Češi představili v Dubaji budoucnost řas a sinic. Mohly by být stejně výživné jako losos nebo hovězí
Klimatická změna vysušuje půdu, ale mění například i to, kde se mohou pěstovat jednotlivé plodiny. V Česku už tak nejsou výjimkou ani melouny. Zároveň přibývá lidí na planetě, potraviny by tak nemusely v budoucnu stačit. Na to reaguje projekt Mikrobiologického ústavu Akademie věd, který představuje na Expu 2020 v Dubaji zařízení, které pěstuje ve velkém řasy a sinice, jež mohou v potravinové nouzi pomoci.
Před pár lety se do slovníčků všech, kdo se snaží držet zdravý životní styl, dostal pojem spirulina. Často si ji lidé pletou z řasou, jde ale o sinici. Pěkně nabitou sinici. Spirulina je jedním z mála mikroorganismů, kterou naši předci konzumovali od pradávna. Snad i proto, že je bohatá na bílkoviny. Mimochodem, má jich zhruba stejně jako hovězí maso. Unikátnost sinic i řas a jejich možné využití v budoucnu nyní ukazuje světu Mikrobiologický ústav Akademie věd.
Jednoduché organismy a práci s nimi představují vědci na světové výstavě Expo 2020. Ročník může být matoucí, výstava se totiž odsunula kvůli covidu, a přesto, že začala loni v říjnu, původní ročník jí zůstal. V Dubaji bude až do konce března. Projekt Alga Oasis, jehož název vychází z latinského alga – řasa a anglického oasis, tedy oáza, je stálým exponátem. Má podobu palmy a představuje model fotobioreaktoru pro pěstování právě řas a sinic.
„Tradice českého výzkumu fotosyntézy, ekologie, taxonomie a dalších odvětví týkajících se výzkumu řas a sinic sahá k začátku dvacátého století. Česká republika je v tomto směru významnou zemí nejen historicky, ale i v současnosti je dějištěm moderního a vysoce prestižního výzkumu, který si udržuje konkurenceschopnost v globálním srovnání,“ uvedl pro CzechCrunch mikrobiolog Antonín Střížek z Mikrobiologického ústavu.
Mikrobiologický ústav poukazuje na to, že pomocí řas je možné řešit mnohé problémy současnosti, jakým je právě nedostatek kvalitních potravin. „Pokud bychom se zaměřili na řasy pouze jako zdroj energie, běžné konvenční polní plodiny, jako je pšenice, kukuřice, sója a podobně, nejspíš nikdy nepřekonají. Pokud ale od potravy chceme něco víc, než jen kalorickou hodnotu, může to být zajímavější,“ líčí Střížek.