Česká Tesla Medical hackuje mozek jako Muskův Neuralink. Na řešení problémů s inkontinencí získala už 95 milionů
Lukáš Doskočil, zakladatel a ředitel Tesla Medical
Český medicínsko-technologický startup Tesla Medical zakladatele Lukáše Doskočila spojují s Elonem Muskem dvě hlavní linky. Jednak mají jejich firmy částečně stejný název a zároveň obě využívají technologii, takzvané neuromodulace, pomocí které je možné „hackovat“ mozek, jako to dělá Muskův Neuralink.
Doskočilův startup ji ovšem využívá pro řešení konkrétního medicínského problému, hyperaktivního močového měchýře, k čemuž se ještě dostaneme. Tuzemská Tesla Medical zároveň na rozdíl od kalifornské automobilky využívá logo ještě v Československu založené Tesly. Důvod je přitom jednoduchý.
„To je záležitost mého klukovského snu. Jsem kluk od Pardubic a odmalička jsem chtěl být ředitelem Tesly. Toto byla cesta, jak si splnit můj klukovský sen. Náhodou se stalo, že stejně na tom byl i Elon,“ usmívá se Doskočil v rozhovoru pro CzechCrunch.
Dvaatřicetiletý podnikatel však rovnou přiznává, že Tesla Medical je sice skvělé jméno a firma má i licenční smlouvu s majitelem ochranné známky, ale přesto se za posledních šest let od jejího založení na trhu objevilo dalších pět společností, které se pojmenovaly stejným způsobem. „Takže už teď se připravujeme na rebranding, který nás bude lépe pozicovat na trhu,“ prozrazuje Doskočil.
Hackování mozku
Dost však o ostatních Teslách. Česká Tesla Medical je technologická společnost zaměřená na oblast zvanou electroceuticals, což je fakticky obdobný termín jako pharmaceuticals s tím rozdílem, že léčebný efekt v tomto případě nepřináší léčivo (pharma), ale elektrický impuls (electro). Tato oblast je založena na faktu, že lidské tělo funguje jako velký počítač, jehož architektura má jasně dané prvky, které mezi sebou komunikují pomocí elektrických impulsů.
„Doslova tak hackujeme mozek,“ vysvětluje Doskočil a doplňuje, že na podobném principu pracuje i Muskův Neuralink, který má sloužit jako nový typ komunikace mezi mozkem a technologiemi a pomocí kterého se má pomoci lidem s různými zdravotními potížemi.
Tesla Medical se pak zaměřuje na vývoj zařízení, které se na mozek napojí a poskytne mu informaci o tom, co by bylo vhodné udělat. Léčba využívající tuto techniku se nazývá neuromodulace a je již relativně běžně využívaná v širokém spektru zdravotních komplikací od léčby bolestí po Parkinsonovu chorobu. V současné době ale převažuje invazivní forma aplikace, která spočívá v implantaci zařízení podobajícího se kardiostimulátoru a přímé stimulaci požadované oblasti.
Tesla Medical je primárně zaměřena na léčbu chronického syndromu hyperaktivního močového měchýře (známé také jako OAB), který život pacientů ovlivňuje do podobné míry jako cukrovka nebo vysoký krevní tlak. Podle odhadů tímto onemocněním v Evropě trpí 47 milionů lidí, ve Spojených státech dalších 40 milionů a jen v samotné České republice jde o 16 procent populace. Urgentní inkontinence je jedním ze symptomů tohoto onemocnění a trpí jí přibližně 480 tisíc tuzemských pacientů.
Tuzemský medtech startup se se svým zařízením od výše zmiňovaných invazivních forem aplikace odlišuje právě tím, že je neinvazivní. „V tuto chvíli jsme prvními na světě, kteří dokázali této selektivity docílit i v rámci neinvazivní aplikace a klinicky prokázat neuromodulační efekt obdobný invazivní aplikaci,“ pochvaluje si Doskočil s tím, že firma navíc prokázala, že její léčbu lze přenést do domácího prostředí bez toho, aniž by ztratila na účinnosti. Tím se podařilo eliminovat hlavní překážku v aplikaci této léčby do praxe, časovou zátěž pro lékaře.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.