Češi chtějí létat pohodlně. Častěji volí byznys třídu, v ekonomické si připlácí za místo na nohy

To, jak vypadá byznys třída v letadle, je dílem samotné aerolinky. Každá má vlastní koncept. Některé mají na palubě i uzavřené apartmány.

Eliška NováEliška Nová

A380-singapore-business

Byznys třída v Airbusu A380 od Singapore Airlines

0Zobrazit komentáře

Covid Čechy donutil opustit letadla a vydat se na cesty na čtyřech kolech po domácí kotlině. Možná i proto jsme se pak rozhodli, že až zase stoupneme s letadlem nad mraky, tak si dopřejeme. Podle cestovek i aerolinek je pro nás čím dál důležitější nejen to, kam míříme, ale i jak tam letíme. Roste tak zájem o cestování v byznys třídě.

„Poptávka po cestách letadlem v byznys nebo prémiové třídě za uplynulé tři sezóny jednoznačně roste. Místa s příplatkem jsou nejrychleji vyprodaná, u řady termínů bychom prodali sedadla i dalším klientům, pokud by kabina byla přizpůsobená pro více míst v byznysu,“ uvedla pro CzechCrunch mluvčí cestovní kanceláře Čedok Kateřina Pavlíková. Trend ale potvrzují i další. Podle mluvčího cestovní kanceláře Fischer Jana Bezděka Češi inklinují k lepším službám už delší dobu, covid to ale umocnil.

Češi si nejčastěji připlácí za pohodlnější sezení v případě dálkových letů. „Lidé jsou zkušenější, zcestovalejší. Pro řadu z nich nezačíná dovolená příletem do konkrétní destinace, ale právě na cestě. Kromě toho, že si připlácí za různé doplňkové služby, koukají například i na to, s jakou aerolinkou letí,“ popisuje Bezděk.

Podle Pavlíkové k tomu vede i výhodnější cena v případě, že využijete služby cestovní kanceláře. Pokud by někdo letěl klasickým letem zaplatí za byznys třídu víc, než pokud je cesta součástí celé dovolené. „U byznysu startuje příplatek za zpáteční cestu od bezmála třiceti tisíc korun za osobu, u aerolinek je to běžně i dvojnásobek jen jedním směrem,“ uvádí mluvčí Čedoku.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Stejně tak je pro české cestovatele důležité, jestli poletí přímo, nebo s přestupem. „Od října začínáme létat přímo z Prahy na Kubu, do Vietnamu nebo do Dominikánské republiky, je to reakce na to, že právě let tou nejjednodušší a nejrychlejší cestou je pro lidi důležitý,“ dodává Bezděk.

Volit lze přitom z několika variant. Čedok pravidelně létá s Boeingem 787 Dreamliner, kde je na výběr hned ze tří tříd – jde o byznys, premium a ekonomickou třídu. Připlatit je si ochotný ale i ten, kdo letí nejnižší z nich. U ekonomických letů lidé vybírají konkrétní sedačku, vyhledávaná jsou místa u nouzových východů či v přední části letadla. Čím dál častěji lidé sáhnou do peněženky také kvůli jídlu na palubě. Může jít ale například i o osobní převoz z letiště do hotelu namísto autobusu, který zastavuje u každého ubytování v nabídce cestovní kanceláře.

To, jak byznys třída vypadá, je dané aerolinkou. Každá letecká společnost má vlastní koncept. Promítají se do toho trendy v technologiích, pracuje se ale také na pohodlnějších sedadlech a jejich rozložení v kabině. „Někteří dopravci se dokonce postupně posouvají i k soukromým a uzavřeným apartmánům na palubě, u některých zůstává hlavní sedadlo, které se dá rozložit až do vodorovné polohy, takže si může cestující vlastně ustlat v oblacích,“ líčí Pavlíková s tím, že aerolinky na vlastních konceptech vyšší třídy leckdy pracují s různými designéry, světovými značkami nebo v případě jídla se známými kuchaři.

Obracení se k prémiovějšímu létání je ale mimochodem patrné už na samotných letištích. Pokud totiž člověk letí v byznysu, pak je v ceně zahrnutý i vstup do salonku v Praze a Brně. K dispozici je jídlo i pití, v některých případech také například sprcha.

