Češi na Ukrajině zaujali 3D tiskárnami. Vyrábí se na nich zdravotnické pomůcky i díly pro drony

Pražská společnost 3Dees Industries dodala v posledních dnech do země už třetí průmyslovou tiskárnu. Dokáže pomoci během hodin.

Iva BrejlováIva Brejlová

ukraine-soldiers-midjourney

Foto: Midjourney

Vojáci na Ukrajině (vytvořeno umělou inteligencí)

0Zobrazit komentáře

Když na podzim předloňského roku podepsala pražská společnost 3Dees Industries kontrakt s ukrajinskou firmou Infomir, vypadalo to ještě jako běžné rozšiřování záběru ve střední a východní Evropě, o který se zdejší podnik snaží. Invaze tamní ekonomiku překopala vzhůru nohama. I přesto 3Dees v posledních dnech dodala do země už třetí velkou průmyslovou 3D tiskárnu – takovou, na které se dají tisknout zdravotnické pomůcky pro vojáky i třeba součástky dronů.

Každá z tiskáren je v hodnotě stovek tisíc eur, přesnou částku firma právě vzhledem k válce říct nemůže. Stejně jako podrobnosti o převozu, samotném dodání, kapacitě nebo celkovém množství už vytištěných předmětů. Tiskárnu odeslala z ostravského skladu, u ukrajinského partnera už je ve městě Oděsa.

„Podle velikosti předmětů může jedno zařízení za deset až jedenáct hodin výroby vytisknout od stovek po tisíce kusů ve finální kvalitě. Škrtidel se do jedné tiskové komory vejde přes pět set kusů,“ naznačuje Ondřej Štefek, provozní ředitel 3Dees Industries. Říká, že nákup již třetí 3D tiskárny svědčí o extrémní poptávce a dynamickém růstu ukrajinského partnera.

Ukrajinská společnost Infomir dříve na svých 3D tiskárnách vyráběla držáky a krytky na nejrůznější senzory a měřáky či formy na rovnátka. Teď tiskne i komponenty pro takzvaná taktická škrtidla, což patří k základním vybavením každého vojáka, nebo různé chirurgické pomůcky, které pomáhají při operacích.

3Dees

Foto: 3Dees

3D tisk umí ve zdravotnictví třeba formu na výrobu rovnátek

Třeba právě taktická škrtidla jsou malá a zdánlivě obyčejná, mají ale velký význam. Právě díky nim mohou vojáci sobě navzájem zachránit život. „V případě silného krvácení mají vojáci jen několik sekund na to, aby ránu zaškrtili a nevykrváceli. Škrtidla tak musí být pevná a dostatečně pružná, aby v rychlosti nezpůsobila ještě více ztrát,“ vysvětluje Viktor Artyushchenko z Infomiru.

Tiskárny dodané z Česka zvládnou ale i třeba komponenty pro drony, různé přezky, spony nebo držáky na tablety. „Jsme ve válce a alternativní technologie včetně 3D tisku představují pomocnou ruku, protože díky nim lze velmi pružně zareagovat na ty nejzásadnější potřeby, kterým čelíme,“ dodává Artyushchenko.

3D tisk pod kůží

Poptávka po výrobcích z průmyslových 3D tiskáren na Ukrajině od začátku konfliktu prudce vzrostla. Objem, rychlost a hlavně pružnost produkce tří průmyslových 3D tiskáren je podle 3Dees Industries vyšší než na konvenčních výrobních zařízeních, jakými jsou vstřikolisy nebo CNC.

Oficiálně patří technologie 3D tisku věcí mezi takzvané aditivní – a jsou mimo jiné řešením v situacích spojených s výpadky zásobování. V zimě tiskárny fungovaly zejména díky generátorům, které zajišťovaly nepřetržitou dodávku elektřiny.

„Naše partnerství nespočívá jen v běžném prodeji tiskáren, ale jsme Infomiru technologickým poradcem. Pomáháme jim s výběrem technologií a materiálů vhodných pro nasazení do výroby,“ popisuje Štefek.

Tiskárny v Oděse i dál pracují na zakázkách z předválečné doby, které dnes už dosahují poloviny produkce. Plánují se také více zaměřit na výrobu ortetických a protetických pomůcek – ty jsou kvůli konfliktu na ukrajinském trhu potřeba a předpokládá se, že po válce poptávka ještě poroste.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

3D tisk ve spojení se zdravotnictvím se rozšiřuje také v Česku. Jen 3Dees ve spolupráci s českou Art4Leg 3D tisk produkuje ochranné kryty na protézy, s tuzemskou firmou Invent Medical s 3D tiskem vyrábí nejrůznější ortézy, obličejové masky nebo tvarovací helmy pro batolata.

Technologie ve zdravotnictví umí i pomůcky, jako jsou třeba miniaturní zubní implantáty, větší kloubní implantáty nebo třeba i kardiostimulátory. Chirurgové občas využívají 3D tisk k tomu, aby si přímo naskenovaný orgán konkrétního pacienta „osahali“ a při operaci tak pracovali jistěji.

„Česká republika se zařadila mezi několik zemí na světě, které rozvíjejí využití 3D tisku v kardiochirurgii,“ zmiňuje Adam Řehák, aplikační inženýr 3Dees Industries. Největší zdravotnický projekt masové výroby na 3D tiskárnách je pak forma na výrobu neviditelných rovnátek.

CzechCrunch Jobs