České Flatio loni utržilo 100 milionů korun. Byty chce výhledově pronajímat i mimo Evropu

Filip HouskaFilip Houska

radim-rezek-flatio

Foto: Flatio

Radim Rezek, spoluzakladatel a šéf startupu Flatio

0Zobrazit komentáře

Český startup Flatio, jehož specializací je poskytování střednědobých pronájmů v horizontu jednoho až dvanácti měsíců, zažil loni dosud své nejlepší období. Za rok 2018 brněnská platforma, již v roce 2016 založila trojice Radim Rezek (na úvodní fotce), Ondřej Dufek a Jakub Škorpík, utržila 100 milionů korun, což je oproti předminulému roku nárůst o 227 procent. Díky tomuto úspěchu si tak Flatio relativně dobře udusává půdu ke své další expanzi.

Momentálně působí tuzemská platforma, která se výrazně podílí na transformaci trhu s krátkodobým bydlením, vedle Brna také v Praze a zahraničních městech jako Vídeň, Berlín, Varšava, Budapešť a Bratislava. I když se však Flatiu zatím nejvíce daří v Česku, konkrétně v Praze, která drží podíl okolo 74 procent při průměrném měsíčním nájmu všech nabízených bytů ve výši 26 tisíc korun, pokukují v brněnských kancelářích stále více i za hranice.

flatio-web3

„Časem chceme působit ve většině evropských metropolí, studentských městech a významných centrech obchodu. Nyní přemýšlíme i o otevření trhů mimo evropský kontinent, rozhlížíme se jak směrem na západ, tak i na východ,“ říká spoluzakladatel a marketingový ředitel Ondřej Dufek, který mimo jiné zdůrazňuje i velký potenciál, jaký nabízí například Budapešť.

Dobré výsledky přisuzuje Flatio zejména svým nabízeným službám, jimiž se často odlišuje i třeba od Airbnb, u nějž sice čerpá jistou inspiraci, ale soustředí se proti němu právě na střednědobé pronájmy. Flatio například umožňuje podepisovat smlouvy přes SMS bez jakékoliv kauce, virtuální prohlídky místo osobních a také uživatelům ukáže jedinou konečnou částku, v níž je vedle samotného nájmu také energie, kompletní vybavení bytu a internet. Ačkoliv je cena zpravidla vyšší než u dlouhodobých pronájmů, zákazníci ji na úkor nabízeného komfortu berou (nejdražší nájem bytu činí až 90 tisíc korun).

© David Mitáš – http://david.mitty.cz

Radim Rezek, zakladatel Flatio

„Zpočátku šlo všechno samozřejmě pomaleji, majitelé nemovitostí většinou neznali střednědobé pronájmy, ani jak fungují. To se nám podařilo překonat a přinést tento – v Česku nový – trend do povědomí majitelů i samotných nájemníků,“ doplňuje CEO Radim Rezek a shrnuje tříleté působení Flatia na českém trhu, v němž se angažují i investiční skupiny jako Enern nebo INCOMMING Ventures.

Chystají se i další funkce pro správu nájmů

Flatio si je patrně vědomo, jaký dopad mají na běžné zákazníky (a také majitele nemovitostí) moderní technologie, které mnohdy obsáhlé procesy značně zjednodušují. Proto se v letošním roce chce vedle rozšíření do dalších měst a států soustředit i na tento segment. „Připravujeme nové rozhraní pro majitele, které bude jednodušší a ještě více jim ušetří čas při správě jejich pronájmů. Zvažujeme případné spuštění aplikace pro nájemníky. V roce 2019 chceme dokončit a vyhodnotit test nulových rezervačních poplatků,“ nastiňuje plány Dufek.

hakos

Přečtěte si takéČeský startup Clever Monitor chce přes dluhopisy vybrat až 100 milionů korun. Využije novou službu BondyoČeský startup Clever Monitor chce přes dluhopisy vybrat až 100 milionů korun. Využije novou službu Bondyo

Pracovat mají ve Flatiu i na novém řešení pro zahraniční platby skrze Citibank, díky kterému by si nájemník mohl při platbě nájmu vybrat, v jaké měně chce platit, přičemž kurzový přepočet by mělo řešit výhradně Flatio. „Například zahraniční manažer z Polska míří do Prahy, kde si chce pronajmout byt za 30 000 korun. Pokud si vybere platbu ve své lokální měně, pak mu systém ukáže, že má na účet u polské Citibank poslat 5 009 zlotých. Jakmile tak učiní, my z českého účtu pošleme pražskému majiteli 30 000 korun,“ objasňuje plánovanou funkčnost Dufek.

Byt v Berlíně

Pohled na jeden z bytů v Berlíně

CzechCrunch Jobs