Čerstvě napadaný sníh na Antarktidě je plný mikroplastů. Ne jednoho, ale hned třinácti druhů
V jednom litru roztátého sněhu z Antarktidy objevili vědci 29 mikroplastových částic.
Utváří se v atmosféře, když teplota klesne pod bod mrazu. Voda změní skupenství a stane se z ní sněhová vločka. Na Antarktidě se však už netvoří jen čistý sníh. Vědci potvrdili, že na zamrzlém kontinentu sněží i mikroplasty.
To, že je Země malinkatých částeček nepřírodního materiálu pravděpodobně plná, se prakticky vědělo. Vědci už objevili mikroplasty na nejhlubším místě planety, tedy v Mariánském příkopu. Ví se, že jsou přítomny v Arktidě. Už dřív je také vědci našli na Antarktidě v mořském ledu a ve vodě, teď je identifikovali i v čerstvém sněhu. Není tak divu, že malé částečky plastu jsou obsažené také v rybách ve Vltavě a potvrdily se už i v lidské krvi.
Na napadaný sníh se zaměřili vědci z Nového Zélandu, konkrétně z Univerzity v Canterbury. Přítomnost nepůvodních látek by podle nich mohla urychlit tání ledu a ohrozit tak místní ekosystémy.
Vědci si zvolili pro svůj výzkum Rossův šelfový ledovec. „Byli jsme přesvědčení, že na tak nedotčeném a vzdáleném místě mikroplasty nebudou,“ uvedla jedna z výzkumnic Laura Revell. Její tým si totiž vybral odlehlá místa. Lokality, kde se už částečky objevily dříve, si zvolili pro jistotu. Aby případně měli nějaké vzorky ke zkoumání. Ukázalo se to ale jako zbytečné. Plast byl přítomný v každém z devatenácti vzorků z odlehlejší části.