to tedy i nákladnější proces. Česko je ovšem velmoc točené zmrzliny, a tak to netrvalo dlouho a kopečkovou na stupínku vítězů nahradila.

„Česko je pořád náš dominantní trh, na kterém navíc stále meziročně rosteme o zajímavá procenta,“ líčí Němeček s tím, že k největšímu zrychlení růstu nakonec přispěla právě řada Extra Fruit, která se vyrábí od roku 2019 a která zamířila i do německého olympijského domu. Adria Gold ji připravuje pomocí vakuové technologie, se kterou zpracuje ovoce do podoby unikátních sorbetů.

I přesto, že lidé se tehdy spokojili i s nižší kvalitou, se ukázalo, že dělat zmrzlinu na špičkové úrovni se vyplatí opravdu v každé době.

Co se zmrzliny týče, Češi jsou konzervativní. Nejvíc milují vanilkovou, čokoládovou a jahodovou. Je jedno, jestli je točená nebo kopečková. Úspěšným zmrzlinárnám se to ale pomalu daří měnit, Adria Gold se tak v točené v posledních letech zaměřuje na exotické ovoce, letos je to třeba citron, grep a mandarinka. Jsou z ovoce přímo ze Sicílie. Kopečkové technologie dovolují větší kreativitu, firma tak dělá meruňkový koláč, větrníkovou či jablečný štrúdl.

Kromě Česka si na nich pochutnávají také na Slovensku, v Maďarsku, Rakousku a Německu. Letos rozjeli spolupráci také v zemi, kde se zmrzlina narodila, tedy v Itálii. Pro italskou firmu vyrábí Adria Gold produkty pod jejich privátní značkou a přemýšlí také o vstupu na arabský trh. A rozvíjí i svoje druhé dítě – e-shop a značku Utrhni, pod kterou vznikají limonády, džemy, ořechová másla a další ovocné výrobky.

Zmrzlinu dodává společnost v Česku hodně do gastroprovozů, pro byznys jsou primární, nicméně vychutnat si ji můžete i v některých pobočkách po celé zemi. Točený sorbet nabízí pražská Cafe Parkofka v Modřanech, na jižní Moravě ji nabízí Sonnentor, kam se dodává bio zmrzlina. A v Moravskoslezském kraji je možné se zastavit v Ostravici. Mají tam jak točenou, tak i kopečkovou.

Rusňák a Řezníček šlapou do realit. Jejich skupina kupuje velkého developera, se kterým už staví v Polsku

Investiční skupina DRFG oznámila akvizici původem maďarské společnosti TriGranit. Jde o velkého developera ve střední Evropě.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

drfg

Foto: DRFG

Roman Řezníček a David Rusňák, spolumajitelé skupiny DRFG

0Zobrazit komentáře

Loni spolu začali budovat velký logistický park na západě Polska. Spolupráce české investiční skupiny DRFG, za kterou stojí David Rusňák a Roman Řezníček, a středoevropské developerské společnosti TriGranit se teď ještě prohloubí. DRFG oznámilo, že celou původem maďarskou firmu kupuje od jejího dosavadního vlastníka, kterým byla mezinárodní realitní skupina Revetas Group. Rusňák a spol. chtějí posílit svou pozici v regionu střední a jihovýchodní Evropy, přičemž TriGranit má zastřešit celou oblast developmentu skupiny. Ta prošla v posledních letech výraznou proměnou.

„Jsem rád, že se nám povedlo dokončit tuto stěžejní akvizici, která nám otevírá nové příležitosti. TriGranit má historii dlouhou téměř třicet let a disponuje bohatými referencemi v oblasti developmentu. Díky tomu posílíme svou pozici na trhu, ale získáme i přístup k cennému know-how. Pro další rozvoj vidím jako klíčové i to, že ve společnosti zůstane zkušený management,“ říká Roman Řezníček, generální ředitel DRFG, který je po loňské fúzi několika divizí významným akcionářem celé skupiny.

