České dráhy a ÖBB měly poškodit RegioJet. EU je obvinila z narušení hospodářské soutěže
Po šesti letech vyšetřování Evropská komise uvedla, že národní dopravci uzavřeli tajná ujednání s cílem poškodit RegioJet.
Majitel RegioJetu Radim Jančura již dříve kritizoval kroky Českých drah a rakouského železničního dopravce ÖBB, nyní mu částečně za pravdu dala Evropská komise. Oba státní podniky obvinila z toho, že sjednaly tajnou dohodu o použitých osobních železničních vagonech, která poškozovala právě RegioJet. Komise dnes uvedla, že český podnik s rakouským uzavřely tajná ujednání s cílem narušit hospodářskou soutěž na trhu osobní železniční dopravy, oběma proto zaslala takzvané prohlášení o námitkách. Unijní úřady případ vyšetřovaly šest let.
„ČD a ÖBB se zapojily do kolektivního bojkotu s cílem udržet si postavení na trhu a bránit expanzi RegioJetu jak v Česku, tak na mezinárodní železniční trase mezi Prahou a Vídní,“ uvedla komise. Ta je exekutivním orgánem Evropské unie a mimo jiné funguje i jako antimonopolní úřad EU. Ke kolektivnímu bojkotu dochází, když se skupina soutěžitelů dohodne na vyloučení skutečného nebo potenciálního konkurenta nebo na tom, že mu zkomplikuje činnost.
Pokud se předběžný názor komise potvrdí, bylo by jednání ČD a ÖBB v rozporu s článkem 101 Smlouvy o fungování Evropské unie. Tento článek zakazuje protisoutěžní obchodní praktiky, jako je koluze. Jestli komise poté, co strany uplatní své právo na obhajobu, dospěje k závěru, že existují dostatečné důkazy o protiprávním jednání, může přijmout rozhodnutí zakazující toto jednání a uložit pokutu až do výše 10 procent ročního celosvětového obratu dané společnosti.