Češi ve vědě bodují. Ceny Neuron získali nadějní badatelé, kteří řeší rakovinu i solární baterie

Tu nejvyšší Cenu Neuron 2023 si odnesl chemik František Švec. Jeho životní příběh je ztělesněním amerického vědeckého snu a velkého úspěchu.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

neuron2023

Foto: Nadace Neuron

Ceny Neuron pro nadějné vědce získali Tomáš Slanina, Kateřina Rohlenová či Zuzana Kúkelová

0Zobrazit komentáře

Hledání slabých míst rakovinných buněk, elektřina ze slunce i v noci, lepší oči pro roboty a řada dalších objevů. Právě tyto počiny byly oceněny v rámci letošních Cen Neuron, které jsou udělovány nejlepším vědkyním a vědcům z České republiky, kteří svými objevy nebo dlouhodobou prací zásadně přispěli k rozvoji vědy, posílili jméno Česka ve světě a jsou vzorem a inspirací pro ostatní. Ocenění si odneslo celkem sedm nadějných vědeckých talentů a hned čtyřikrát to byly vědkyně, což je zatím nejvíce v historii Cen Neuron. Nejvyšší cenu pak získal František Švec, který svou celoživotní prací obohatil světový výzkum v oboru chemie.

„Existuje určitý druh lidí, kteří hledají cestu, kterou jiní nevidí, a odpovědi, které fungují. Právě tyto osobnosti – špičkové vědce a vědkyně každoročně oceňujeme prestižní Cenou Neuron, díky které se může široká veřejnost seznámit s výsledky jejich výzkumu a přínosem pro lidstvo. Toto ocenění je motivací na jejich cestě, potvrzením, že dělají špičkovou práci a inspirují mladou generaci,“ říká Monika Vondráková, spoluzakladatelka a ředitelka Nadace Neuron. Ocenění se uděluje každoročně od roku 2010.

V letošním ročníku si Cenu Neuron přišlo převzít celkem osm laureátů, kteří vedle sošky z dílny české sklářské firmy Lasvit získali také finanční prémii od mecenášů Nadace Neuron. Mezi ně patří Dalibor Dědek, Eduard Kučera, Josef Průša či Jaroslav Řasa a řada dalších. Díky nim si nadějní vědci odnášejí po 500 tisících korun a hlavní Cena Neuron 2023 obsahuje prémii ve výši 1,5 milionu korun. Celkem byli čeští vědci podpořeni částkou pěti milionů korun. Peníze mohou laureáti využít pro vědecké i osobní účely. Na jejich výběru se podílí Rada Neuron složená z tuzemských i mezinárodních vědeckých špiček.

frantisek-svec

Foto: Nadace Neuron

Chemik a profesor František Švec s Cenou Neuron 2023

Nejvyšší ocenění v podobě Ceny Neuron 2023 za celoživotní přínos vědě získal český chemik a profesor František Švec. Jeho přelomový vynález proměnil celosvětovou chemickou analýzu. Mezinárodní renomé získal díky vynálezu porézních polymerů ve formě monolitů, což jsou materiály, které nalezly široké uplatnění v celosvětovém měřítku zejména v oblasti separačních technik. Jeho výzkum ho přivedl k vývoji zcela nového formátu pokročilých polymerních materiálů, které kombinují velké propustné póry pro snadný přenos hmoty a malé póry pro interakce důležité například v separacích.

Neméně zajímavý je i celý životní příběh Františka Švece, který organizátoři Cen Neuron označují za ztělesnění amerického vědeckého snu. Ve svých padesáti letech se totiž uznávaný chemik rozhodl zcela změnit svůj život a využít nabídky zaměstnání na Cornellově univerzitě ve Spojených státech. Později získal profesuru na prestižní Kalifornské univerzitě v Berkeley a po třiceti letech v USA se vrátil zpátky do Čech. Jeho vynález má nespočet praktických využití, třeba při kontrole znečištění vody nebo při výrobě léků či vakcín.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Cenu Neuron za propojení vědy a byznysu, které spočívá v transferu vědeckého patentu do komerčního světa, získal spin-off Lipidica v čele s profesorem Michalem Holčapkem a jeho nápadem, jak z jedné kapky krve detekovat rakovinu slinivky. Holčapkův výzkumný tým, v němž působí mimo jiné Ondřej Peterka a Zdeněk Jirsa, získal v roce 2013 podporu na výzkum lipidů v diagnostice rakoviny a později byla ve spolupráci se společností FONS JK Group a Univerzitou Pardubice vytvořena spin-off firma Lipidica, jejíž inovativní metoda může mít v budoucnu využití také u dalších typů nádorů. S touto udělenou cenou se nepojí žádná finanční odměna. Holčapek za objev získal nedávno i cenu Rudolfa Lukeše.

Sedm mladých vědců a vedkyň si odneslo Cenu Neuron pro nadějné vědce. Mezi letošními laureáty je přední expertka na nádorovou biologii Kateřina Rohlenová, která se věnuje průlomovému výzkumu metabolické komunikace mezi zdravými a rakovinnými buňkami. Jejím cílem je identifikovat „Achillovy paty“ rakovinových buněk a umožnit tak vývoj inovativních terapeutických přístupů. Ocenění převzaly také tři další ženy, díky čemuž mají vědkyně v rámci jednoho ročníku Cen Neuron dosud největší zastoupení.

neuron2023a

Foto: Nadace Neuron

Ceny Neuron pro nadějné vědce získali Martin Kozák, Lenka Slavíková či Sylvie Graf

Zuzana Kúkelová se jako expertka v oblasti počítačového vidění snaží najít efektivní způsoby, jak řešit složité matematické rovnice, které pomáhají robotům a počítačům lépe „vidět“. Matematička Lenka Slavíková se specializuje na funkcionální analýzu, což je matematická disciplína studující lineární prostory, obvykle nekonečné dimenze, a zobrazení mezi nimi. Díky ní se nacházejí aplikace na řadu problémů jak čistě matematických, tak i souvisejících problémů fyziky, biologie nebo ekonomie.

Mezinárodní psycholožka Silvie Graf zase studuje vztahy mezi lidmi, kteří patří do různých společenských skupin, a zkoumá možnosti ovlivňování předsudků a diskriminace prostřednictvím vzájemného kontaktu lidí ze znepřátelených stran. Její práce si klade za cíl pomáhat při zlepšování vztahů mezi různými společenskými skupinami a snižovat napětí v postkonfliktních společnostech.

Cenu Neuron pro nadějné vědce si odnesl také jeden z nejvýraznějších představitelů nastupující generace chemiků Tomáš Slanina, který originálním způsobem řeší, jak vyrobit, uložit a uvolnit sluneční elektrickou energii. Jeho výzkumný projekt Solbatt se zaměřuje na studium ukládání energie elektronů do chemických vazeb a vývoj molekulárních solárních baterií. Oceněni byli rovněž nadějný biolog Martin Schwarzer, který se ve své vědecké práci zaměřil na vliv bakterií na růst mláďat savců, a Martin Kozák, který zkoumá rychlé pohyby elektronů a optické jevy v pevných látkách a hledá cestu, jak pomocí mikroskopů natáčet videa pohybu elektronů.

CzechCrunch Jobs