Warhorse Studios klesl zisk o 90 milionů, náklady vývojářů souvisí s novou hrou. Bude to Kingdom Come 2?

Práce na Kingdom Come: Deliverance už byly dávno utlumeny. České studio se věnuje novému a dosud nepojmenovanému titulu.

Michal MančařMichal Mančař

kingdom-come

Foto: Warhorse Studios

Za takové tržby, jaké vykazují Warhorse Studios, by se nestyděl ani Jan Ptáček z Pirkštejna

0Zobrazit komentáře

Česká herní společnost Warhorse Studios zveřejnila výroční zprávu za účetní rok ukončený letošním březnem. Tvůrci titulu Kingdom Come: Deliverance za sledované období vykázali o něco nižší tržby než v předchozím roce, výrazně ale poklesl zisk studia. Od něj se přitom netrpělivě očekává oficiální oznámení dalšího dílu jeho historické hry.

Tržby Warhorse Studios od dubna roku 2022 až po konec března 2023 činí 152,5 milionu korun. To je pokles o dvacet milionů oproti číslům za předchozí rok. Takový vývoj je ve videoherním průmyslu očekávatelný – čeští tvůrci od vydání Kingdom Come: Deliverance v roce 2018 nepředstavili žádný nový titul, vydali jen několik rozšíření své prvotiny. Výraznější meziroční změnu ale prodělal zisk.

Ten činí před zdaněním 35 milionů korun oproti dřívějším 124 milionům. Významně narostly ostatní provozní náklady včetně „komplexních nákladů příštích období“, jež téměř z nuly vystoupaly na 72 milionů korun. O zhruba třetinu na 33 milionů se zvýšily také mzdové náklady a výroční report současně zmiňuje nárůst počtu pracovníků studia. Zástupci firmy finanční výsledky pro CzechCrunch nekomentovali.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Stejně jako loňský report i ten letošní potvrzuje, že Warhorse Studios pracují na nové hře. „Od července 2019 do března 2023 souvisejí všechny náklady s vývojem a tvorbou Nové hry, ostatní činnosti související s opravami Hry a jejich dodatků byly zcela utlumeny,“ uvádí zpráva. Jako „Hra“ je přímo označeno Kingdom Come: Deliverance, zato „Nová hra“ představuje zatím nepojmenovaný titul. I ten má stejně jako KCD využívat technologie společnosti Crytek.

Oficiální potvrzení, jestli jde o Kingdom Come 2, od zástupců firmy ještě nezaznělo. Dříve zveřejněné či uniklé informace – od castingu herců až po prezentaci mateřské společnosti Embracer, která hovoří o „slibném pokračování“ – ale dohromady dávají s jistotou hraničící pravděpodobnost, že skutečně půjde o druhý díl hry z českého středověku. A o snahu navázat na její úspěch.

asdasd

Přečtěte si takéKingdom Come slaví pět let od vydání. Co se ví o pokračování?Kingdom Come slaví pět let a Warhorse pracují na nové, tajné hře. Ale prý to je slibné pokračování

lego-nike-dunk

Přečtěte si takéNové tenisky Nike jsou z LEGO kostek. Takhle vypadajíNové tenisky Nike jsou z LEGO kostek. Dvě slavné značky rovnou ukázaly, jak vypadají

Kingdom Come: Deliverance překonalo 5,5 milionu prodaných kopií. Nejvyšší tržby autoři vykázali logicky ihned po vydání své dosud jediné plnohodnotné hry, za rok 2018 obrat firmy přesáhl miliardu korun. Warhorse Studios se krátce po premiéře Kingdom Come stali součástí společnosti Plaion (dříve Koch Media), jež patří do výše zmíněné skupiny Embracer. Ta se momentálně potýká se škrty, o českých studiích ale dosud nepadla zmínka.

Do portfolia Embraceru patří i brněnští Ashborne Games, kteří stejně jako Warhorse Studios tvoří hru inspirovanou českou historií. První dílo od týmu složeného ze zkušených vývojářů bude strategický titul Last Train Home, jenž vypráví příběh československých legií v Rusku za Velké války. Vydání plánují ještě letos – jestlipak legionáři do Vladivostoku dorazí dřív, než Warhorse Studios potvrdí Kingdom Come 2?