Česká televize vzdělává. Program UčíTelka sleduje denně až 200 tisíc školáků a spouští se portál ČT edu s tisíci videi

Jiří SvobodaJiří Svoboda

ucitelka

Foto: Česká televize

Program UčíTelka České televize má pomoci se vzděláváním dětí v karanténě

0Zobrazit komentáře

Česká televize po začátku krize reagovala takřka okamžitě, když spustila program UčíTelka, kterou následoval nový kanál ČT3 sloužící hlavně seniorům. Ve svých snahách však nepolevuje a zprovozňuje web zvaný ČT edu, kde shromažďuje tisíce vzdělávacích videí pro školáky, s cílem alespoň částečně nahrazovat školní docházku.

Od středy se na něm nachází přes tři tisíce krátkých videí, které jsou rozdělené do kategorií pro žáky od předškolního věku po střední školu. Pokrývají téměř dvě stovky témat rozdělených od předmětů, které se podobají těm ve škole. Zatímco děti předškolního věku se mohou učit například o dopravní výchově, školáci zde najdou vše od vlastivědy a prvouky až po biologii chemii nebo češtinu.

Projekt už Česká televize připravovala dříve a původně měl sloužit jen učitelům. „V této mimořádné situaci jsme se ale rozhodli, že ČT edu otevřeme i rodičům a dětem. A to v co nejkratším možném čase, přestože jsme původně měli projekt ještě několik měsíců vyvíjet,“ řekl generální ředitel České televize Petr Dvořák.

ctedu3

Takto vypadá nový web ČT edu

Web využívá zejména bohatého archivu, ze kterého ČT vybírala ve spolupráci s padesátkou učitelů. Většina videí má ve výsledku jen několik minut, a tak se může jednat o zajímavé doplnění i ke zcela konkrétním tématům a výkladu učitelů. V blízké budoucnosti se web bude rozšiřovat o nová videa, předměty, ale i jiné učební formáty jako například pracovní listy.

ČT edu je značka, kterou už diváci mohli ve vysílání zahlédnout – nově totiž nahrazuje i logo programu ČT2, a to každý všední den od 9 do 15 hodin, kdy jsou vysílány programy UčíTelka a Odpoledka. I ty se snaží pomoct s výukou studentů, kteří musí zůstat doma.

Oba televizní bloky spustila veřejnoprávní stanice jen necelý týden poté, co vláda vyhlásila nouzový stav. Okamžitě se těšily velké oblibě, která přetrvává. „Na program UčíTelka se dívá zhruba polovina dětí ve věku 4 až 12 let, které mají v danou dobu zapnutou televizi. To znamená 150 až 200 tisíc diváků,“ uvedla pro CzechCrunch mluvčí ČT Karolína Blinková.

Kompletní školy i školky online

Od poloviny března nemůže do školy více než 1,6 milionu českých žáků a studentů a 160 tisíc učitelů. Snahy o kompenzace se tak začaly objevovat na všech frontách. Své soukromé střední školy bez větších problémů převedl do online režimu Ondřej Kania a jak řekl v rozhovoru pro CzechCrunch, byl připravený pomoct s přechodem i dalším školám.

Kania se snaží hlavně o systémové řešení – začal proto propagovat používání nástroje Google Classroom ve všech předmětech. „Řešením není, že se někteří učitelé začnou natáčet před tabulí a někteří budou používat jednu aplikaci a jiní zase druhou na stejnou věc,“ rozvedl Kania problém neorganizovanosti.

bresovs11

Foto: Bumble Bee

I takto teď může vypadat online školka Bumble Bee

O experimentální výuku se pokouší i mateřská školka, do které investovala Lucie Brešová, známá hlavně díky startupu Kiwi.com. Učitelky mají s dětmi dvaceti- až třicetiminutové online lekce s programem, který už děti znají ze třídy.

„První den se některé děti schovávaly, byly zmatené, jak to, že vidí svoje kamarády na obrazovce, některé myslely, že všechny děti jsou u paní učitelky doma, ale druhý den už se chytaly. Je to přesto důležitá technologie, aby děti úplně ze školkového režimu nevypadly,“ řekla v rozhovoru pro CzechCrunch Brešová.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym