Češi hlídají kondici plodin už na třech kontinentech. CleverFarm umí změnit v úrodné i suché pole v Africe

Iva BrejlováIva Brejlová

adam-zloty-a-ondra-tomasStory

Foto: CleverFarm

Adam Zlotý a Ondřej Tomas, zakladatelé CleverFarm

0Zobrazit komentáře

Družicové snímky nejsou pouhou fotkou kousku povrchu planety. Jde o naprosto přesný záznam slunečního záření odraženého od zemského povrchu na různých vlnových délkách. Tedy včetně těch, které lidské oko nevidí. Když je zanalyzuje český CleverFarm, dokáže díky nim i vlastním senzorům zjistit a dopočítat přesný stav plodin i půdy kdekoliv na světě. Tím pomáhá přeměňovat poušť na úrodnou zem.

Není to však nějaké biblické přirovnání. Výsledky, které přináší, jsou i pro firmu samotnou někdy překvapující. Představte si město v africkém Súdánu, poblíž řeky Nil, u jejího posledního přítoku. Ta představa bude horká a velmi prašná. Město se jmenuje Atbara, stejně jako onen přítok, a ačkoliv jeho okraje stanovuje právě voda, město je jednoduše v poušti.

Ještě před rokem by tu každý s výjimkou břehů Nilu a Atbary hodnotil půdu jen jako písek. Dnes tu úspěšně pěstují čirok a kukuřici. Hned za hranicemi města, oficiálně stále v poušti, satelity ukazují rozšiřující se políčka a pravidelná kola zeleně ohraničují místa, kam až zavlažovací systém dosáhne.

Před několika měsíci tu na takovou přeměnu používali vodu ze studní, které pumpovaly zavlažování jednadvacet hodin denně jednoduše tam, kam se dostaly. Na to bylo potřeba obrovské množství jak vody, tak nedostatkové ropy, a přesto celá snaha zajišťovala jedinou úrodu ročně. Přesně to jsou oblasti, které zajímají český startup CleverFarm.

team-cleverfarm

Foto: CleverFarm

Tým českého startupu CleverFarm

Konkrétně v těchto oblastech pomocí satelitních snímků firma zhodnotila stav vegetace a vody. Našla místa, kde je zbytečně moc tekutiny. Dokázala upravit zavlažovací plán a nakonec ještě přímo na pole umístila senzory, aby byla vidět aktuální data. Kombinace senzorů a satelitního monitorování ukázala zbytečné zavlažování na místech, kde škodilo.

Po změnách farmáři ušetřili polovinu vody i ropy. A přesto se jejich výnosy zvýšily skoro na dvojnásobek. Za tím stojí zpracování dat. „Umíme s nimi pracovat až do fáze, že doporučíme farmáři, v jaké činnosti, jakém rozsahu nebo kdy by měl na farmě realizovat výstupy,“ říká Vojtěch Malina, šéf startupu.

CleverFarm představuje jako firmu, která dokáže najít data a zanalyzovat, roztřídit a vystavět nad nimi přidanou hodnotu pro farmáře, aby se mohl správně rozhodovat. To, co se konkrétně na místech popsaných výše děje, zjišťuje ze satelitních snímků. Ty jsou díky Evropské kosmické agentuře volně dostupné. Přesto v nich vidět nějaké relevantní informace dokáže málokdo.

V CleverFarm ale vyvinuli software, který umí najít spojitost mezi kondicí plodiny, v jaké by měla právě být, a tím, co reálně satelitní snímek vidí. Tedy jestli není například zpožděná, přesycená vodou nebo nemá nějaký jiný problém.

Půda, byznysová příležitost

Firmu založili Adam Zlotý a Ondřej Tomas v roce 2016. Zlotý se v oblasti zemědělství pohyboval už jako dítě – jeho otec byl agronom na farmě a on si na ní později přivydělával i při studiu na brněnském VUT. Ani po škole zemědělství neopustil. „Patnáct let života jsem kupříkladu strávil vedením zemědělských projektů ve střední Evropě a na Blízkém Východě. Zajímavá zkušenost,“ říká Zlotý.

