Češi dobyli Antarktidu ve velkém stylu. Jako první přistáli v ledovém království s Boeingem 737 MAX

smartwingsx1

Foto: Smartwings

Aerolinka Smartwings s letounem Boeing 737 MAX přistála na Antarktidě

0Zobrazit komentáře

Antarktida je ledovou pustinou, která skýtá nebezpečí pro množství dobrodruhů. Kdo by neznal slavný příběh objevitele Ernesta Shackletona, který jejím ledovým spárům unikl jen o fous. Od smrti irského objevitele uplynulo tento měsíc rovných sto let, během kterých byl člověk schopen ledovou chiméru Antarktidy alespoň částečně zkrotit. Dokazuje to i nejnovější počin českých pilotů aerolinek Smartwings, kterým se podařilo na kontinentu jako vůbec prvním přistát s letounem Boeing 737 MAX.

Byť je Antarktida stále nehostinným místem svíraným hlubokými mrazy a ledovými větry, její tvář se od dob legendárního Shackletona, Amundsena či Scotta značně proměnila. Zatímco pro výše zmíněné objevitele znamenal pohyb po její ledové krustě každodenní boj o přežití, díky postupně budované infrastruktuře dnes Antarktida nově přicházející vítá s podstatně vlídnější tváří a relativně komfortním zázemím, ve kterém se mohou věnovat své činnosti.

Přicházejícími jsou většinou vědci, pro které je Antarktida díky dohodám zemí, které si ledovou pustinu v minulosti nárokovaly, malou oázou klidu a míru. Žádná důlní činnost, žádná přítomnost vojenských sil, žádné jaderné testování ani rozsáhlé komerční operace, pouze prostor pro vědecké bádání v obrovském mrazáku, který ukrývá spoustu dobře vychlazených tajemství.

Aby se však vědci mohli věnovat jejich objevování, musí se nejdříve na kontinent dostat spolu s vybavením a zásobami. A to je výzva. Lodě mohou ke kontinentu připlouvat pouze několik měsíců v roce, navíc je přeprava na nich pomalá a místní vody skrývají řadu nebezpečí.

smartwings-1

Foto: Smartwings

Tým Smartwings s letounem Boeing 737 MAX, který poprvé přistál na Antarktidě

Proto život na Antarktidě udržuje především letecká přeprava, která ovšem taktéž přináší řadu výzev. Silné mrazy v kombinaci s prudkými nárazy větru nejsou nic, co by piloti vyloženě vyhledávali. Navíc je infrastruktura místních letišť budována na sněhových či ledových pláních, které jsou všechno možné, jen ne předvídatelné.

Přesto na místní plochy v minulosti dosedly i takové letouny jako velké transportní letadlo Boeing C-17 či Airbus A340. A ve včerejších hodinách Antarktida přivítala dalšího vzdušného velikána. Vůbec poprvé v historii zde usedl Boeing 737 MAX, jehož přistání je významné i pro českou aviatiku. Jednalo se totiž o stroj českých aerolinek Smartwings, které na Antarktidu dopravily pro společnost Aircontact členy norského polárního institutu na jejich základnu za polárním kruhem.

Let dlouhý 15 680 kilometrů startoval v norském Oslu, odkud zamířil na mezipřistání do Čadu a dále do jihoafrického Kapského města. Z něj se již vydal na šest hodin dlouhý let na antarktické letiště Troll Airfield ležící v severním cípu kontinentu. Jedná se o letiště vybudované na ledovci ve výšce 1 232 metrů nad mořem. Přistávací dráha o délce tří kilometrů je tvořena ledem, který byl upraven tak, aby odpovídal bezpečnostním standardům uváděným výrobcem letounu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Na takový let je potřeba se důkladně připravit. Příprava trvala dlouhé měsíce předem, let i přistání proběhly hladce,“ řekl Tomáš Nevole, kapitán a letový ředitel společnosti Smartwings, který stroj pilotoval spolu s Janem Šťastným a Lubomírem Malíkem. V rámci důkladné přípravy absolvovali i speciální výcvik pro seznámení s danou oblastí provozu a letištěm, nechyběl ani kurz přežití v nelítostných podmínkách kontinentu.

Po úspěšném přistání setrval letoun na letišti přibližně dvě hodiny, následně se přes Kapské město vrátil zpět do Norska. Nejednalo se však o jednorázovou akci, protože totožný let mají aerolinky naplánovaný na konec února, a tak se české barvy na ledový kontinent opět vrátí.

Do školy, do práce i na letiště. Český carsharing Car4Way loni využilo dvakrát více zákazníků

car4way

Foto: Car4Way

Flotila firmy stojí především na vozech značky Škoda

0Zobrazit komentáře

Carsharingových firem dnes v českých městech najdeme několik, přičemž vůbec nejvíce jich operuje v ulicích Prahy a Brna. To platí i o společnosti Car4Way, která na českém trhu působí od roku 2014. Tehdy flotila společnosti spadající pod Louda Holding Pavla Loudy nabízela dvanáct vozů. O téměř deset let později jich jezdí v barvách společnosti přes tisíc a uživatelská základna se pohybuje v řádu desítek tisíc zákazníků.

