Češi hrají první zápas na Euru. Proti hvězdným Portugalcům jim pomohou i chytré technologie

Inteligentní nahrávací systém Panorisu používají kluby, národní týmy i ligy ve světě. Česká reprezentace s ním na Euru vyzve Portugalsko.

Jiří BlatnýJiří Blatný

panoris1

Foto: Panoris

Systém od Panorisu v akci

0Zobrazit komentáře

Fotbal není žádná věda, říká se. Dvě branky a míč. To platí, ať už hraje parta dětí na sídlišti, nebo reprezentanti na té nejvyšší úrovni. Profesionálové ale stále více pracují s nejrůznějšími daty, statistikami i zdravotními ukazateli. Týmy sledují, kolik toho hráči naběhají, jestli stojí tam, kde mají stát, nebo to, jak moc jim tluče srdce. Vše s cílem být krok před soupeřem. Malou technologickou revolucí prošel v poslední době i český národní tým. Na fotbalovém Euru v Německu nejen jemu pomáhá video systém jihomoravského Panorisu, kterému na hřišti nic neunikne.

Cristiano Ronaldo nebo rychlík AC Milán Rafael Leão jsou pořádně zvučná jména. Jestli český národní tým od 21 hodin ve svém prvním zápase na fotbalovém Euru uhlídá hvězdy Portugalska, se teprve ukáže. Už teď je ale jisté, že v rámci taktické přípravy proti silnému soupeři viděl každý jejich pohyb z posledních několika utkání. Systém od brněnské firmy Panoris ale reprezentace využije i během zápasu nebo při trénincích. Proč je pro týmy klíčový?

Když se v televizi díváte na fotbal, hlavní kamera zabírá velkou část hřiště. Záběr se posouvá podle toho, kde je zrovna míč. Systém Panorisu ale zabírá celou herní plochu a vidí vše, co se děje. „Stojí na automatickém taktickém videu, cloudové platformě a grafickém anotačním programu,“ vysvětluje pro CzechCrunch jednatel firmy Igor Potúček. Program ale nesleduje hru jen pasivně, podrobně zaznamenává pohyb všech hráčů i míče.

Záběry totiž neputují do televizního vysílání. Sledují je týmoví analytici, kteří můžou i během zápasu okamžitě vyhodnocovat jeho průběh a předávat informace trenérům. Možnosti Panorisu laikovi připomenou elektronickou tužku, známý nástroj televizních komentátorů. „V záběru si mohou měřit třeba vzdálenosti mezi hráči, namalovat si ofsajdovou linii a podobně,“ říká Potúček, který při vývoji systému Panorisu těžil i z toho, že má doktorát z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně.

Možností je ale mnohem více, jak je vidět na ukázce výše. Na aktuálním Euru v Německu systém od brněnské společnosti nepoužívají jen Češi. Spoléhají na něj i Slováci, kteří v pondělí na turnaji překvapivě porazili favorizovanou Belgii 1:0, Maďaři, Rakušané a Švýcaři. Mezi zákazníky firma kromě reprezentací počítá i největší české kluby: aktuálního mistra Fortuna ligy AC Spartu Praha, SK Slavii Praha, FK Viktorii Plzeň nebo FC Baník Ostrava.

Systém ale Panoris dokáže dodat i ve větší škále, využívají ho celé národní ligy. Aktuálně jsou to nejvyšší fotbalové soutěže ve Švýcarsku, Rakousku, Slovensku, Maďarsku nebo Polsku. Tam mají systém Panorisu nainstalovaný na stadionech všech týmů, které v lize působí.

Jeden systém vyjde podle Potúčka na nižší tisíce eur. Brněnská firma nabízí fixní verzi, kterou instaluje na domácí stadiony klientských týmů, ale i mobilní variantu. Česká reprezentace aktuálně na Euru používá právě tu. Hlavní analytik týmu Miroslav Soukup tak na tréninky i na zápasy nosí černý kufřík, ve kterém je zařízení skládající se ze dvou kamer a výkonného notebooku uloženo, a během utkání komunikuje u hrací plochy s trenéry, kteří následně mohou předávat pokyny hráčům.

„Z celkového záběru dokážeme vytáhnout užší záběr. Trenér gólmanů má třeba k dispozici záběr z celého zápasu jen na gólmana,“ vysvětluje Potúček další využití. Na začátku zápasu se pak řeší třeba to, jestli soupeř opravdu hraje tak, jak se předpokládalo. V průběhu utkání zase analytici mohou upozornit na to, že některý z českých hráčů neplní správně taktické pokyny nebo že má obrana soupeře slabinu na levé straně. Informaci pošlou trenérům a ti mohou reagovat. Jestli nové technologie národnímu týmu v turnaji pomůžou, můžete sledovat v České televizi, která vysílá všech 51 utkání turnaje.