Společnost vznikla nejprve jako odnož CleverMaps, dosud úspěšně fungujícího projektu Tomase. Cílem bylo nejprve představit zemědělcům produkt zabývající se evidencí půdy. Ta se často pronajímá, je potřeba hlídat smlouvy, různé dokumenty, úhrady daní, výši pachtovného i náhrad. Firma jim nabídla jednoduchý přehled, který to vše za ně hlídá, a tím i významné odlehčení.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zlotému a Tomasovi kromě toho bylo jasné, že zemědělská půda představuje omezené zdroje, a populace bude naopak růst. Vývoj viděli jako jasnou byznysovou příležitost – lidé budou přeci chtít jíst vždy, půdy ale bude stále méně. K tomu bylo jasné, že jde o velmi podinvestovaný obor, co se týče zavádění nových technologií.

K projektům od CleverFarm se postupem času přidala řešení postavená na senzorech internetu věcí, která měří aktuální stav půdy, plodin nebo třeba teplotu uvnitř posklizňových hal nebo sil. A pak právě družicové monitorování pozemku.

Původní odhad byl správný, peníze se tu skutečně točí – obrat CleverFarm za minulý rok dosáhl 15,8 milionu korun a meziročně společnost roste zhruba o 85 procent. Ač je zatím podle výkazů účetně v minusu, tržby firmy jsou aktuálně zhruba na 17 milionech korun a cílem je dostat se pro letošek na 31 milionů. Krátce po založení navíc do firmy vstoupila investiční společnost Natland, která do ní vložila 3 miliony eur.

obsah-biomasy

Foto: CleverFarm

Obsah biomasy

Jen v Česku má CleverFarm 400 zákazníků od malých firem po velké holdingy, zhruba 25 na Slovensku, první přicházejí v Pobaltí a Polsku. V tuzemsku jde různá řešení společnosti najít třeba na biofarmě Otročín, na farmě Astur Straškov, ve Farmarketu, což je zakládající člen družstva Čerstvě utrženo, v golfovém areálu Ropice v Beskydech nebo v Sadech Bratří Čapků na Praze 2.

„Region střední a východní Evropy je pro nás začátek. Potřebujeme si osahat, ověřit a spočítat návratnost, než se pustíme do vzdálenějších trhů,“ popisuje Malina. Firma se chce letos dostat na 500 zákazníků a Malina věří, že se to podaří už během léta.

Firma za poslední dva roky zaujala hned ve třech soutěžích zaměřených na udržitelnost, díky Generali EnterPrize se chystá na mezinárodní kolo do Bruselu a mimo jiné se dostala do nejlepších deseti projektů žebříčku Udržitelný byznys roku ’21, který CzechCrunch letos uspořádal.

„Zvyšování efektivity v zemědělství bez zvyšování nároků na půdu je krok správným směrem. Je to zatím jen počátek toho, co by využití technologií mohlo v zemědělství přinést, ale projektu fandím, neboť si dokážu představit, jak těžké musí být prorazit v tomto konzervativním odvětví,“ říká k výběru CleverFarm do žebříčku CzechCrunche jeden z porotců Stanislav Chvála, který působí jako šéf Nano Energies.

Musíme být s farmáři opatrní

Jenže kde se taková čísla berou, když cílový uživatel jejich technologií je farmář někde v Africe nebo Jižní Americe, který si technologii jen těžko může dovolit? „Nemáme ambici ani infrastrukturu jednat s koncovými klienty v Súdánu,“ potvrzuje Malina. Ale hned dodává, že jsou tu vlády a programy, které udržitelné zemědělství zajímá. Velmi.

„Například egyptská vláda se rozhodla, že do roku 2030 bude do udržitelného zemědělství investovat 20 miliard dolarů. Opravdu to cítíme a vidíme aktivitu. Například po jedné z konferencí, na které jsme přednášeli, přišlo 800 dotazů na námi představované činnosti. Tu prioritu zemědělství a technologie v něm v mnoha zemích skutečně má,“ vysvětluje.

***

Udržitelný byznys roku ’21
Zajímá vás, jaké další společnosti se umístily v našem žebříčku Udržitelný byznys roku ’21? Podívejte se na jejich kompletní výběr.

udrzitelny-byznyscc

Přečtěte si takéCzechCrunch představuje 10 firem, jež naplňují cíle pro lepší budoucnostI byznys jde dělat udržitelně. CzechCrunch představuje 10 inspirativních firem, jež naplňují cíle pro lepší budoucnost

***

Navíc podle něj důležitost oboru ukazují i lidé, kteří na takové akce chodí. „Špičky z univerzit, které zkoumají plodinové modely. Největší odborníci na investice,“ vyjmenovává Malina. „Ten byznys model funguje,“ shrnuje jednoduše. „Výsledky v Súdánu nebo Keni jsou pro nás překvapující. Úspory jsou obrovské. Práce se zdroji je díky našim produktům úplně jiná,“ říká.

