Češi učí Mongolce lásce k chození pěšky. V zemi zavádějí naučné stezky a turistické značky

Pěší turistika je v Mongolsku relativní novinka, do země ale příjíždí čím dál víc turistů. A nejen oni se potřebují v území zorientovat.

Eliška NováEliška Nová

navrh-bez-nazvu-6

Foto: Mendelova univerzita

První mongolský značkař

0Zobrazit komentáře

Je to pásová značka o rozměrech 10×10 centimetrů, všechny vodorovné pruhy jsou stejně široké, prostřední udává barvu trasy a krajní bílé slouží k tomu, aby byla značka lépe vidět. Český systém turistického značení patří k nejlepším na světě. Nově si ho osvojují i v Mongolsku. Mendelova univerzita v Brně tu otevřela první naučnou stezku, přes kterou vede české turistické značení. Chtějí tím naučit Mongolce nejen pěší turistice, ale také je poučit o lesích. Českého značení by mělo v zemi přibývat.

Mendelova univerzita má s Mongolském dlouhodobou spolupráci, jejímž cílem je místní obyvatele vzdělávat v oblasti životního prostředí. Součástí projektu je i vytváření turistických stezek, k nimž letos vůbec poprvé přibyla také naučná. Je rozdělená na dva úseky. První je lemovaný osmi naučnými tabulemi, které turisty seznamují s funkcemi lesa a jejich významem. Druhý úsek je výukovou zónou pro děti, které na ní najdou klasické mongolské hry a naučné prvky, jež jsou přizpůsobené tamnímu prostředí a biodiverzitě.

„Pěší turistika je v Mongolsku poměrně novým odvětvím turismu. V zemi stepí, které přecházejí do polopouště a pouště, kde obyvatelstvo kočovalo se svými stády za pastvou, nebylo nikdy pro podobné aktivity místo,“ říká odborný garant projektu Václav Pecina z Ústavu ekologie lesa. O turistiku se nyní začínají zajímat nejen místní, ale také zahraniční turisté.

Stezka byla otevřena i díky podpoře českého ministerstva zahraničí a spolupráci s Mongolian Walking Association. Právě pod touto organizací se v Mongolsku zrodil také vůbec první klub turistů. Jeho členy se staly dvě stovky dětí, které přihlížely otevření naučné stezky. Tu by měly využívat také místní školy a správa chráněného území Bogd Khan Uul, které je jedním z nejstarších národních parků na světě. Mongolská vláda jej ustanovila v roce 1778. Nejvyšší vrchol je nachází ve výšce 2 757 metrů nad mořem a les sahá až k hlavnímu městu Ulánbátaru.

„Polovina obyvatel Mongolska žije v hlavním městě a mají omezený kontakt s přírodou, což má za následek rychlou ztrátu vztahu k přírodě. Environmentální vzdělávání a programy zaměřené na děti a laickou veřejnost jsou proto v zemi podporovány jako klíčové pro budoucnost,“ líčí Pecina s tím, že otevřít naučnou stezku v Mongolsku bylo jeho snem už několik let. Na přípravě se pak podíleli i studenti.

Naučná stezka využívá českého turistického značení, které Mendelova univerzita představila zemi před rokem. Tehdy vznikla první turistická stezka v Mongolsku, a to díky smlouvě, kterou podepsalo Sdružení mongolských turistů s Klubem českých turistů. Turistická stezka vede přes Bogd Khan Mountain, což je hora chráněného území. První značka vznikla na trase Dugui Tsagaan.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Až dosud se museli turisté v Mongolsku spoléhat na trasy, které si sami naplánovali, případně na improvizaci a doporučení místních. Václav Pecina z Mendelovy univerzity sice proškolil prvního mongolského značkaře, spolupráce s Mongolian Walking Association však bude pokračovat. „Plánujeme společné navrhování a značení turistických tras, ale také přípravu doprovodných informačních tabulí a realizaci naučných stezek,“ uvedl před časem Pecina.

České turistické značení je mezinárodním systémem, který nevyužívá jen Mongolsko. Člověk se podle něj zorientuje také na Ukrajině, v rumunském Banátu, v některých částech Chorvatska i Slovenska. Nejdál jsou typické pásové značky k vidění v Brazílii.

CzechCrunch Jobs