Česká klimatická strategie Beecarbonize vyšla zdarma na Steamu. Je dílem Charles Games, specialistů na vážné hry
Po edukativních historických hrách domácí vývojáři změnili námět i žánr. Výsledkem je karetní boj s klimatem a několika cestami k vítězství.
Vsadíte na to, že věda a technologie dokážou mírnit narůstající průmyslové znečištění? Anebo zvolíte zpomalení ekonomického růstu, ale menší zátěž pro planetu? A jak si poradíte s hladomorem nebo nekontrolovaným bioinženýrstvím? Zvolit správnou strategii pro dosažení vítězství je základem většiny videoher, ale řešit při tom skutečná dilemata, kterým lidstvo čelí v 21. století, už tak běžné není. Přesto právě na takové otázky hledáte odpovědi v české hře Beecarbonize, která právě vychází na Steamu.
Beecarbonize je dílem Charles Games, herního studia s kořeny na Univerzitě Karlově, které se ve své tvorbě věnuje vážným tématům. Například v titulech Attentat 1942 a Svoboda 1945: Liberation do videoherní podoby proměnilo divoké kapitoly z československé historie. Žánrově i námětem se však vývojáři tentokrát vydali novým směrem. Stvořili hru Beecarbonize, v níž bojujete proti klimatické změně. Po březnovém vydání na telefony nyní jejich novinka zdarma vstupuje na Steam ve verzi pro PC i Mac s novým obsahem, grafickými vylepšeními a achievementy.
„Slibujeme si od toho oslovení nových hráčů a hráček. Od začátku vývoje jsme o Beecarbonize uvažovali jako o hře, která má společensky závažné téma a zároveň atraktivní hratelnost,“ říká designér Ondřej Paška. „Od začátku bylo naším cílem zpracovat ve hře důležité téma, ale neobětovat naučnosti hratelnost. Právě proto jsou například achievementy důležité, protože přidávají na znovuhratelnosti a zároveň ponoukají hráče a hráčky k tomu, aby zkoušeli nové cesty ven z klimatické krize,“ dodává kolegyně Alex Petrova.
Zmiňovaná hratelnost Beecarbonize spočívá v kombinaci strategie a karetní hry. Musíte vyvážit průmysl, společenské změny, ekologii a výzkum. Jednotlivé technologie, myšlenky či praktická řešení z těchto oborů – třeba jaderné elektrárny, vědecké inkubátory nebo založení klimatického fondu – představují karty s rozličnými účinky, výhodami a nevýhodami. A také emisemi, které jsou vaším největším nepřítelem.
„Inspirovali jsme se hrami jako je Cultist Simulator nebo Stacklands, přičemž tento žánr s lehkými rogue-like prvky je velmi populární,“ popisuje titul Paška s odkazem na druh her, jehož klíčovým prvkem je opakované hraní. Ať už kvůli tomu, že jste napoprvé neuspěli, nebo abyste odhalili různé cesty, které k různým podobám vítězství vedou. Ani Beecarbonize totiž neurčuje jen jediný správný směr, kterým se v boji s klimatickou změnou musíte vydat.
Budoucnost lidstva tak může být v nejzelenější harmonii s přírodou, ale stejně tak ji lze vystavět na výsledcích pokročilého výzkumu a aplikaci moderních technologií. Na cestě k úspěchu však leží bezpočet překážek od znečištění generovaného lidskou činností až po různé krize, jako je třeba odumírání korálů či hladomor. Některé znamenají pouze ztrátu zdrojů, ty vážnější ale definitivní konec. Hry i lidstva. Proto podobně jako ve skutečnosti platí, že lepší je problémům předcházet, než je hasit.