Stačí prý začít s pilotním provozem a ukázat, že jejich služby slibovanou hodnotu skutečně přinášejí. Pro to je třeba se dostat k těm správným lidem, s čímž pomáhá mimo jiné i CzechTrade, díky němuž například připravila firma v Latinské Americe svou první kampaň.

Dostaneme ji do kondice

Zmíněným záznamem, který družicové snímky zjišťují, jde určit fyzikální a další vlastnosti toho, na co hledí. Pokud jde o rostliny, satelity s pomocí dalších technologií můžou zjistit například obsah chlorofylu nebo vody v květinách. Takže je možné dopočítat takzvané fenofáze, jednoduše řečeno jejich aktuální životní projev.

V CleverFarm ve spolupráci s českou firmou Gisat, která se zaměřuje na dálkový průzkum Země, dali dohromady zhruba 4 500 vzorků plodin v různých fenofázích a propojili je se satelitními snímky tak, aby počítač dokázal určit aktuální vývoj plodin. „Takže když je plodina podle stáří v nějaké fázi, a satelitní snímek neodpovídá, víme třeba, že je zpožděná neboli jinak řečeno není v kondici. Víme, co je třeba provést pro to, aby se do kondice dostala,“ vysvětluje Malina.

cf-1

Foto: CleverFarm

Rozhraní systému od CleverFarm

Díky obsahu chlorofylu lze dopočítat obsah dusíku v půdě, a tedy potřebu hnojení. Ve spojení se senzory na zemi se pak dá předpovídat pravděpodobnost konkrétních škůdců, chorob nebo zralost dané plodiny, a tedy termínů sklizně.

To vše na jednom pozemku může být různé, a každá taková zóna může potřebovat odlišnou péči, dodávání živin nebo zavlažování. „Naprostá většina farmářů ve střední Evropě aplikuje všechno všude. My ale dokážeme zařídit to, že materiálu jde na pole méně, a přesto jsou výnosy vyšší. Jde totiž jen tam, kde to má cenu,“ říká Malina.

K udržitelnosti

CleverFarm se aktuálně soustředí na tři oblasti – Evropu, Afriku a Latinskou Ameriku. „V Africe a Latinské Americe můžeme změnit to, jestli vůbec úroda bude, nebo ne. Nebo jak bude kvalitní,“ popisuje Malina. Konkrétně právě Nil, historicky považovaný za nejdelší řeku na světě, mimochodem co do průtoku patří k těm menším. „Není bezedný. Z jeho povodí máme obrovské poptávky,“ shrnuje. Pro rychlejší rozšiřování právě v těchto oblastech firma plánuje další investiční kolo.

V Evropě firma působí už proto, že je tu zkrátka doma. Ale k posilování její přítomnosti tu přispívá i skutečnost, že je tady stále viditelnější vize, kam potřebují státy směřovat. „K udržitelnosti. Vydává se tu i celá řada pobídek, regulací a legislativních omezení. I to naše služby pomáhají splnit, a Evropa je tak pro nás logickým cílovým trhem,“ dodává Malina.

Dalším akcelerátorem byznysu je změna klimatu, kterou u partnerů CleverFarmu nepopírá nikdo. A tady se může obchod přelít i do vzdálených oblastí. Tedy těch, které vzdáleně vypadají na první pohled. Například banky by mohly poskytovat výhodnější podmínky klientům, kteří prokáží udržitelnou stopu.

obsah-vody

Foto: CleverFarm

Obsah vody na snímku

Z jejich pohledu je dobře využívána půda kvalitnější, a tedy cennější. V takovém případě by finanční instituce byla vnímána jako ta, která podporuje udržitelný růst (rozumějme – měla by pozitivní PR), ale vypadá to, že v rámci Evropské unie takový přístup tak jako tak bude vyžadovat legislativní úprava.

„S bankami už jednáme a řešíme obchodní model. Jedna z cest je ta, že pokud farmář používá naše služby, je to pro banky garance, že funguje udržitelně,“ přibližuje Malina. Nebo z jiného oboru – má-li fungovat precizní zemědělství, musí fungovat také stroje, které ho umožňují. Klasický traktor bude těžko dávat různé dávky odlišného materiálu na různá místa. „Dalším partnerem jsou tedy výrobci strojů a zařízení. Dokážeme maximalizovat užitek stroje,“ popisuje Malina.

