Česká expedice chce v Guatemale objevit ztracené mayské město. Přidá se k ní i Sara Polak
Čeští vědci propojí laserové skenování, umělou inteligenci a archeologii, aby našli mayské město, jež může být staré až 4 tisíce let.
V severním cípu Guatemaly se nachází provincie Petén, která je z velké části tvořena nepropustným deštným pralesem. Už na počátku 19. století se ukázalo, že ukrývá rozsáhlé pozůstatky civilizace Mayů, které po mnoho let chránila před zánikem hustá vegetace. Část z nich již badatelé prozkoumali, některé ale na objevení stále čekají. Jedno takové místo se nyní vydává prozkoumat česká expedice pod vedením Ladislava Šilhána, odborníka na 3D vizualizace mayských center, který bude mít v týmu také archeoložku a expertku na umělou inteligenci Saru Polak.
Expedice, která začíná již v červenci, se odrazí od snímků laserového skenování lidar, které ukazují, že se na severu Guatemaly skrývá významné město mayské civilizace. Z dosavadních měření tým expedice vytvořil pomocí neuronových sítí predikční model města, který má přímo na místě pomoci s identifikací staveb a jejich umístěním. Archeologická výprava chce v lokalitě zahájit vykopávky a zaměřit se především na průzkum mocenských a ceremoniálních zón.
„Zkoumaná oblast je těžko dostupná, ale naše snímky ukazují rozsáhlou aglomeraci. Město mělo podle nich paláce pro nejvyšší elity, astronomické observatoře a zřejmě bylo sídlem neznámého království. Je možné, že se jedná o dvojměstí nebo širší aglomeraci, o jejíž roli v mayských dějinách jsme zatím netušili,“ přibližuje Ladislav Šilhán, jehož tým stráví v guatemalské džungli sedm týdnů.
Svou účast na expedici oznámila i Sara Polak, absolventka archeologie a evoluční antropologie na anglickém Oxfordu. „Jedeme vykopat ztracené mayské město v džungli!“ napsala na svých sociálních sítích. A dodala, že jejím úkolem bude především katalogizovat, sbírat keramiku a pomáhat s vykopávkami. Z cesty bude také podávat reportáže. „Jsem na větvi, že můžu být u toho, když se za ruinami v Peténu budeme prosekávat po tisíci letech. Nejvíc se těším na studium místní společenské komplexity, rituálního chování a jedinečnost kultury tohoto osídlení.“
Československý tým průzkumníků, archeologů, historiků a inženýrů oblast Petén navštěvuje už od roku 2008 – právě zde se totiž nacházelo nejvíce mayských měst, z nich mnohá ještě nebyla objevena. Šilhán jako vedoucí průzkumných operací v rámci regionálního archeologického projektu Uaxactun prošel v džungli stovky kilometrů, o mayských ruinách má tak velký přehled.