Česká telemedicína v amazonském pralese. Aplikaci Meddi tam bude využívat peruánská armáda

České Meddi zajišťuje online komunikaci mezi pacientem a lékařem. Teď i tam, kam se doktoři dostanou jen občas a jen na lodích.

Iva BrejlováIva Brejlová

pecina5

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Jiří Pecina, zakladatel Meddi hub a autor aplikace Meddi app

0Zobrazit komentáře

Řeky Amazonka a Ucayali, její hlavní pramenný přítok, se v Peru klikatí kolem většinou jen těžko prostupného terénu. Ten zasahuje do peruánského vnitrozemí, a i když jen na samotné Ucayali leží hned několik větších měst, je tu především deštný prales. Právě tady brázdí vody lodě peruánské armády, která tu provozuje plovoucí nemocnice, aby dostala péči k lidem v jinak nedostupných lokalitách. A právě tam bude pomáhat česká telemedicína Meddi.

Projekt říční plovoucí nemocnice se jménem Napo na zmíněných dvou řekách ročně ošetří přes sto tisíc pacientů. Telemedicínská aplikace tu umožní bezpečnou komunikaci prostřednictvím videohovoru mezi lékařem na palubě a lékaři specialisty v mateřské vojenské nemocnici na pevnině. Nebo pomůže urychlit péči o pacienty na palubě díky digitální evidenci pacientů a jejich lékařských záznamů. Má ale mimo jiné také přispět ke snížení úmrtnosti těhotných žen, což je v oblasti velký problém.

Součástí projektu bude i instalace hotspotu v místních komunitách a využití Meddi jako dalšího komunikačního kanálu pro vzdělávání obyvatelstva a prevenci. Aplikace se pak nejspíš rozšíří na všech šest plavidel, která peruánská armáda takto využívá.

Peruánská armáda hodlá vedle toho českou aplikaci zahrnout do lékařské péče na vojenských námořních plavidlech. Pilotní projekt proběhne na lodi s posádkou 557 mužů. Spolupráce se pak má rozšířit i na ostatní vojenská plavidla, kterých má Peru 50 a celkem na nich slouží 30 tisíc mužů. Spolu s rodinnými příslušníky členů armády by tak tuzemská Meddi byla dostupná pro víc než 150 tisíc lidí jen ve spojitosti s vojenskými plavidly.

Po řekách se dá v deštném pralese dostat tam, kam po souši jen těžko.

„V současné době je kontakt se specialisty na pevnině velmi omezený, stejně jako jakákoliv digitální evidence námořníků a jejich zdravotních záznamů,“ říká Jiří Pecina, zakladatel a ředitel společnosti Meddi hub, která za aplikací stojí. Věří, že k rozšíření na všechna plavidla by mohlo dojít ještě letos, případně příští rok. „Do budoucna pak chceme naše řešení nabídnout válečným flotilám v Kolumbii, Ekvádoru, Argentině, Chile a Dominikánské republice,“ plánuje.

Projekt Meddi víceméně přesouvá komunikaci pacienta s lékařem do aplikace. Propojuje je buď formou videohovoru nebo zpráv. Lidé můžou přicházet se svými zdravotními problémy a doktoři jim odpovídají. Kromě toho ale obsahuje i systém správy a sdílení zdravotnické dokumentace. Jde tu poslat třeba fotky zranění, nahrávat lékařské zprávy, CT, rentgeny i fotografie léků. Případně posílat potvrzení nebo třeba vystavovat neschopenku.

Medii nechce nahradit veškeré návštěvy lékaře, ambicí je spíš online vyřešit opakované úkony, částečně například péči o dlouhodobé nebo chronické pacienty. Meddi neúčtuje poplatky lékařům a její základní verze je zdarma i pro pacienty. Ale nabízí nadstandardní funkce, za které si lidé můžou připlatit. Někdy funguje například jako firemní benefit.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pecina řídí Meddi z Prahy a firma se rozšířila i na Slovensko. V Latinské Americe se jí ovšem velmi daří. Spolupracuje s místními nemocnicemi a univerzitami a rozjíždí tu pilotní projekt Meddi Diabetes zaměřený na začlenění telemedicíny do průběžné péče o pacienty s tímto onemocněním. Program má podle Peciny potenciál dosáhnout na víc než 60 milionů lidí, kteří se v regionu s diabetem léčí.

Firma svá řešení dodává do několika nemocnic v Peru, Ekvádoru či Kolumbii a spolupracuje i s Ibero-americkou asociací pro telehealth a telemedicínu. Region je pro takový typ aplikace velmi zajímavý, lidé jsou tu zvyklí si za medicínské služby běžně připlácet a k tomu srostli s mobilními telefony a nakupují online.

Telemedicínu navíc podporují i zdejší státy. „V Peru například vláda schválila zákon o telemedicíně, který nemocnicím přímo ukládá telemedicínu aktivně využívat pro obor onkologie,“ zmiňoval už dříve Pecina.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs