České Gamee staví hry nové generace. S růstem mu pomohou miliardy korun, které investoři vložili do jeho matky

Filip HouskaFilip Houska

arc8_1

Foto: Gamee

Platforma Arc8, kterou buduje Gamee

0Zobrazit komentáře

Česká herní služba Gamee prošla od svého vzniku velkou transformací. Od platformy pro hraní mobilních i webových her se dostala až na úroveň, ze které se může stát předním tvůrcem v nové, rostoucí oblasti takzvaného blockchainového gamingu. Pomůže jí k tomu i velká investice, již získala její mateřská společnost Animoca Brands, pod kterou Gamee už druhým rokem spadá.

Pojem blockchainový gaming může být pro mnohé velkou neznámou, zpravidla se ale jedná o kompetitivní hraní, za které je hráč odměňován ve formě herních kryptoměn nebo digitálních sběratelských předmětů (NFT). Na tento trend Gamee spoluzakladatelky a šéfky Boženy Řežáb nasedlo loni a představilo jak vlastní tokeny, tak zcela novou soutěž ve formátu „play-to-earn“.

Potenciál vidí v této oblasti i hongkongská firma Animoca Brands, která Gamee předloni v prosinci koupila. Ta před pár dny získala investici ve výši 360 milionů dolarů (7,7 miliardy korun) a její valuace dosáhla na pět miliard dolarů. A jak Božena Řežáb potvrzuje, těžit z nové finanční injekce budou i projekty, jež má Animoca pod svými křídly.

„Pod Animocu v tuto chvíli spadá více než 150 firem, které jsou inovátory v takzvaném blockchain gamingu, metaverzu a segmentu NFT. Nová investice je zaměřená hlavně na podporu jak nových, tak stávajících projektů, jež společnost vlastní. Promítne se to tak i do Gamee, které má v plánu tento rok především růst,“ zmiňuje Řežáb a dodává, že za rok 2021 Gamee dosáhlo na tržby ve výši sedmi milionů dolarů.

bozena-rezab-1

Foto: Gamee

Božena Řežáb, spoluzakladatelka a šéfka Gamee

Letošek se má pro Gamee nést v duchu posílení vývojového týmu, ale také postupného vylepšování jeho dvou hlavních produktů. Tím prvním je multiplayerová online platforma Arc8, kde se nachází několik kompetitivních her. V nich mohou hráči získávat takzvané tokeny GMEE, což je hrací měna pro kupování dalších odměn. Například vstupů na speciální herní akce.

Jak Řežáb pro CzechCrunch doplňuje, na platformě Arc8 je registrováno již přes 1,6 milionu hráčů, kteří do dnešního dne dohromady odehráli přes 5,5 miliardy herních kol. „Už v únoru navíc Arc8 doplníme o první velké soutěže,“ dodává. K dispozici bude i možnost vytvořit vlastní „arénu“, kde může jednotlivec pořádat turnaj podle svého gusta.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Dalším klíčovým produktem jsou takzvaní G-Bots, herní postavy na bázi NFT, které lze používat napříč hrami od Gamee a průběžně je vylepšovat a spravovat. „S nimi máme pro letošní rok velké plány. Brzy chceme pro G-Boty spustit nové hry, které doplní zatím jedinou podporovanou hru Sky Lords. Dále plánujeme rozjet možnost, kdy si uživatelé budou moci své G-Boty rozmnožovat,“ láká Řežáb.

Cílem je, aby hráči ke svým G-Botům přistupovali jako ke svému „virtuálnímu vlastnictví“ a využívali je i pro jiné hry v metaverzu. Božena Řežáb konkrétně zmiňuje, že v dohledné době budou podporováni také v rámci jiných platforem, které spadají do portfolia společnosti Animoca Brands.

g-bots

Foto: Gamee

Růžový G-Bot z dílen Gamee

Presto Ventures a další investory zaujal ukrajinský Finmap, který řeší firmám správu financí. Pomůžou mu do Česka

Iva BrejlováIva Brejlová

finmap_spoluzakladatele

Foto: Finmap

Ivan Kaunov, Dmytro Dubilet a Oleksandr Solovej, spoluzakladatelé Finmapu

0Zobrazit komentáře

Celkem 1,2 milionu dolarů, tedy skoro 26 milionů korun, posílá skupina investorů do ukrajinského startupu Finmap, tedy do firmy, která jiným firmám umožňuje mít přehled o penězích a jejich toku. Mezi jinými je v této skupině český fond Presto Ventures. Peníze startup hodlá využít mimo jiné na expanzi – a kromě jiných zemí plánuje už letos obsadit i Česko.

