Češi rádi pomáhají druhým. Nový portál Vlna pomoci jim to usnadní a propojí dobrovolníky s neziskovými organizacemi
Představte si Booking.com, ale namísto ubytování si budete procházet různé činnosti, do kterých se jako dobrovolník můžete zapojit a pomoci tak ostatním. Nějak takto nad svou aktivitou smýšlí nový český projekt Vlna pomoci, jenž si dal za cíl propojovat a digitalizovat dobrovolnické síly s neziskovými organizacemi. A hned při startu se prezentuje zajímavými partnery.
Podle údajů Českého statistického úřadu měli dobrovolníci v Česku za rok 2018 odpracovat skoro 57 milionů hodin pro více než 142 tisíc neziskových organizací, přičemž v průměru za rok se počet odpracovaných hodin blíží 45 milionům. Je tak zřejmé, že Češi rádi pomáhají druhým, aniž by za to očekávali nějaký zisk. Toho si je vědom i David Suslík.
„V Česku není problém nedostatek spolků ani lidí, kteří mají chuť pomáhat. Neziskové organizace ale nemají prostředky, jak svoje kapacity naplno využít a práci efektivně koordinovat. Jejich snaha se kvůli tomu nezhodnocuje tak, jak by mohla, a to je velká škoda,“ komentuje Suslík. A proto se rozhodl, že to pomůže otočit k lepšímu.
Spolu s Matějem Štěpánem a Petrem Jarošem spustil nový projekt pod názvem Vlna pomoci, který má jednoduchý cíl: propojit dobrovolníky z celého Česka s neziskovými organizacemi, kterým nabízí nástroje a systém pro lepší koordinaci pracovníků, tedy to, co neziskovkám podle Suslíka chybí. Dobrovolníkům se pak otevírá možnost, jak nabídky hledat na jednom místě.
Z pohledu neziskové organizace má nový projekt sloužit jako platforma, kde mohou své nabídky „inzerovat“, a to přes nástroj pro řízení projektů a pracovníků OnSinch, který vyvíjí firma právě pod vedením Davida Suslíka. Za licenci tohoto systému pak neziskovky platí 20 procent z celkové ceny, což Vlně pomoci pomáhá financovat provoz.
Poplatky z používání nástroje, který má řešit vše od plánování směn až po databázi pracovníků-dobrovolníků, ovšem nejsou jediným příjmem Vlny pomoci. Aby dokázala fungovat, spolufinancuje ji jak tvůrce OnSinch, tak různé nadace, filantropové a partneři. Mezi partnery patří například Český červený kříž, Asistence, ADRA, Amnesty International, Diakonie či Via Cordis.
„Vlna pomoci se pro nás ukázala jako velmi dobrý nástroj při práci s dobrovolníky, hlavně v době pandemie. Bez tohoto systému bychom museli dobrovolníky obesílat e-maily a obtelefonovávat, což je zdlouhavé a neefektivní. Jsme velmi rádi, že se nám ze strany Vlny pomoci dostalo i finanční podpory, což nám umožnilo tento systém naplno využít,“ říká prezident Českého červeného kříže Marek Jukl.