Celkově se společnost chce přesunout do polohy, kde farmáře provede celým procesem, tedy umožní i komplexní konzultantství. Senzory i předpovědi stále vylepšuje a pro další zlepšení se poohlíží po investorovi. A nakonec, v budoucnu si pro zemědělce představuje úplně automatické služby – jakmile by třeba senzory nahlásily příliš velké horko v hale, software by sám spustil sérii procesů, které by automaticky prostory odvětraly. „Aby tam agronom vůbec nemusel figurovat,“ představuje si Malina.

Bydlení pod povrchem má své výhody. Martin Pribila se svým Krtkodomem spojuje tradici s inovativními postupy

krtkodom4Story

Foto: Krtkodom

Vizualizace jednoho z domů projektu Krtkodom

0Zobrazit komentáře

Žít v obklopení zemské masy může působit poněkud zpátečnickým dojmem, ovšem Martin Pribila a jeho domy pod zemským povrchem jasně dokazují, že život na způsob krtka má celou řadu výhod. Pribilův projekt Krtkodom nachází své zákazníky nejen na domovském Slovensku, ale stále větší množství zájemců o dům v zemi přichází i z jiných částí Evropy. Lidé totiž tuší, že bydlení pod zemí přináší své výhody v jakýchkoliv klimatických podmínkách.

Objekt zapuštěný do svahu rozhodně není žádnou novinkou. V minulosti se terénu stavební lokality stavaři přizpůsobovali ve velkém a v některých kulturách či typech objektů byly dokonce svažité lokality vyhledávaným benefitem. Ať už se bavíme o pravěkých polozemnicích, městech a klášterech vytesaných do skal či o moderních obydlích z per inovativních architektů, snaha stavět domy částečně pod zemí je periodicky se opakující fenomén, který tu byl a opět se vrací.

Důvodů, proč hloubit obydlí do země, případně je přikrývat zeminou, je hned několik. Takové domy nabízejí stálé klima, s tím související úsporu energií a nákladů na provoz, ale i minimální prašnost ve svém okolí, což má vliv na celkové zdraví jejich obyvatel. To ostatně může potvrdit i sám Martin Pribila, statik a architekt, který si jeden takový dům zavalený zeminou postavil pro své vlastní potřeby. Roční náklady na provoz domu dosahují zhruba takové výše, kterou platí majitelé klasických domů za jeden měsíc, tedy přibližně 3 300 korun.

O benefitech objektů využívajících zeminu coby součást fasády si Martin Pribila přečetl již během studií a tato myšlenka jej okamžitě oslovila. „Byla to jediná kniha, kterou jsem přečetl během probdělé noci a na jeden nádech,“ říká s úsměvem. Po úspěšném absolvování stavební fakulty v Bratislavě se pustil do vlastního podnikání postaveného právě na tomto typu staveb.

krtkodom6

Foto: Krkotdom

Dům Martina Pribily

Jak ovšem sám přiznává, začátky byly náročné a přesvědčit klienty, že dům zapuštěný do země může být domem moderním a komfortním, nebylo úplně jednoduché. Přesto se mu nakonec podařilo vybudovat firmu, jejíž obrat se během minulého roku vyšplhal přes milion eur, tedy přibližně na 25 milionů korun, a kterou začínají vyhledávat například i klienti z Anglie.

Tři základní benefity

Aby Martin Pribila přesvědčil své okolí a možná tak trochu i sám sebe, svůj vůbec první dům přikrytý zeminou vybudoval pro svou rodinu. Tím získal ukázkový dům a hlavně důležité technické údaje, které prozrazovaly, že takový typ objektu s sebou skutečně nese celou řadu výhod. A to dokonce i takové, které perfektně zapadají do filozofie bydlení současné generace.

Martin Pribila vyzdvihuje tři hlavní benefity, které může takový dům nabídnout. Tou první je již zmíněná energetická úspora, díky níž je provoz takových domů velmi ekonomický. Díky minimálnímu vlivu vnějších podmínek na samotný dům se klima uvnitř domu chová jako ve sklepě. Teplota je zde stálá, a to jak v zimě, kdy se prostory velmi rychle vytopí a teplo se zde dlouho drží, tak i v horkých letních dnech, kdy je naopak uvnitř příjemný chlad.

