České Hardwario tvoří internet věcí pro Škodovku a chce hlídat slony v Africe. Za miliony do něj teď vstupuje firma eMan
Řádově jednotky milionů korun posílá softwarový dům eMan do společnosti Hardwario, která se specializuje na vývoj elektronických zařízení pro průmyslový internet věcí. Ve firmě si za to pořizuje podíl jedenáct procent. Dohromady chtějí eMan a Hardwario posílit v oblasti internetu věcí pro energetiku a průmysl a víc se rozrůst i za hranice Česka.
Dosud eMan řešil hlavně software a vyvíjel aplikace jak pro mobilní telefony, tak pro web. Ale chyběl mu hmatatelný hardware. Firma věděla, že pokud by svou nabídku pro zákazníky rozšířila, mohla by „mít větší kontrolu nad finálním řešením“, jak říká Jiří Horyna, předseda představenstva eMan.
Takzvaný internet věcí zmiňoval už před dvěma lety jako oblast, na kterou by se rád zaměřoval. „Senzory budou v lecčems. A mě hrozně mrzí, že ani nedokážu odhadnout, v čem všem by mohly být,“ řekl tehdy Horyna pro CzechCrunch.
Spojení s Hardwariem firmě skutečně zajistí do internetu věcí docela zajímavý vhled. Hardwario na tomto oboru totiž stojí. Pro internet věcí vytváří jednoduché i složitější stavebnice a uplatní se v automobilkách TPCA nebo Škoda, v E.ONu i v budovách Skansky. A pojetí toho, kde všude by senzory internetu věcí mohly být, vidí firma široce.
Takzvané věci – tedy skutečně cokoliv okolo nás – připojuje k internetu nejen ve výrobních halách a na stavbách, ale třeba i v lese. Oněmi věcmi totiž mohou být třeba i prostě stromy. Hardwario se skutečně specializuje na zakázkový vývoj, jedním z jehož výsledků jsou krabičky přimontované na stromy ve Velké Británii, kde ve spolupráci s Vodafonem a tamním ministerstvem zemědělství monitoruje jejich stav i třeba kůrovce. Plánem je ale namontovat zařízení i v Africe, kde budou mít za úkol sledovat teritoria tamních slonů a chránit je před pytláky.
eMan k takovým zařízením hodlá dodat zase svou silnou stránku, a to software. Spolu už firmy připravují několik projektů, například produkt z oblasti zabezpečení majetku a internetu věcí. „Navazujeme tak na projekt Minialarm, na kterém jsme si vyzkoušeli úspěšnou spolupráci již před několika lety. Jsme ve finální fázi jednání s potenciálním distributorem vyvíjeného produktu,“ popisuje Horyna.
Ultimátní cíl splněn
Loňský rok si společnost eMan pochvaluje. Podle předběžných výsledků navýšila obrat na 224 milionů korun, což znamená meziroční nárůst o 28 procent. Zisk před úroky, zdaněním a odpisy společnosti stoupl na 22,8 milionu korun, což by odpovídalo nárůstu rovnou o 82 procent. A na pražské burze Start, kde se obchodují její akcie, se jejich cena drží nad 150 korunami – to je oproti stejné době v loňském roce víc než dvojnásobek.