Česká firma se umí podívat do kosmu, těla i obrazů a ukázat, co je skryté. Vyhlídly si ji NASA i Boeing
Společnost Advacam pracuje s dynamickým zobrazováním. Díky tomu ukáže věci, které jsou lidskému oku skryté – třeba padělky obrazů.
Vyvinuli v podstatě kamerku. Drobné zařízení, které ukrývá malý čip citlivý na světlo. Podobný, jaký je i v mobilních telefonech. Jenže kamery od české společnosti Advacam na rozdíl od těch v mobilech nenatáčí viditelné světlo. Naopak, zobrazují skoro vše, co je pro lidské oči neviditelné. Identifikují každý foton mnoha různých typů záření. Díky tomu umí ukázat, co jsme až dosud neviděli na obrazech, ve vesmíru i v lidském těle.
„Naše kamera také dělá fotky, ale v jiném vlnovém spektru. Jsou to tedy v zásadě fotky rentgenové. Výhodou je, že naše zařízení dokáže navíc softwarově zpracovat informaci o částicích jednotlivých typů záření, které na něj dopadly. Dá se tedy použít i v kosmu nebo k monitorování radiace,“ vysvětluje spoluzakladatel a ředitel společnosti Advacam Jan Sohar.
Je jasné, že zařízení Advacamu se ale od klasického rentgenu liší, a to především lepším dynamickým rozsahem. To znamená, že dokáže rozlišit mnohem jemnější spektrum materiálů. Řečeno lékařsky: zatímco klasický rentgen hrudníku zobrazí jen kosti, ten od Advacamu ukáže také srdce, cévy, krev či svaly. Digitální stopa navíc umožní zobrazit jen to, co uživatel zrovna potřebuje vidět.
„Vzhledem k tomu, že naše kamera má také vysoké rozlišení a zpracovává až čtyřicet tisíc snímků za sekundu, zvládne zaznamenat i video. Třeba to, jak bije srdce a zda uvnitř něj není nějaký problém s chlopní. Na něco takového sice zatím u lékaře nenarazíte, ale je to naše vize do budoucna,“ říká Sohar pro CzechCrunch s tím, že technologie firmy něco takového umožňuje už dnes, ovšem ve zdravotnictví se zatím i kvůli množství potřebných povolení a certifikátů neprosadila.
Využitelnost zařízení, které dokáže zobrazit i lehké materiály, jako jsou měkké tkáně, ale nekončí u medicíny. Výhodné je pro průmysl, letectví a kosmonautiku. Stejně jako vady srdce totiž může zobrazit například i mikropraskliny, bublinky či cokoli dalšího, co má vliv na pevnost materiálu. „Třeba u vrtule je to poměrně důležité, protože je namáhaná pohybem,“ říká Sohar.
Velká dopravní letadla se musí poměrně často kontrolovat. Pravidelný dozor je povinný například u výškového kormidla a dalších pohyblivých částí řídicích prvků letadla. V současnosti je potřeba takzvanou výškovku odmontovat a převézt na místo, kde se udělá průmyslové CT. Když technici zjistí, že je v pořádku, zase kormidlo odvezou a namontují. Pak ale musí letadlo znovu procházet zkušebními lety. „To všechno je velmi náročné, trvá to dlouho a je to také drahé. Naše zařízení je naproti tomu mobilní. To znamená, že se s ním dá přijet k letadlu, umístit ho na křídlo a to proskenovat. Není potřeba nic odinstalovávat, čímž ušetříte čas i peníze. Což je také důvod, proč se o to zajímají velké firmy,“ líčí šéf Advacamu.
Zájem projevili výrobci letadel, ale také americká NASA nebo Evropská kosmická agentura. Vesmírné úřady ovšem zajímá jiná dovednost zařízení – detekce různých typů záření. Každá částice totiž zanechává stopu, která je pro daný typ záření specifická. A co se liší, to se dá i různě zobrazit. Advacam tak spolupracuje například s firmou OneWeb, konkurencí Starlinku, která buduje síť stovek družic pro internetové pokrytí. OneWeb na jednom z těchto satelitů zkouší český detektor, který má hlídat radiační bezpečnost ve vesmíru.