Češi a Slováci ze startupu HealthMode modernizují zdravotnictví. Teď je za 700 milionů korun kupuje MindMed
Jakub Klimeš, provozní šéf startupu HealthMode
Několik let pracovali mimo záři reflektorů, a tak je možné, že o startupu HealthMode slyšíte prvně. Jeho česko-slovenský tým propojený s americkými byznysmeny dokázal vyvinout funkční řešení pro modernizaci zkostnatělého zdravotnictví, čímž na sebe upoutal pozornost kanadské společnosti MindMed, která se ho nyní rozhodla za desítky milionů dolarů koupit. Společně budou chtít urychlit příchod psychedelické medicíny – a nejen jí.
„Na začátku jsme si dali misi, že chceme pomoci modernizovat zdravotnictví. Celý sektor totiž stále funguje na základech z 80. a 90. let, spousta věcí se dělá manuálně, osobně, dlouho to trvá a celé zdravotnictví je extrémně drahé. A jako první sektor, který dokážeme vylepšit, jsme si vytipovali klinické studie,“ popisuje pro CzechCrunch Jakub Klimeš, provozní šéf HealthMode.
Klinické studie možná nejsou to první, na co si vzpomenete, když se řekne zdravotnictví, ale jsou jeho důležitou součástí. Když se například vyvíjí nový lék, musí projít různými stádii výzkumu a následně i klinickými testy, u kterých v závěrečných fázích dojde až na testování na lidech. I tady je celý proces velmi zastaralý, pomalý a neefektivní, což HealthMode pomáhá měnit.
Tvářemi celého projektu jsou sice američtí podnikatelé Bradford Cross a Dan Karlin, kteří mají velké zkušenosti z farmaceutického byznysu či vývoje umělé inteligence, ale to hlavní se odehrává v kancelářích v Praze a Bratislavě, kde HealthMode také zhruba před třemi lety vznikal. Crossovi, který působil v Googlu a spoluzaložil investiční fond DCVC zaměřený na umělou inteligenci, se ve střední Evropě zalíbilo natolik, že tu začal podnikat.
Česko-slovensko-americká spolupráce
Expertovi ze Silicon Valley se v tuzemsku zalíbila vysoká koncentrace šikovných talentů, a tak tu rozjel startupový inkubátor, který v různých klíčových odvětvích hledal příležitosti pro jejich zlepšení pomocí umělé inteligence. A právě na ní se česko-slovensko-americkému týmu HealthMode podařilo postavit vlastní software, který dokáže celý proces zmíněných klinických testů zásadně zrychlit a zjednodušit.
„Když se dostanete k testování nového léku na lidech, potřebujete nejprve desítky, pak stovky a nakonec tisíce lidí. Musíte je najít a dostat je do nemocnice, kde jim dnes často lékaři nasazují komplikovaná zařízení na měření různých příznaků. Každý si navíc musí vše zaznamenávat a do nemocnice pravidelně docházet. Lidé z toho pak kvůli náročnosti často vypadnou a celé studie se protahují,“ popisuje obvyklý stav věcí Klimeš.
Dostat na trh nové léčivo tak může trvat klidně pět nebo deset let a celé to navíc stojí desítky až stovky milionů dolarů. Právě kvůli vysoké finanční bariéře se pak třeba ani nevyvíjí léčiva na některé vzácné choroby, které postihují jen velmi malou část populace, protože výzkum a vývoj je tak drahý, že by se to pak nevyplatilo ekonomicky. V HealthMode přišli s modernějším řešením, které dokáže klinické studie zefektivnit a zpřesnit.
„Vyvinuli jsme platformu pro digitální medicínu, která je v první fázi zaměřená na klinické studie a moderní přístup. Funguje to jednoduše: sofistikované měření v nemocnicích doplňujeme o monitoring pacientů pomocí zařízení, která všichni dobře znají, jako jsou mobilní telefony, hodinky nebo domácí asistenti, a umíme přes ně zaznamenávat mnoho zajímavých dat,“ popisuje první důležitou část Klimeš.