Vojta Roček, partner Presto Ventures, se s Ivanem Kaunovem ze startupu Finmap potkali na festivalu sTARTUp Day v Estonsku. Tři hodiny strávili povídáním o tom, jak se roste startupům v oblasti SaaS (software jako služba) ve střední a východní Evropě včetně Ukrajiny.

Pokud by se něco takového mělo hodnotit podle Finmapu, Ukrajina by si stála slušně. „Vyhodnocuje všechny byznysové metriky s týdenní granularitou. I díky tomu rostou s železnou pravidelností o deset procent každý měsíc. Tým je hvězdný. Trajektorie taky. Těším se,“ shrnuje krátce Roček.

Anebo trochu více byznysově: „Při pohledu na tento sektor nás fascinovali zakladatelé společnosti Finmap a jejich schopnost přizpůsobit se a realizovat to, co si představovali. Věříme, že to je klíčový znak pro úspěšnou společnost v této oblasti. To byl hlavní důvod, proč jsme se rozhodli vést aktuální investiční kolo s vizí rozšíření služby nejprve v Evropě a poté i globálně,“ říká Roman Nováček, další partner tuzemského fondu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Presto Ventures poslali celkem 1,2 milionu dolarů spolu se Sturgeon Capital (Velká Británie), SID Venture Partners (Ukrajina), startupovým inkubátorem Startup Wise Guys (Estonsko), investiční společností Brise Capital (Ukrajina) a generálním ředitelem TBI Bank Peterem Baronem (Velká Británie).

Peníze firmě umožní rozšíření týmu, zavedení mobilní aplikace a především znatelné geografické rozšíření. V hledáčku má pro příští měsíce vedle Polska, Španělska i Turecko, letos se svými službami zamíří také do České republiky.

Elegantní ve své jednoduchosti

Finmap řeší firemní cash flow. V grafech ukazuje pohyby peněz a jejich množství na účtech a v kalendáři budoucí platby, takže vypočítává zůstatky, které v bance teprve budou. Sleduje transakce, zařazuje je do kategorií, pomáhá nastavit plán plateb nebo delegovat jejich zadávání a viditelnost pro ostatní s možností upravit jim různá práva. Dokáže integrovat víc než dva tisíce různých platebních služeb. Mezi nimi třeba Revolut nebo PayPal. Je možné do něj přidat účty ve více než 30 kryptoměnách.

„Pro podnikatele z celého světa je řízení cash flow důležitou součástí vedení firmy. Pochopení množství peněz, které se vydělají a které se spotřebují, je jediným skutečným způsobem, jak vidět a pochopit skutečný stav společnosti, a tedy jak přijímat zásadní rozhodnutí o růstu a rozvoji. Technologie pro řízení peněz může pomoct efektivně řídit a rozvíjet společnost,“ popisují zakladatelé Finmapu Alexander Solovey a Ivan Kaunov.

finmap

Foto: Finmap

Služba Finmap dává společnostem přehled i budoucího toku peněz

„Produkt je elegantní ve své jednoduchosti, výkonný ve své funkčnosti a jasně řeší naléhavý obchodní problém,“ chválí ho Robin Butler, partner společnosti Sturgeon Capital. V posledním roce Finmap také znatelně vyrostl. Ze sedmi specialistů se dostal na 58, ti mimochodem pracují výhradně na dálku.

Tým navíc prošel akceleračním programem v podnikatelském inkubátoru Startup Wise Guys a začátkem loňského roku se ke dvěma zakladatelům, sériovým podnikatelům Alexanderu Soloveyovi a Ivanu Kaunovi, přidal Dmitry Dubilet. Ten je zároveň spoluzakladatelem nejrychleji rostoucí „neobanky“ v Evropě – Monobank.

Služby Finmapu využívá 1 300 firem ve 12 zemích. Aktuální investice je už druhá, loni získala firma 300 tisíc dolarů v kole vedeném fondem Brise Capital a Startup Wise Guys. „Zatímco se tým zpočátku soustředil na škálování na Ukrajině s velmi slibnými výsledky, během našeho akceleračního programu investoval svůj čas také do znovuuvedení produktu na trh,“ komentuje Cristobal Alonso, CEO Startup Wise Guys.

Podle něj vypadá dosavadní vstup na trhy velmi slibně. „A způsob, jakým Ivan a Alexander koordinovali své týmy při škálování (a to vše dělali zcela na dálku), je působivý a je silným ukazatelem jejich manažerského potenciálu,“ dodává.