Češi jdou na Wall Street. Karel Komárek a matador z Goldman Sachs spojili síly, na burzu posílají někdejší Sazku

Luboš KrečLuboš Kreč

karel-komarek-kkcg

Foto: KKCG

Miliardář Karel Komárek, majitel skupiny KKCG

0Zobrazit komentáře

Pět let poté, co z newyorské burzy zmizely akcie antivirové společnosti AVG, se na nejprestižnější kapitálový parket česká stopa vrací – vstoupí tam loterijní skupina Allwyn, dříve Sazka Group, druhého nejbohatšího Čecha Karla Komárka. S transakcí mu pomáhá někdejší poradce Donalda Trumpa a dlouholetá dvojka investiční banky Goldman Sachs Gary Cohn.

„Vstup na NYSE je další kapitolou v historii společnosti Allwyn a je výsledkem společných úspěchů, z nichž budou těžit hráči, komunity i investoři. Předpokládáme, že firma dosáhne atraktivního růstu příjmů, zisku a volných peněžních prostředků a vytvoří tak pro investory atraktivní dlouhodobou hodnotu,“ uvedl Karel Komárek, zakladatel a šéf skupiny KKCG, která v někdejší Sazce drží většinu.

„Díky vstupu na burzu bude mít společnost Allwyn možnost rozšířit svůj úspěch na více trhů a získat lepší přístup ke kapitálu a snáze tak financovat příležitosti k rychlejšímu růstu,“ dodal muž, jehož majetek časopis Forbes odhaduje na 118 miliard korun. Pro letošní rok pak Allwyn očekává příjmy ze sázení na úrovni 1,7 miliardy dolarů a zisk EBITDA (provozní profit před daněmi a odpisy) ve výši 810 milionů dolarů, tedy zhruba 17 miliard korun.

Agentura Reuters připomněla, že za poslední čtvrtletí roku 2021 dosáhl obrat hlavní části Allwynu 992 milionů dolarů a hrubý zisk činil 285 milionů dolarů. V obou hodnotách jde o výrazný nárůst – tržby šly meziročně nahoru o 14 procent, ziskovost dokonce o 40 procent. Společnost působí kromě Česka také na Slovensku, v Itálii, v Rakousku, v Řecku, na Kypru a uchází se o licenci v Británii.

Na burzu v New Yorku vstupuje Karel Komárek nikoli prostřednictvím klasické akciové emise, nýbrž spojením se speciální firmou, která už tam je. Trend takzvaných SPAC společností v posledních letech hodně zesílil. Allwyn se propojí s „prázdnou skořápkou“ Cohn Robbins Holdings Corp, do níž investoři loni na podzim nasypali přes 800 milionů dolarů.

Zakladatelem této společnosti je Gary Cohn, který působil jako ekonomický poradce Donalda Trumpa v prvních letech jeho prezidentování, předtím byl dlouho dvojkou v proslulé investiční bance Goldman Sachs. Karel Komárek a spol. si nicméně v nově vzniklé společnosti udrží většinu, budou mít podíl přes 80 procent. V roce 2020 do tehdejší Sazky vstoupil také investiční fond Apollo Global Management, který v ní výměnou za 13 miliard korun získal 12 procent.

Komárkova společnost doufá, že příjmy z burzovní transakce jí pomohou mimo jiné v dalších investicích do digitalizace. „Jurisdikce v Evropě i v Severní Americe by měly mít větší očekávání, pokud jde o inovace, které mohou jejich loterie přinést. Vzhledem k tomu, že spotřebitelé očekávají možnost užívat si zábavu a platit za ni online, vytváří si společnost Allwyn se svými zákazníky silnější, individualizovanější a hodnotnější vztahy. Těšíme se, že jako společnost kótovaná na NYSE budeme moci uplatnit své zkušenosti s vývojem loterijní zábavy přizpůsobené jednotlivým trhům a kulturám u nových zákazníků a v nových teritoriích,“ řekl generální ředitel Allwyn Robert Chvátal.

Nynější vstup na newyorskou burzu je velkým završením příběhu někdejší Sazky. Karel Komárek ji získal v roce 2011 po velkém byznysovém boji, když společnost původně vedená manažerem Alešem Hušákem upadla do obřích dluhů. Komárek ji vlastnil nejprve společně s Petrem Kellnerem a jeho PPF, později je ale vyplatil a loterijní společnost zcela ovládl. Kromě loterií podniká Komárkova skupina KKCG také v realitách, v IT, historicky pak vydělala na těžbě ropy a plynu v rámci podniku MND.

SAZKA

Moderní loterijní společnost, založená na špičkových technologiích, výjimečná svými produkty…

Klíčoví lidé

ales-vesely-2

Aleš Veselý

CEO