Česká aplikace Adventurer jde po zelené. Kapesní klub turistů si přibalil i miliony od investora
Nástroj určený milovníkům výletů do přírody běží pár měsíců, přesto už má několik desítek tisíc uživatelů, které vzájemně propojuje a inspiruje.
Adventurer vás zavede i na horské stezky
Slunce svítí, ptáci zpívají a čas letních dovolených se blíží. Někdo nadzvedne krovky a odletí za mořem do teplých krajů, jiní upřednostní vábení hor, řek a lesů v rámci pořádných hiků. Právě pro ně je určena česká aplikace Adventurer, která provede po těch nejkrásnějších stezkách v Česku, ale i na Slovensku nebo v Itálii. Cestovatelům napoví, jak se na daný výšlap připravit, a pokud se nebudou chtít na svou pouť vydat sami, propojí je s ostatními dobrodruhy.
Za nápadem vytvořit chytrého mobilního průvodce stojí Karel Šimek, který měl vždy vášeň pro dobrodružství a cestování. „Při putování v Rakousku jsem přemýšlel, jak si efektivně organizovat své zážitky a inspirovat se místy, kde bych mohl zažít nová dobrodružství. Jak jsem vše začal probírat s dalšími lidmi, cestovateli nebo nadšenci do outdooru, tak se myšlenka začala formovat úplně jiným směrem. Poslechl jsem si spousty příběhů, ale i problémů, které lidé řeší při cestování, a rozhodl se tuto komunitu spojit blíže k sobě a dát jim nástroj, který jejich problémy bude řešit,“ vzpomíná Šimek.
Diagramy namalované na zdi vysokoškolské koleje ve Finsku, kam odjel za studiem ekonomie, mu pomáhaly tříbit nápady. S prezentací v PowerPointu, které se dnes jen směje, začal obcházet své současné kolegy a dávat dohromady čtrnáctičlenný tým z bývalých horských průvodců, milovníků ferrat a cestovatelů, kteří prožili kus života v zahraničí.
Chtěli vytvořit mobilní aplikaci, která pomůže při plánování výšlapů, nabídne inspiraci a také poslouží coby navigace přímo na stezce. O ní si může cestovatel skrze aplikaci zjistit první a poslední, přidat si ji na svůj seznam a nechat se strhnout kompetitivním prvkem aplikace v podobě získávaných bodů, takzvaných experience points. Přes ně lze měřit síly s ostatními uživateli a tvořit žebříčky těch nejvýkonnějších cestovatelů.
Právě interakce s ostatními uživateli aplikace pasuje Adventurer i do role určité sociální sítě pro dobrodruhy. Lze si tam totiž prohlížet žebříček cestovatelů rozdělených podle počtu získaných „zážitkových bodů“, zobrazovat si jejich profily i absolvované či plánované trasy. Časem má přibýt také chatovací rozhraní, a tak se bude možné s cestovateli spojit a třeba společně naplánovat výšlap.
Nemusí se však jednat jen o fyzicky (i psychicky) náročné výšlapy do Alp. „Snažíme se pokrýt všechny druhy obtížností, aby si každý našel to, co mu vyhovuje. Od těch nejjednodušších, které zvládne opravdu každý, až po ty nejtěžší, pro zkušené dobrodruhy,“ vysvětluje Šimek s tím, že aktuálně Adventurer nabízí několik stovek tras.
Většina z nich je prozatím v Česku (konkrétně 232), přičemž další desítky jsou k nalezení na Slovensku či v rakouských, švýcarských a italských Alpách. Adventurer je ale schopen provést i například po italské Sicílii nebo španělské Mallorce s tím, že vývojáři chtějí postupem času přidávat treky z celého světa.
Celý hike na dlani
U každé z tras se zájemce dozví její kompletní parametry – od obtížnosti přes vzdálenost či dobu trvání až po převýšení. Tedy informace, které standardně nabízí řada dalších aplikací. K tomu však navíc přidává informace o kempování, zda je trasa vhodná pro psy i mapu trasy s vyznačenými vodními zdroji, přístřešky nebo jinými zajímavostmi.