Červený kříž na bílém poli. Horská chata pro správce se stala ozdobou lyžařských svahů v Malé Úpě

Dům postavený na míru potřeb správce horského areálu nabízí výhledy do širokého okolí, promyšlené uspořádání a dřevěný minimalismus v interiéru.

chata-bucina-adr10

Foto: BoysPlayNice

Chata Bučina je novým domovem správce lyžařského areálu Horní Malá Úpa

0Zobrazit komentáře

Být správcem lyžařského střediska vyžaduje neustálou přítomnost na svahu. V Horní Malé Úpě se rozhodli tuto potřebu vyřešit zcela novým objektem, který dostal jméno Bučina. Správce se z něj může celoročně kochat nádhernými výhledy na Sněžku a okolí. Objevujte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Jasně červená chata Bučina je patrná již z daleka, zvlášť pokud napadne sníh. Zaujme ale i její tvar – má totiž dispozici asymetrického kříže, a to díky průniku dvou stejných hmot. Toto řešení vychází z tradiční horské architektury, která umožnila studiu ADR jasně definovat průhledy do okolní krajiny. Ty se nabízejí na Sněžku či vrchol Lysečina.

Celá chata byla navržena jako jednopodlažní dřevostavba. Zatímco v létě je betonová deska, na které dům stojí, obnažená, v zimě ji dorovnává vrstva sněhu. Díky tomu celá masa působí, jako by levitovala na sněhové pokrývce.

Nejvýraznějším prvkem domu je ovšem jeho fasáda z neohoblovaných smrkových prken. Rudý nátěr může působit v zasněžených kulisách lehce extravagantním dojmem, nicméně i tato barva k horským stavbám historicky patří.

Každé ze čtyř ramen domu dostalo trochu jinou funkci. V jednom se nachází kuchyň, další skrývá jídelní kout s výhledem na nejvyšší masiv Česka a třetí slouží jako obývací pokoj. V samotném středu spodních společných prostor bylo instalováno točité schodiště vinoucí se kolem komína. Vede do podkroví, kde se nachází klidová část domu s ložnicí a koupelnou.

Stejně jako exteriér je i interiér definován přítomností dřeva. Do vnitřních prostor prostupuje dřevěná konstrukce, smrkem byly obloženy některé stěny a je z něj vyrobená i podlaha. Dům zároveň dostal i na míru vytvořený nábytek, při jehož produkci bylo opět ve velkém použito smrkové dřevo.