Češi vytvořili framework, který umožňuje až třikrát rychlejší programování aplikací pro iOS

Filip HouskaFilip Houska

rrr
0Zobrazit komentáře

Programování mobilních aplikací se s příchodem různých chytrých editorů začíná značně zjednodušovat, což může být příklad i vývojářského programu Xcode od Applu. Ten je pochopitelně zaměřený na aplikace pro iOS, nicméně uživatelské rozhraní tohoto nástroje je pro mnohé tak intuitivní, že na něj nedají dopustit. Možná však změní názor, jakmile vyzkouší editor od českých tvůrců.

Vývojářský tým českého startupu Brightify vytvořil framework pod názvem Reactant, který by měl programování aplikací pro iOS maximálně zjednodušit. Celý systém je založen na jazyku Swift, což je standard pro aplikace na iOS, a navržen tak, aby byl výsledný kód co nejškálovatelnější. V praxi to tedy znamená, že neexistuje žádné omezení, které by zpomalovalo vývoj menší aplikace, jež se postupně rozroste do větších rozměrů.

cndra

Přečtěte si takéSuperhosting a CDN77 Zdeňka Cendry dodají iVysílání pro Českou televiziSuperhosting a CDN77 Zdeňka Cendry dodají iVysílání pro Českou televizi

Velkou výhodou vedle škálovatelnosti, možnosti opětovného použití již vytvořených komponent nebo testovatelnosti kódu je automatické obnovování. Programátor tedy může editovat a přidávat řádky kódu a ten se mu bude rovnou aktualizovat do finální podoby, kde si vše může rovnou vyzkoušet.

rr2

Za tímto frameworkem stojí Tadeáš Kříž a Michael Chlubna, kteří jej vyvinuli především proto, že tím chtěli sami vyřešit své vývojářské problémy. Jednalo se tedy o projekt, jenž byl tvořen během dalších zakázek v podobě vývoje mobilních aplikací, kterými se startup zabývá.

Guideline k tomuto projektu je volně dostupný na platformě GitHub v rámci open source. Podle serveru TechCrunch se navíc chystá i dedikovaný UI editor pro návrhy aplikací, který bude dostupný v prosinci tohoto roku a který bude možné využivat nejen na desktopu, ale například i na iPadu.

Foto: Reprofoto / YouTube

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Hyperloop One získává investici od miliardáře Richarda Bransona a mění svůj název

Filip HouskaFilip Houska

hyperloopone

Koncept hyperloopu, který představil Elon Musk, má být založen na pohybu přetlakových kapslí ve speciálních tunelech. Rychlost může dosahovat až 1 100 km/h

0Zobrazit komentáře

O Hyperloop, ultrarychlý dopravní systém na základě speciálních kapslí a vybudované tubusové dráhy, jehož koncept představil Elon Musk a následně jej veřejnosti nabídl jako open source projekt, se v posledních letech usilovně zajímaly zejména dva americké startupy – Hyperloop Transportation Technologies a Hyperloop One. A právě druhý jmenováný hlásí velké změny.

Do tři roky starého startupu Shervina Pishevara a Joshe Giegela vstupuje britský miliardář a majitel značky Virgin, Richard Branson. Mimo to, že se stává členem představenstva, díky čemuž startup rebranduje na Virgin Hyperloop One, nalévá do nadějného výrobce revolučního přepravního systému další peníze.

turek

Přečtěte si takéSlovenský analytický startup Pex Rastislava Turka získává investici ve výši 7 milionů dolarůSlovenský analytický startup Pex Rastislava Turka získává investici ve výši 7 milionů dolarů

Podle serveru CNBC Branson odmítl komentovat výši investice, kterou pod hlavičkou své společnosti Virgin startupu poskytl. Je však jisté, že hranice 245 milionů dolarů s pravděpodobnou valuací přesahující 700 milionů, které Hyperloop One dokázal bez žádného finálního produktu, prokazatelného zdroje příjmů či vládního schválení dosáhnout, je překročena.

„Jakožto majitel vlaku jsem cítil, že toto je něco, co chci spravovat. Momentálně jsou naše vlaky limitovány na nějakých 200 kilometrů za hodinu. Jsou zde však lidé, kteří například chtějí cestovat z Londýna do Edinburghu za 45 minut. A to bude nyní (s hyperloopem, pozn. red.) možné,“ říká Branson.

42F09E7E-50BE-49B7-B7D7-CDB96C65A422

Zakladatelé Hyperloop One a miliardář Richard Branson

Zásadní článek pro růst

Není tomu tak dávno, co Hyperloop One úspěšně otestoval svou transportní technologii a získal tak jistý náskok oproti svému zmíněnému konkurentovi. Nově by s finanční (a nejen tou) pomocí Bransona mohl být náskok ještě větší, jelikož podle slov tohoto britského miliardáře, které sám publikoval na svém blogu, je z dosavadních výstupů Hyperloop One „nadšen“ a těší se na přetvoření tohoto zatím inženýrského projektu do skutečného dopravního systému pro běžnou veřejnost.

Foto: Virgin Hyperloop One