Minimální vytápění znamená, že náklady na ohřátí prostor jsou podstatně nižší než u klasických domů. Tento ekonomický benefit je umocněn v momentě, kdy je vytápění propojeno se systémem fotovoltaických panelů. Přípravu na jejich instalaci dnes Pribila se svým týmem projektuje do každého domu, protože ví, že za několik let se bude jednat o dostupný standard.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Druhou výhodou je výrazná úspora místa na pozemku, a to zvláště v dnešní době, kdy se při vysokých cenách za stavební plochy počítá každý ušetřený metr čtvereční. Bydlení totiž není jen o samotném domu, ale také o pergole, garáži nebo bazénu – a najednou investor zjišťuje, že mu již nezbývá žádný prostor pro zelený trávník či záhon s květinami a skleník s rajčaty. V případě krtkodomů však lze do výměry zahrady zahrnout i zastavěnou plochu, a to díky střeše zavalené zeminou.

Na ní je možné pěstovat rostliny, kterým se díky vyšší teplotě zeminy daří lépe než dole u domu. Případně je možné nechat střechu zarůst trávou, což pozitivně ovlivňuje klimatické podmínky panující uvnitř domu, jelikož vytvořený koberec zadržuje vodu a snižuje prašnost v jeho okolí. K vybudování zelené střechy se navíc využívá zemina získaná při kopání základů, takže není nutné platit za její nákladné odvážení pryč z pozemku.

krtkodom

Foto: Krtkodom

Martin Pribila, zakladatel společnosti Krtkodom

V neposlední řadě Martin Pribila zdůrazňuje určitý návrat ke kořenům. Jeho stavby totiž propojují člověka s přírodou v daleko větší míře než klasické objekty. Domy jsou díky zemině a zeleni v mnoha případech nenápadné a přidávají na pocitu soukromí. Při jejich stavbě navíc šestatřicetiletý podnikatel klade důraz na využití udržitelných materiálů, které si rozumí se samotnou podstatou objektu a celý dojem života v přírodě výrazně podtrhují.

Nejtěžší je první krok

Aktuálně Pribila a jeho tým pracují již na své 28. realizaci domu pod povrchem, přičemž prodaných projektů mají na svém kontě už téměř sto. „Máme nějakých pět katalogových projektů, které vyhovují většině tvarů pozemků. Ty jsme začali dělat v reakci na požadavky klientů na podobné tvary domů. Asi třetina klientů však do katalogového projektu jít nechce a chtějí se odlišit,“ vysvětluje Pribila.

Individuální návrhy dělají v Krtkodomu obvykle v případě atypických pozemků, na němž jsou prudké svahy, nebo když chce zákazník jiné tvary. Nejvíce realizací můžeme nalézt na domovském Slovensku, jeden obývaný dům a další čtyři ve výstavbě jsou však už i v České republice. Své další zhotovené projekty mají také v Maďarsku či rakouské spolkové zemi Tyrolsku, kde podle Pribily bylo na takový dům vůbec nejsnazší získat povolení.

České a slovenské úřady totiž k domům tohoto typu nejsou vždy vyloženě otevřené. „Prvních dvacet minut je to ping pong a dohadujeme se, co je v souladu a nesouladu se zákonem. A posledních deset minut je čistý zájem o to, jak ten dům funguje,“ říká s úsměvem zakladatel Krtkodomu, podle kterého je v poslední době většinou největším kamenem úrazu překvapivě příjezdová cesta k objektu.

krtkodom1

Foto: Krtkodom

Ptačí pohled dokazující, jak domy splývají s místem, na kterém stojí

krtkodom5

Foto: Krtkodom

Pokrývače u zapuštěného domu nahrazuje bagr a zemina

I přesto Martin Pribila říká, že se s úřady dá vždy nějak dohodnout, a proto za tu vůbec nejtěžší část na celé výstavbě netradičního domu označuje první krok. „Někteří klienti sledují práci společnosti klidně i tři až pět let, něž se rozhodnou, že do takové stavby zainvestují,“ říká. Mimo netradičního vzhledu je povětšinou důvodem delšího rozhodování také cena. Byť dle Pribily jsou nakonec realizace projektu jen o pár procent dražší, než je tomu u reálných cen klasických domů.

V řeči čísel se cena takového domu pohybuje okolo dvou tisíc eur za metr čtvereční, tedy přibližně 50 tisíc korun s DPH za realizaci na klíč. Jedná se tedy o částky v rozmezí pěti až deseti milionů korun za domy o rozloze 100 až 200 metrů čtverečních, což je v porovnání s náklady na výstavbu klasického rodinného domku na brownfieldu za městem suma vyšší přibližně o milion korun.