Carsharing je stále oblíbenější formou řešení mobility. V porovnání s vlastněním vozu se často jedná o ekonomičtější a mnohdy i pohodlnější cestu, jak mít vždy po ruce automobil, který vás odveze na potřebné místo, aniž by bylo nutné stavět garáž a platit poplatky za pojistky a povinné ručení. Proto se portfolio zákazníků carsharingových služeb rok od roku rozšiřuje, a to jak počtem, tak i pestrostí klientů.

V případě carsharingové společnosti Car4Way se jen za minulý rok rozrostly řady zákazníků o sto procent. „To se pozitivně projevilo i na využití našich vozů, kdy jeden vůz Car4Way v roce 2021 nahradil pět soukromě vlastněných. Velkou měrou k nárůstu uživatelů přispělo, když jsme před prázdninami zprovoznili odemykání mobilem,“ vysvětluje Josef Ciglanský, marketingový manažer firmy, která díky tomuto růstu navýšila svůj obrat v meziročním porovnání o polovinu.

car4way1

Foto: Car4Way

Obliba Car4Way narostla díky možnosti otevírat a zavírat vůz telefonem

Mezi nejčastější klientelu carsharingové společnosti patří spíše mladší řidiči mezi 18 a 44 lety. V minulém roce se Car4Way podařilo výrazně posílit zejména u studentů vysokých škol. Podle Ciglanského však mezi časté klienty Car4Way patří i zaměstnanci velkých korporací či živnostníci, kteří vozový park využívají nejčastěji k cestám z a do práce, na nákupy, případně k víkendovým výletům po celé České republice.

I proto se Car4Way snaží držet v nabídce dostatečně pestrou modelovou paletu, aby si mohl vybrat každý dle svých aktuálních potřeb. Portfolio startuje na modelu Fabia a přes Scalu a Octavii se dostává až ke Karoqu či užitkovějšímu Volkswagenu Caddy, který je vhodný pro převážení objemnějšího nákladu a je oblíbený především u živnostníků vykonávajících řemeslo. Společnost nyní plánuje postupně přidávat i další modely.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nemělo by se přitom jednat jen o vozy značky Škoda, kterou Auto Louda zastupuje v rámci 14 dealerství po celé České republice. Kdo se však těší na velká SUV jako Kodiaq či elektrický Enyaq, bohužel u Car4Way příliš nepochodí. Jak Ciglanský vysvětluje, po vozech této velikosti není u zákazníků dostatečná poptávka, což si společnost již dříve ověřila právě na Kodiaqu a prozatím neplánuje ani nasazení elektromobilů.

„V carsharingu s ohledem na pohodlí našich uživatelů, co nejkratší dobu strávenou doplňováním pohonných hmot a dostupnost čerpacích stanic budeme v nejbližší době pokračovat s klasickými automobily, které plní nejnovější emisní normy EURO 6. V klasické autopůjčovně uvažujeme o rozšíření flotily o další elektrické volkswageny,“ vysvětluje Ciglanský.

Vlastní flek na letišti

Samotné zapůjčení vozu je relativně jednoduché. Zákazník v mobilní aplikaci provede online rezervaci a zároveň s její pomocí může vůz odemknout. Po výběru vozu a provedení rezervace má 30 minut na to, aby se k vozidlu přesunul. Následně může vůz využívat bez omezení, a to i mimo Prahu či Brno.

Vrácení vozu však musí proběhnout v těchto městech, přičemž parkovat lze zcela zdarma na všech placených zónách, stejně tak jsou v ceně i pohonné hmoty. Ukončení rezervace a zamčení vozu opět probíhá prostřednictvím telefonu, a to třeba i na Letišti Václava Havla, kde má Car4Way jako jediný carsharing v České republice vlastní parkovací stání.

car4way1

Foto: Car4Way

Díky vlastnímu parkování na letišti není potřeba tahat kufry příliš daleko

„Můžete si půjčit auto ve městě a nechat ho v těsné blízkosti Terminálu 1. Nebo na vás každý den čeká třicet aut připravených k cestě z letiště do města. Ideální forma přepravy, když nechcete přestupovat, máte pozdní let a nechce se vám tahat s kufry,“ vysvětluje benefity vlastních stání přímo na letišti Ciglanský.

Všeho všudy zákazníci společnosti ve vozech, jejichž staří nepřekračuje jeden rok, najezdili v minulém roce čtyři miliony kilometrů. Ty vozy, které dosáhnou svého carsharingového důchodu, se nejčastěji přesouvají do zmíněné flotily určené na delší zápůjčky, v níž společnost nabízí i některé elektromobily jako Volkswagen ID.3 či hybridní Škodu Superb iV.