Veškeré aktivity zastřešuje DRFG Investment Group, ve které drží David Rusňák 51 procent, Roman Řezníček má 44 procent a zbylých pět procent akcií patří dalším klíčovým osobám ve skupině. Byznysově se DRFG zaměřuje na tři oblasti: reality včetně developmentu a pronájmu obchodních i logistických ploch, telekomunikace, které představují především značky Suntel (tu do skupiny přinesl právě Řezníček) a FibreNet, a finanční služby, kdy je součástí skupiny třeba Chytrý Honza nebo obchodník s cennými papíry a investiční společnost Efekta.

ister-optimised

Foto: DRFG

Vizualizace chystané Ister Tower v Bratislavě

Nejnovější akvizice společnosti TriGranit má posílit divizi spojenou s nemovitostmi. TriGranit byl historicky u téměř padesáti developerských projektů v sedmi zemích střední a východní Evropy a aktuálně má podle svého vyjádření realizovat v Maďarsku a Polsku projekty v celkové hodnotě přesahující 500 milionů eur. S DRFG začal poprvé spolupracovat loni při výstavbě logistického parku na západě Polska. Firma, která vznikla v roce 1997 v Maďarsku fúzí několika hráčů, bude realizovat jak další projekty pro DRFG, tak pokračovat v již rozjetých stavbách, mezi nimiž jsou dvě velké budovy v Krakově a jedna v Budapešti.

„Zanedlouho nás čeká development tří velkých a důležitých rezidenčních projektů, Smetanka Park v Olomouci, Ister Tower v Bratislavě a Tři Dvory u Brna. Do všech bude naplno TriGranit zapojen. Cílem je značku TriGranit udržet a nadále ji rozvíjet jako středoevropskou platformu pro širší portfolio investorů i mimo skupinu DRFG. Rovněž plánujeme rozšiřovat spolupráci se stávajícími institucionálními investory,“ popisuje záměry skupiny Jan Pelíšek, ředitel divize Real Estate Development CEE v DRFG.

V Česku, Polsku a na Slovensku má dnes DRFG podle svého vyjádření spravovat nemovitosti a developerské projekty v hodnotě přes 25 miliard korun. Za kolik nyní koupilo TriGranit, nechce žádná ze stran oficiálně komentovat. Podle serveru MotejlekSkocdopole.com by měla transakce přesáhnout 100 milionů korun. David Rusňák pro CzechCrunch uvedl, že nákup TriGranitu skupina financuje vlastním kapitálem.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Celá skupina je od svého vzniku poháněna velkými retailovými emisemi dluhopisů. Na konci loňského roku tak z celkových aktiv 5,3 miliardy korun představovaly 4,6 miliardy cizí zdroje. ⁠⁠„Zanedlouho budeme zveřejňovat hospodářské výsledky za rok 2023. Ty jsou historicky nejlepší a skupina dosáhla čistého konsolidovaného zisku výrazně převyšujícího 100 milionů korun. V letošním roce intenzivně pracujeme na rozšiřování naší působnosti na stávajících trzích a připravujeme vstup i na trhy nové,“ uvedl David Rusňák.

Brněnský podnikatel skupinu založil v roce 2011 a k dalším plánům dodává: „TriGranit je první dokončená transakce z několika připravovaných akvizic. Projekty, na kterých tato společnost pracuje, jsou financovány Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD) a Goldman Sachs. Záměrem je spolupracovat s takto renomovanými partnery na dalších akvizicích.“

V květnu pro Seznam Zprávy zakladatel DRFG popisoval, jak jeho skupina kvůli situaci na trhu v minulých letech nerostla tolik, jak byla zvyklá, a komentoval také vysoké zadlužení skupiny, k němuž mimo jiné uvedl: „Naše zadlužení považuji za přiměřené. Ale nic to nemění na tom, co jsem už říkal, že kvůli dobrému pocitu všech zúčastněných budeme chtít, aby podíl vlastního kapitálu rostl.“

Vedle prodeje několika projektů v posledních letech by mohl situaci výrazně změnit také exit z telekomunikací. Jak v květnu informovaly Seznam Zprávy, DRFG mělo dostat nabídku na velkou část své telekomunikační divize, konkrétně společnost Suntel, která se zabývá výstavbou a údržbou telekomunikačních sítí, a to od nejmenované velké investiční banky. David Rusňák tehdy hovořil o tom, že se v rámci námluv baví o valuaci převyšující osminásobek zisku EBITDA. To by Suntel mohlo podle posledních výsledků ocenit zhruba na 1,1 až 1,6 miliardy korun.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox