České Credo Ventures investuje do srbského startupu, který usnadňuje práci etickým hackerům a lovcům chyb
Čeští investoři z Credo Ventures už jednou našli na balkánském poloostrově vybroušený diamant, když vsadili na rumunský startup UiPath, a teď hlásí ve východoevropském regionu další úlovek. Z Bukurešti se přesunuli o několik stovek kilometrů na západ do Bělehradu, kde spolu s dalšími investory posílají několik desítek milionů korun do startupu Trickest.
Za srbským projektem stojí Nenad Zarić a Mihailo Tomić. První jmenovaný je hacker a bezpečnostní odborník, přičemž právě této oblasti se se svým kamarádem z dětství rozhodl věnovat. Ve startupu Trickest vyvíjí nástroje, které zjednoduší práci etickým hackerům a lovcům chyb, kteří se snaží najít chyby v různých systémech a aplikacích, či korporátním bezpečnostním týmům, jež se zase snaží přijít na skuliny ve vlastních produktech.
Nástroje Trickest slouží k tomu, aby zjednodušily bezpečnostní testování, a přitahují investory. Bělehradský startup založený v roce 2019 podpořilo na začátku loňského roku první investicí ICT Hub Venture a nyní v rámci seedového investičního kola přichází další investoři v čele s tuzemským fondem Credo Ventures. Celková výše investice činí 1,4 milionu eur, tedy zhruba 35 milionů korun, a připojují se také Earlybird Digital East Fund a výkonný i technický ředitel UiPath.
Právě na rumunský startup UiPath Daniela Dinese vsadili investoři z Credo Ventures mezi prvními a letos si po jeho vstupu na burzu došli pro pohádkovou odměnu v miliardách korun. „Vždy hledáme další UiPath,“ uvedl pro CzechCrunch s úsměvem Andrej Kiska, partner v Credu, když jsme se ho ptali na novou investici na Balkáně. Startup Trickest je prozatím na začátku, ale nový kapitál by měl zrychlit najímání nových posil a připravit produkt k plnému spuštění.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Nápad na Trickest vznikl na základě mé reálné frustrace a zkušeností,“ říká spoluzakladatel a CEO startupu Nenad Zarić. „Jako bezpečnostní inženýr a lovec chyb jsem zjistil, že ztrácím nespočet hodin nad nesouvisejícími nástroji, nepřehlednými skripty, nestrukturovanými výstupy a opakovaným nastavováním infrastruktury. Naším cílem bylo od prvního dne zbavit se této složitosti, aby mohli bezpečnostní profesionálové popustit uzdu své kreativitě a soustředit se na to, co je důležité.“
Výsledkem vývoje je cloudový editor, v němž lze jednoduše vytvářet a automatizovat bezpečnostní testy. Sloužit by měl jak externím testerům a lovcům chyb, kteří se snaží nabourat do různých firemních systémů za účelem zvýšení jejich zabezpečení, tak i interním týmům ve firmách. Ty díky tomu dostanou možnost využívat bezpečnostní funkce, které jsou mnohdy dostupné jen nejmodernějším podnikovým týmům.
„Nenad a Mihailo mají výjimečnou vizi, jak změnit svět ofenzivní IT bezpečnosti,“ doplňuje Jan Habermann z Credo Ventures. „Viděli jsme, že automatizace pracovních postupů na reakční straně pomáhá organizacím rychleji a chytřeji řešit bezpečnostní incidenty. Trickest řeší proaktivnější část skládačky a přináší jednoduchost a automatizaci etickým hackerům a infosec (informační bezpečnost, pozn. red.) týmům, jejichž práce je stále složitější.“