Češi ve vědě bodují. Ceny Neuron získali nadějní badatelé, kteří řeší rakovinu i solární baterie
Tu nejvyšší Cenu Neuron 2023 si odnesl chemik František Švec. Jeho životní příběh je ztělesněním amerického vědeckého snu a velkého úspěchu.
Hledání slabých míst rakovinných buněk, elektřina ze slunce i v noci, lepší oči pro roboty a řada dalších objevů. Právě tyto počiny byly oceněny v rámci letošních Cen Neuron, které jsou udělovány nejlepším vědkyním a vědcům z České republiky, kteří svými objevy nebo dlouhodobou prací zásadně přispěli k rozvoji vědy, posílili jméno Česka ve světě a jsou vzorem a inspirací pro ostatní. Ocenění si odneslo celkem sedm nadějných vědeckých talentů a hned čtyřikrát to byly vědkyně, což je zatím nejvíce v historii Cen Neuron. Nejvyšší cenu pak získal František Švec, který svou celoživotní prací obohatil světový výzkum v oboru chemie.
„Existuje určitý druh lidí, kteří hledají cestu, kterou jiní nevidí, a odpovědi, které fungují. Právě tyto osobnosti – špičkové vědce a vědkyně každoročně oceňujeme prestižní Cenou Neuron, díky které se může široká veřejnost seznámit s výsledky jejich výzkumu a přínosem pro lidstvo. Toto ocenění je motivací na jejich cestě, potvrzením, že dělají špičkovou práci a inspirují mladou generaci,“ říká Monika Vondráková, spoluzakladatelka a ředitelka Nadace Neuron. Ocenění se uděluje každoročně od roku 2010.
V letošním ročníku si Cenu Neuron přišlo převzít celkem osm laureátů, kteří vedle sošky z dílny české sklářské firmy Lasvit získali také finanční prémii od mecenášů Nadace Neuron. Mezi ně patří Dalibor Dědek, Eduard Kučera, Josef Průša či Jaroslav Řasa a řada dalších. Díky nim si nadějní vědci odnášejí po 500 tisících korun a hlavní Cena Neuron 2023 obsahuje prémii ve výši 1,5 milionu korun. Celkem byli čeští vědci podpořeni částkou pěti milionů korun. Peníze mohou laureáti využít pro vědecké i osobní účely. Na jejich výběru se podílí Rada Neuron složená z tuzemských i mezinárodních vědeckých špiček.
Nejvyšší ocenění v podobě Ceny Neuron 2023 za celoživotní přínos vědě získal český chemik a profesor František Švec. Jeho přelomový vynález proměnil celosvětovou chemickou analýzu. Mezinárodní renomé získal díky vynálezu porézních polymerů ve formě monolitů, což jsou materiály, které nalezly široké uplatnění v celosvětovém měřítku zejména v oblasti separačních technik. Jeho výzkum ho přivedl k vývoji zcela nového formátu pokročilých polymerních materiálů, které kombinují velké propustné póry pro snadný přenos hmoty a malé póry pro interakce důležité například v separacích.
Neméně zajímavý je i celý životní příběh Františka Švece, který organizátoři Cen Neuron označují za ztělesnění amerického vědeckého snu. Ve svých padesáti letech se totiž uznávaný chemik rozhodl zcela změnit svůj život a využít nabídky zaměstnání na Cornellově univerzitě ve Spojených státech. Později získal profesuru na prestižní Kalifornské univerzitě v Berkeley a po třiceti letech v USA se vrátil zpátky do Čech. Jeho vynález má nespočet praktických využití, třeba při kontrole znečištění vody nebo při výrobě léků či vakcín.