Češi kupují byty v první linii u moře, platí cash a chtějí být daleko od Ruska, říkají experti
V nejnovějším dílu podcastu Money Maker jsme s Janem Rejchou a Jitkou Louckou rozebrali investice Čechů do zahraničních nemovitostí.
Lidí, kteří zvažují nákup bytu, domu nebo apartmánu v cizině, přibývá. Motivů, proč zájem roste, je hned několik. Stejně jako je celá řada destinací, kam se pozornost investorů obrací. Jedna země mezi nimi ale vyčnívá – Španělsko. Cena bytu s výhledem na moře tam i ve vyhlášených střediscích na Slunečném pobřeží či na ostrově Tenerife nebude vyšší než stejně velká nemovitost v okolí Prahy. O hlavním městě ani nemluvě. „Když máte na byt v Praze nebo Krkonoších, máte na nemovitost v zahraničí,“ říká Jan Rejcha, majitel agentury Rellox, která je největším zdejším prodejcem realit v cizině.
Proč si Češi kupují byty v zahraničí? Kdy zájem o investice v Chorvatsku, Španělsku či Itálii začal růst? Jak je to s jejich výnosností? A hrají nějakou roli celebrity? Jak se vůbec žije ve Španělsku, o které je mezi Čechy největší zájem? O tom v podcastu Money Maker hovořil Jan Rejcha z Relloxu spolu s Jitkou Louckou, výkonnou ředitelkou Hispánsko-české obchodní komory.
O tom, jak sílí zájem o zahraniční nemovitosti
Jan Rejcha: „Nakopnul to covid a od covidu se to drží, takže poslední tři, čtyři roky je to stabilní. Jsou lokality, které covidem hodně vystřelily, což je třeba případ Španělska, včetně Kanárů, částečně je to případ Dubaje. I díky médiím se to dostalo do určitého mainstreamu. To znamená, že lidé, kteří chtějí koupit byt investičně nebo pro sebe, už neuvažují jenom o Praze, o Krkonoších, ale uvažují i o zahraničí. Zároveň se to dostalo i mezi lidi, který nejsou v úplně top příjmových kategoriích. Takže i ti, kdo mají třeba jen tři miliony, se začínají dívat do zahraničí.“
Jitka Loucká: „My to s obchodní komorou vidíme každý den. Obrací se na nás lidé, kteří potřebují k tomu navázané služby. To znamená daňaře, kteří pomůžou podávat daňové přiznání, zároveň i právníky a všechny služby kolem. I službu, která už souvisí se správou nemovitostí, protože vy tam obvykle nejste nonstop… Vnímáme velký nárůst nejenom po covidu, ale i kvůli konfliktu na Ukrajině. Je tady určitý strach z toho, co se může stát, a proto čím (jste) dál, tím líp. Kanárské ostrovy jsou odsud šest hodin letu, je tu přímé letecké spojení, takže i ony jsou poměrně zajímavou lokalitou ke koupi nemovitosti.“
O tom, proč si lidé radši kupují byty u pláže
Jitka Loucká: „Kolikrát jsou ceny v Praze srovnatelné s cenami, které jsou v zahraničí ve velmi atraktivních regionech kolem pláží. Osobně si ale myslím, že jsou zajímavá i města ve Španělsku, která jsou ve vnitrozemí, ale kde je poměrně vysoká bonita lidí, mají dobrou kupní sílu a kde si lze koupit byt, jenž může stát 200 tisíc eur. To není zas taková částka. (…) I to může být zajímavá investiční příležitost. Tedy nejenom dívat se na pláže, protože ty začínají být poslední dobou už vyždímané.“
Jan Rejcha: „Souhlasím s názorem, že jít trošičku do vnitrozemí není špatná myšlenka. Ale prakticky to funguje tak, že z toho, co my prodáváme u moře, 70 procent lidí kupuje v pěší vzdálenosti k moři, to znamená do 500 metrů. To také znamená, že nakupují za v podstatě nejvyšší ceny. Čím jdete dál od moře, tím víc jdou ceny většinou dolů. Samozřejmě jsou výjimky exkluzivních lokalit a uzavřených komunit, ale moře je pro drtivou většinu lidí zásadní.“
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs