České ETW prorazilo do potravinářství. Recykluje plasty pro výrobu fólií a míří na 15 milionů korun

etw_boxed

Foto: ETW

Petr a Tomáš Loudové, kteří stojí za společností ETW

0Zobrazit komentáře

Od amerického fotbalu se bratři Tomáš a Petr Loudové dostali až k recyklaci. Jejich společnosti ETW sice loňská pandemická situace udělala čáru přes rozpočet, ale rodinná firma dokázala vývoj tohoto utkání otočit a směřuje k vítězství. Dokonce uzavřela významné partnerství s nadnárodní potravinářskou firmou Orkla Foods a konečně přestavěla svůj výrobní závod v Nelahozevsi. Letos plánuje rozšíření výrobních kapacit a do dvou let chce své tržby zpětinásobit.

Firma ETW pod vedením bratrů Tomáše a Petra Loudových se zaměřuje na recyklaci zemědělských, ale i průmyslových plastů. Materiál, který jejich zpracováním získává, bude nyní dodávat druhému největšímu výrobci balených potravin v Česku, společnosti Orkla Foods. Ta stojí za značkami, jako jsou Hamé, Vitana, Znojmia, Otma či Májka.

ETW umí zpracovávat i silně znečištěné plasty, což jsou jak ty zemědělské, tak komunální. Ty přitom velmi často končí na skládkách nebo ve spalovnách. Regranulát, výsledek zpracování plastů, mohou využít například výrobci tašek, pytlů na odpadky nebo závlahového potrubí. Orkla Foods z něj bude nyní vyrábět s padesátiprocentním podílem recyklátu smršťovací fólie, které využívá ke skupinovému balení výrobků pro přepravu.

„Smršťovací fólie s podílem recyklovaného plastu jsou v Česku jedinečné. Ty, které se běžně využívají například k balení PET lahví s nápoji nebo stavebních materiálů a které by zároveň obsahovaly recyklovanou složku, na trhu chybí,“ popisuje význam svého produktu jeden ze zakladatelů firmy Tomáš Louda. Popisovaná jedinečnost tkví hlavně v tom, že se z recyklátu podařilo vyrobit fólii, která má stejné vlastnosti, jako by byla vyrobena z primární suroviny, tedy ropy.

„Fólie s recyklovanou složkou vyrobené z regranulátu ve firmě používáme vůbec poprvé. V průběhu minulých let jsme již zkoušeli fólie s nižším podílem recyklátu, ale nikdy jsme nedosáhli uspokojivých výsledků. Až nyní s ETW. Jedná se o skvělou možnost, jak průmyslový a zemědělský odpad, který u nás zatím nenachází uplatnění k dalšímu využití, poslat dále do světa. Věříme, že technologii postupně rozšíříme i do dalších zemí, v nichž působíme,“ říká Pavel Komůrka, specialista na udržitelnost a inovace obalů v Orkla Foods.

„Smrštitelnost patří k těm nejsložitějším aplikacím z hlediska vývoje. Díky tomuto průlomu věřím, že regranulát okamžitě najde využití i v dalších případech, jako je skupinové balení vod, nábytku či ve stavebnictví, kde vidíme velký potenciál pro uzavření cirkulárního kolečka, například v kooperaci s distribučními řetězci,“ nastiňuje další vývoj Tomáš Louda.

Dalším výrobkem, který v Orkla Foods také testují, je strečová fólie z recyklátu, která patří k hlavním obalovým materiálům. Ta by se mohla dále uplatnit v celém odvětví logistiky a e-commerce. Jedním z příštích kroků by také mělo být navýšení obsahu recyklované složky na sedmdesát procent.

Společnost, jež letos získala na svůj rozvoj investici přes deset milionů korun od skupiny SFG Holding výměnou za většinový podíl, má však vizi dostat se co nejblíže stoprocentnímu obsahu recyklátu. Dále plánuje hlavně rozšíření stávajících výrobních kapacit. „Počítáme s expanzí výroby do nepřetržitého provozu,“ doplňuje Tomáš Louda.

etw

Foto: ETW

Bratři Loudové společně budují recyklační společnost ETW

Letos očekávají zakladatelé obrat do patnácti milionů korun. Kontrakt s Orkla Foods se totiž projeví do tržeb až od roku 2022 a dále. Do roku 2023 nicméně chce firma svůj obrat zpětinásobit, a to po plánované technologické expanzi, kdy dojde k navýšení výrobní kapacity. V roce 2019 dosáhli obratu kolem sedmi milionů korun, loňský obrat publikovat nechtějí. Covidové období bylo totiž oproti letošním a budoucím plánům pro recyklační společnost dost krušné.

Pandemie nám udělala trochu čáru přes rozpočet, protože se nám kvůli ní o několik měsíců zpozdila přestavba našeho výrobního závodu v Nelahozevsi. Díky našim dodavatelům a investorovi jsme však situaci ustáli a nyní šlapeme na plyn. Ve srovnání s minulým rokem je poptávka po regranulátu obrovská, zvyšují se ceny a trh na vývoj reaguje pozitivně,“ uzavírá Tomáš Louda.

Do budoucna se chce recyklační společnost zaměřit hlavně na vývoj dalších řešení v odvětví obalových materiálů, které se dnes nerecyklují nebo neobsahují recyklované složky. „A eliminovat tak maximum zbytečně skládkovaných či spalovaných zdrojů a vrátit je zpět do oběhu v rámci cirkulární ekonomiky. Věřím, že řešení, na které jsme společně s Orklou přišli, bude sloužit jako první vlaštovka k přechodu na tento druh obalů. Jsme připraveni ho nabídnout dalším velkým hráčům na českém a evropském trhu,“ uzavírá Louda.

 

Diskuze (0)

Novinka

Anonym