České ETW prorazilo do potravinářství. Recykluje plasty pro výrobu fólií a míří na 15 milionů korun
Od amerického fotbalu se bratři Tomáš a Petr Loudové dostali až k recyklaci. Jejich společnosti ETW sice loňská pandemická situace udělala čáru přes rozpočet, ale rodinná firma dokázala vývoj tohoto utkání otočit a směřuje k vítězství. Dokonce uzavřela významné partnerství s nadnárodní potravinářskou firmou Orkla Foods a konečně přestavěla svůj výrobní závod v Nelahozevsi. Letos plánuje rozšíření výrobních kapacit a do dvou let chce své tržby zpětinásobit.
Firma ETW pod vedením bratrů Tomáše a Petra Loudových se zaměřuje na recyklaci zemědělských, ale i průmyslových plastů. Materiál, který jejich zpracováním získává, bude nyní dodávat druhému největšímu výrobci balených potravin v Česku, společnosti Orkla Foods. Ta stojí za značkami, jako jsou Hamé, Vitana, Znojmia, Otma či Májka.
ETW umí zpracovávat i silně znečištěné plasty, což jsou jak ty zemědělské, tak komunální. Ty přitom velmi často končí na skládkách nebo ve spalovnách. Regranulát, výsledek zpracování plastů, mohou využít například výrobci tašek, pytlů na odpadky nebo závlahového potrubí. Orkla Foods z něj bude nyní vyrábět s padesátiprocentním podílem recyklátu smršťovací fólie, které využívá ke skupinovému balení výrobků pro přepravu.
„Smršťovací fólie s podílem recyklovaného plastu jsou v Česku jedinečné. Ty, které se běžně využívají například k balení PET lahví s nápoji nebo stavebních materiálů a které by zároveň obsahovaly recyklovanou složku, na trhu chybí,“ popisuje význam svého produktu jeden ze zakladatelů firmy Tomáš Louda. Popisovaná jedinečnost tkví hlavně v tom, že se z recyklátu podařilo vyrobit fólii, která má stejné vlastnosti, jako by byla vyrobena z primární suroviny, tedy ropy.
„Fólie s recyklovanou složkou vyrobené z regranulátu ve firmě používáme vůbec poprvé. V průběhu minulých let jsme již zkoušeli fólie s nižším podílem recyklátu, ale nikdy jsme nedosáhli uspokojivých výsledků. Až nyní s ETW. Jedná se o skvělou možnost, jak průmyslový a zemědělský odpad, který u nás zatím nenachází uplatnění k dalšímu využití, poslat dále do světa. Věříme, že technologii postupně rozšíříme i do dalších zemí, v nichž působíme,“ říká Pavel Komůrka, specialista na udržitelnost a inovace obalů v Orkla Foods.