Česká stopa vepsaná do písku. Lasvit v Abú Dhabí zavěsil obří křišťálové pero, které kreslí na přání

lasvit-abu-dhabi7

Foto: Lasvit

Lasvit v Abu Dhabí postavil instalaci, která kreslí obrazce do písku

0Zobrazit komentáře

Obrovské těleso pohybující se tam a zase zpět v nepředvídatelných pohybech. Přesně takový pohled se naskytne návštěvníkům vstupujícím do zdravotnického zařízení Burjeel Medical City v Abú Dhabí. Jeho realizaci má na svědomí český výrobce Lasvit, jehož designérka Wanda Valihrachová navrhla celý světelný objekt jako obří pero, které je schopné svým hrotem nakreslit do prostoru pod sebou předem zvolený obrazec.

Burjeel Medical City je luxusní zdravotnické zařízení společnosti VPS Healthcare a jeden z nejvýznamnějších zdravotnických komplexů v regionu Abú Dhabí, hlavního města Spojených arabských emirátů. Jeho výjimečnost nově podtrhuje obří světelná instalace s názvem Art Therapy, která může připomínat i kyvadlo.

Jedná se o výsledek práce společnosti Lasvit se sídlem v Novém Boru na severu Čech, kterou vede Leon Jakimič a specializuje se na výrobu designových světelných instalací ze skla. Ta vytvořená pro Burjeel Medical City dosahuje výšky 16 metrů, váží téměř 620 kilogramů a je z kovu a křišťálu, přičemž mimo osvětlení nabízí řadu dalších funkcí.

lasvit-abu-dhabi6

Foto: Lasvit

Instalace je dominantním prvkem celého prostoru

Podle Terezy Medřické, projektové manažerky společnosti Lasvit, se jedná o klíčovou dekorací celého interiéru nemocnice, která má za úkol navodit příjemnou a uklidňující atmosféru. Činí tak pomocí světla a odlesků i použitých materiálů, díky kterým je pohled na obří objekt pohybující se ze strany na stranu skutečným zážitkem. Ten navíc funguje i jako určitá forma terapie.

Hrot plastiky se totiž jemně dotýká plochy pod sebou, která je tvořená pískem. Do něj je schopen „nakreslit“ obrazce zvolené prostřednictvím komunikačního zařízení. „Jedná se o dotykový panel, který je instalován v atriu nemocnice. Ten je zapuštěný do zdi, v blízkosti samotné plastiky,“ upřesňuje Tereza Medřická.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„První návrhy vedly směrem, že by bylo možné, aby návštěvníci a klienti mohli sami nakreslit obrazce do tabletu a naše instalace Art Therapy by obrazec nakreslila. Nicméně později jsme se s klientem shodli na tom, že takovou míru volnosti s ohledem na bezpečný a plynulý chod plastiky s minimem údržby v tuto chvíli neumožníme,“ vysvětluje vývoj instalace Medřická.

Aktuálně je tak nadefinováno několik tematických kreseb skrze na míru šitý software, který komunikuje s objektem. Kresby mohou návštěvníci libovolně spouštět, mazat či zastavovat. Doba kresby jednoho takového obrazce přitom závisí na jeho složitosti. Může se jednat o desítky minut, ale také o hodiny.

lasvit-abu-dhabi9

Foto: Lasvit

Veškeré skleněné prvky byly vyrobeny ve sklárně nedaleko Nového Boru

Vše se odvíjí od množství zastávek, souslednosti kresby, počtu detailů a tak dále. V momentě, kdy je obrazec dokončen, nebo je instalaci dán příkaz nakreslit obrazec nový, dojde k aktivaci automatického mazání, které uhlazením písku připraví čistou plochu.

Design díla má na svědomí designérka Lasvitu Wanda Valihrachová, která je přímo autorkou nápadu na onu schopnost kreslení do písku. Na realizaci projektu spolupracovala s řadou svých kolegů z různých odvětví celé společnosti, přičemž realizace zabrala dva roky.

„Wanda Valihrachová navrhla instalaci tak, aby zapadala do celkového designu budovy. Architektura budovy včetně interiéru se řídí zásadami designu Blízkého východu. Všechny tyto prvky by klientům a návštěvníkům měly navodit pocit blízkosti domova a klidu,“ doplňuje pro CzechCrunch Tomáš Kolder, PR manažer Lasvitu, který nechce zveřejňovat částku, za kterou byla zakázka realizována.

skoda-marketplace2

Přečtěte si takéTržiště už mají i Škodovky. Auto pozná, kde se nacházíte, a nabídne vám levnější palivo, myčku nebo ovocný koktejlTržiště už mají i Škodovky. Auto pozná, kde se nacházíte, a nabídne vám levnější palivo, myčku nebo ovocný koktejl

V minulém roce každopádně Lasvit přesáhl obrat jedné miliardy korun, přičemž dopady pandemie koronaviru podle svého PR manažera příliš nepocítil. Odpadly totiž náklady za výstavy a cestování a některé segmenty jako rezidenční projekty a kolekce dokonce rostly. „Lidé a naši zákazníci se rozhodli zvelebit si své domy a byty, protože mnohem častěji pracují z domova,“ vysvětluje Kolder.

