Česká aplikace ochrání zvířata a pomůže uklidit po rybářích. Jejich náčiní tvoří až třetinu znečištění

V zapomenutých rybářských sítích každý rok uvíznou staticíce zvířat. Aplikace od Ackee zjednoduší výlov zapomenutých pomůcek.

Jiří BlatnýJiří Blatný

ghostnets1920

Lachtan chycený do zapomenuté rybářské sítě

0Zobrazit komentáře

Ve vodách oceánů a moří po celém světě každý rok skončí více než dvanáct milionů tun plastů. Až třetinu z toho tvoří podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) zapomenuté rybářské náčiní, včetně sítí, kterým se anglicky přezdívá ghost nets. V nich ročně uvíznou statisíce živočichů a mnoho z nich kvůli tomu zemře.

Německá pobočka WWF si ve snaze bojovat s problémem zapomenutých sítí nechala připravit novou aplikaci, kterou pro ni vyvinulo české studio Ackee. „Naše aplikace pomůže takzvané ghost nets globálně zmapovat a eliminovat,“ říká spoluzakladatel vývojářské společnosti Dominik Veselý.

Aplikace nazvaná GhostDiver sbírá data ze sonaru a prověřuje místa, kde by ztracené pomůcky mohly být. „Zjednodušuje celý proces nahlašování a výlovu sítí, ve kterých se zachytává a umírá více než 340 druhů zvířat včetně ohrožených druhů,“ vysvětluje Dominik Veselý.

„Ochránci přírody, potápěči, ale i rybáři a další z řad místních mohou snadno nahlašovat pozice se zapomenutým náčiním, naplánovat si trasu pro ověřování podezřelých míst a přidávat k nim reporty včetně fotek a videí,dodává spoluzakladatel Ackee. Hlášení uživatelů následně kontroluje tým WWF a stará se i o bezpečné vylovení.

ackeeoprava1280

Foto: Ackee

Nová aplikace studia Ackee pro Světový fond na ochranu přírody

GhostDiver bude nejprve k dispozici uživatelům, kteří se plaví v Baltském moři, kde se v roce 2015 při akci organizované WWF našlo 268 tun odpadu po rybářích. Po zmapování tamní situace plánuje Světový fond na ochranu přírody s vývojáři do databáze postupně zahrnout další oblasti po celém světě.

V Ackee věří, že by aplikace měla přispět k čistším a bezpečnějším oceánům a pomůže ochráncům přírody zachránit až 650 tisíc živočichů každý rok. České studio už pro WWF před dvěma lety vyvinulo mobilního průvodce po chráněných místech v Německu. Ten v portfoliu Ackee doplnil přes 300 dalších mobilních aplikací pro různorodé klienty.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

V cloudu na ni spoléhá Rohlík i Zetor. Technologická firma ČMIS za rok vyrostla na dvojnásobek

Původně firma předpokládala, že na takových číslech bude někdy až příští rok. Cloud a další technologie ale stále chtějí i ti největší hráči.

Iva BrejlováIva Brejlová

vaclav-svatek-cmis

Foto: ČMIS

Václav Svátek, zakladatel ČMIS i startupu AppOnFly

0Zobrazit komentáře

Patří k největším českým hráčům na poli hostingu i cloudu a s těmi největšími jmény také spolupracují. Technologická společnost ČMIS zajišťuje třeba to, aby e-shopy nespadly a fungovaly hladce i během špičky. Nebo poskytuje prostředí, kde firmy dosáhnou na svá data. Mezi její klienty patří Rohlík, Knihy Dobrovský nebo Pilulka. Ale o cloud se zdaleka nezajímají jen jména, která se uplatní v internetových prodejích. ČMIS digitalizuje mezi jinými například značku Zetor.

Za loňský rok si společnost připsala pár zajímavých jmen a především velký růst. Za uplynulý fiskální rok končící červnem dosáhla svého rekordního obratu, který se vyšplhal až na 96 milionů korun. To je proti předchozím dvanácti měsícům dvojnásobek.

„Zatímco v roce 2016 nás bylo na práci deset a obrat ČMIS činil 20 milionů korun, nyní máme v kancelářích 40 zaměstnanců,“ přibližuje Václav Svátek, CEO a zakladatel ČMIS. O dalších deset se teď firma plánuje rozrůst. „V souvislosti s tím budeme rozšiřovat i prostory v pražských Holešovicích, kde sídlíme,“ doplňuje.

Nápor na online

Firma má přes 240 klientů a mezi ty nové teď patří e-commerce gigant Mall.cz nebo výrobce balených baget Crocodille. Růst plánuje i na příští rok, i když zdaleka ne tak překotný: plány si stanovila na 110 milionů korun.

Napomáhá jí ochota firem přecházet na digitalizaci. Když si společnost Zetor vytyčovala plány na loňský rok, důležité místo v nich zaujala právě ona. Známý výrobce traktorů vysvětluje, že chod firmy stojí na IT základech. Přesto tu byly podnikové informační systémy na růst málo flexibilní.

Až jejich převedení do cloudu pro Zetor znamenalo možnost oprostit se od nutnosti zabývat se vlastní infrastrukturou. „Tedy dodat našim službám potřebnou elasticitu, získat lepší redundanci, vysokou spolehlivost i bezpečnost,“ vysvětluje Antonín Kubíček, manažer zdejšího IT oddělení.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Další významnou oblastí, kde ČMIS pomáhá, je nápor na online služby. Třeba v Rohlíku. Jeho technický ředitel Ondřej Klamt vysvětluje, že nároky jsou extrémní: „Dostupnost se dlouhodobě snažíme dostat na 99,99 procenta, abychom pro naše zákazníky byli neustále k dispozici.“

Teď se ČMIS nově podílí například na modernizaci energetické sítě společnosti ČEZ Distribuce, v rámci které se stará o virtuální servery pro monitoring a řízení distribuční sítě. Pro předsednictví České republiky v Radě EU zajišťuje bezpečný hosting pro akreditační systém novinářů.

Firma má v Praze postavené vlastní datacentrum. Ještě loni měla představu, že v tržbách – tedy v ukazateli, který je téměř ekvivalentní obratu – pokoří hranici sta milionů zřejmě až za další rok. „Firmy si uvědomují, že bez IT již fungovat nemohou a že jejich know-how je právě v datech, která mají. Tím pádem jsou ochotné více investovat do bezpečnosti a kvalitního servisu,“ vysvětloval Pavel Hofrichter, výkonný ředitel společnosti.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.