Pribila ovšem připomíná, že investice má návratnost právě v nízkých nákladech na provoz domu. Navíc majitel získává něco skutečně výjimečného. Co přesně, to tvůrci ukazují svým klientům ještě předtím, než je vůbec podepsaná smlouva. Napomáhá k tomu technologie virtuální reality, do které Pribilův tým dokáže vymodelovat kompletní podobu domu a na základě modelu doladit s klienty i ty nejmenší detaily. Příkladem Pribila uvádí přesné umístění oken pro co nejlepší výhled.

krtkodom7

Foto: Krtkodom

Interiér domu Martina Pribily jasně dokazuje, jak světlý může dům v zemi být

Právě okna a celková otázka světla v domě je jedním z nejčastějších dotazů, které Pribila ke svému konceptu dostává. Jak sám říká, vše je jen o chytrém uspořádání místností. Ty, ve kterých je světlo požadováno, tedy místnosti obytné, jsou situovány v přední, odkryté části domu. Ty místnosti, kde není denní světlo nezbytností, jsou umístěny do zadní části objektu. A pokud je přece jen zapotřebí dostat sluneční paprsky i tam, pomůže tubus vyvedený na střechu či systém světlíků. To samé platí například i o větrání.

Všechny tyto drobné nuance jsou s klienty neustále řešeny, což je také důvod, proč Martin Pribila upozorňuje, že výjimečnost domu vyžaduje větší zapojení samotného investora během výstavby. Na mysli tím však rozhodně nemá stavbu svépomocí, od které spíše odrazuje.

„Proces výstavby je s námi o něco těžší. Ne proto, že samotná stavba je těžší, ale proto, že s námi musí klient být delší dobu. Vybral si totiž něco individuálního, atypického, chce se o tom dozvědět co nejvíce, na té stavbě se řeší problémy, starosti, detaily, a to i přesto, že jsou projekty na poměrně vysoké úrovni,“ říká Pribila. To ostatně jasně dokládá ten fakt, že si s většinou klientů během předávání klíčů často již tyká.

Sto let v podzemí celé Evropy

Mezi další časté dotazy, které jsou Martinu Pribilovi pokládány, patří otázka životnosti takového domu. Přece jen dům zakopaný v zemi nebudí dojem nesmrtelnosti. To umocňuje i fakt, že jsou krtkodomy z valné části dřevostavbou doplněnou o dřevobeton, omítky jsou hliněné a fasáda je z konopí.

Pribila ovšem obavy a pochybnosti uklidňuje. Právě to, že je dům přikryt zeminou, mu na životnosti dle jeho slov jen přidává. I proto na každou stavbu deklaruje životnost 50 let. „Okna asi nepřežijí, ty vyměníme každých 20 až 25 let, ale zbytek může fungovat dál. Ta stavba se nemá kam hnout. Sedne si za pár měsíců a pak už je stabilní,“ říká.

„Neovlivní ji kroupy, vítr, padající stromy, zemětřesení, požár, UV záření ani mráz. Zkrátka nic. My tu životnost předpokládáme dvoj- až trojnásobnou oproti vypočítanému předpokladu. Ani já, ani vy ten dům neuvidíte padat. A neuvidí to ani naše děti,“ míní Pribila, jehož předpoklady lze coby odhady profesionálního statika považovat za důvěryhodné.

krtkodom2

Foto: Krtkodom

Realizace jednoho z domů zakrytého zeminou

Zda jsou jeho slova pravdivá, se v příštích dekádách přesvědčí zákazníci nejen ze Slovenska, Česka či Maďarska, ale kupříkladu také z Německa, Anglie či Portugalska. „V Portugalsku stoupá dle Eurostatu cena staveb, tudíž zde takový dům dává smysl. Je ovšem nutné podobným lokalitám přizpůsobit některé technické parametry, jako je například chlazení a podobně,“ vysvětluje Pribila.

„Ale myslím si, že by to tam mohlo fungovat, protože už nyní zde máme velké množství zájemců,“ dodává důvody, proč by chtěl právě do Portugalska, jež je oblíbenou destinací movitých Angličanů, kteří si zde nechávají stavět svá dovolenková sídla.

V budoucnu by jim, ale i zájemcům ze střední Evropy, rád nabídl zcela nový typ domu velice moderního ražení, jehož komponenty chce začít vyrábět sériově. To by podle zakladatele projektu Krtkodom mělo cenu takového objektu snížit tak razantně, že by měla být v podstatě srovnatelná s kterýmkoliv běžným typem domu. Život v podzemí by se do budoucna mohl stát dostupnou a třeba i oblíbenou alternativou ke klasickému bydlení.