Před Lasvitem, který během roku v průměru realizuje zhruba 300 projektů, letos stojí několik dalších skutečně velkých instalací. V současné době se realizuje instalace pro kasino v Macau, která by taktéž měla mít interaktivní funkce. Další velká instalace by měla proběhnout v Assima Mall v Kuvajtu. A obdivovat práci sklářů ze severu bude možné také ve vstupním foyer v kancelářských prostorách Bořislavky.

lasvit-abu-dhabi1

Foto: Lasvit

Vše je ovládáno pomocí motorů a softwaru

lasvit-abu-dhabi5

Foto: Lasvit

Pero umí nakreslit několik přednastavených obrazců

Česká aukční scéna opět přepisuje rekordy. Obraz Divertimento II Františka Kupky se vydražil za 90 milionů

pistek-adieu-guy-moll2

Foto: Galerie Kodl

Divertimento II od Františka Kupky

0Zobrazit komentáře

Nejsou tomu ani dva měsíce, co byl vydražen obraz Piková dáma české malířky Toyen za 78,65 milionu korun, který stanovil nový český aukční rekord. Auru výjimečnosti si ale příliš dlouho neudržel. Z trůnu jej totiž na včerejší aukci Galerie Kodl sesadil František Kupka a jeho abstraktní obraz Divertimento II. Nešlo však o jediný ryze český rekord celého 84. aukčního dne této galerie.

František Kupka patří mezi naše nejvýznamnější malíře, který v průběhu své tvorby plynule přecházel od realismu až po abstrakci. Té se věnoval od 30. let minulého století, a právě do této dekády je datován i vznik Divertimento II – přesným datem či alespoň rokem si ovšem není nikdo jistý, jelikož se rozchází názory odborníků i samotného autora. Jisté je však datum, kdy se tento obraz stal nejdražším vydraženým plátnem českého umělce.

Stalo se tak během včerejší aukce Galerie Kodl, na které bylo z důvodu aktuálních opatření přítomno jen několik málo osob, přičemž probíhala po telefonu i online. Při dražbě Kupkova Divertimenta II utichlo dražitelovo kladívko na částce 75,2 milionu korun. S přirážkami aukční síni pak šlo o sumu 90,24 milionu. Tím Kupka překonal nejen Pikovou dámu, ale také svůj dosud nejdražší obraz Plochy Příčně II, který se vloni vydražil za 78 milionů.

pistek-adieu-guy-moll2

Foto: Galerie Kodl

Divertimento II od Františka Kupky

Divertimento II s rozměry 59 × 92 centimetrů se vyznačuje pro Kupku zcela charakteristickým stylem abstrakce inspirované hudbou. Ostatně i název díla odkazuje na italské pojmenování hravě zábavné hudební skladby. Kupka sbližováním obou uměleckých světů pomohl vykrystalizovat směr známý jako orfismus, s nímž před Kupkou někteří umělci experimentovali, ovšem až díky Robertu Delaunayovi a právě Kupkovi se jej podařilo lépe identifikovat.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ve stejném duchu se nesou i další díla Františka Kupky jako Hot Jazz či Amorfa. Dvojbarevná fuga a také dílo s názvem Divertimento I, se kterým je vydražené plátno v těsném uměleckém vztahu. Jak informovala ČTK, z 250 obrazů, které byly během včerejší aukce nabízeny, byl i druhý nejdražší obraz ten od Kupky. Konkrétně se jednalo o dílo Růžový klobouk vydražené za 34,8 milionu korun.

Adieu, Guy Moll

Za pozornost stojí i dražba obrazu Adieu, Guy Moll za 25,44 milionu korun, za kterým stojí malíř, kostýmní výtvarník a scénograf Theodor Pištěk. Ten se dříve věnoval i automobilovým závodům, proto jeho obraz vyobrazuje přídě rudého závodního speciálu Alfa Romeo, který sedlal závodník Guy Moll. Ten je stále považován za jednu z největších hvězd motoristického sportu, a to i přesto, že jeho kariéra trvala necelé tři roky.

Důvod, proč si tento obraz zaslouží speciální uznání, je fakt, že se díky částce 25,44 milionu korun jedná o dosud nejdražší obraz stále žijícího českého autora. Zároveň slouží i jako rozloučení s francouzským talentem, který zahynul během jednoho ze závodů na dnes již nevyužívaném okruhu Pescara v Itálii. Proto jsou na něm jeho fotografie nebo autogram.

pistek-adieu-guy-moll1

Foto: Galerie Kodl

Obraz Adieu, Guy Moll od Theodora Pištěka