České kořeny Mezinárodního dne studentstva. Google připomíná události 17. listopadu v interaktivní online výstavě

Filip HouskaFilip Houska

sametova-revoluce

Foto: Google

Demonstrace při sametové revoluci

0Zobrazit komentáře

Datum 17. listopadu má v československé historii obrovský význam. V tento den roku 1939 proběhlo v reakci na studentské protesty proti nacistické okupaci zatýkání a popravování studentů, což vyústilo v uzavření vysokých škol. O padesát let později se pak studenti sešli znovu, aby si tyto nacistické represe připomněli, nakonec ale „pouhé“ shromáždění přerostlo v masovou demonstraci proti komunismu, která odstartovala sametovou revoluci.

Není tedy divu, že se 17. listopad, označovaný jako Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva, vryl do našich dějin skutečně hluboko. Právem si tak tento svátek každoročně připomínáme a letos tomu není jinak. Nyní se ale k oslavám přidává i společnost Google, která v souvislosti s těmito událostmi spouští interaktivní online výstavu Studentské revoluce, v níž ty nejdůležitější momenty poutavě objasňuje.

„Online expozice Studentské revoluce vypráví dramatický a dojemný příběh mladých lidí, studentů z let 1939 a 1989, kteří se s nasazením svého života postavili proti bezpráví. Nechť inspirují svět, kde lidé o svoji svobodu stále bojují. My ji máme. A jako generace narozená do svobody se skrze příběhy dozvídáme její skutečnou cenu,“ říká Mikuláš Kroupa, ředitel a zakladatel projektu Paměť národa, se kterým český Google na výstavě spolupracuje.

studentske-revoluce

Foto: Google

Interaktivní online výstava Studentské revoluce

Právě virtuální výstava na platformě Google Arts & Culture je jedním ze způsobů, jak tyto významné historické milníky připomenout i mladší generaci, která o nich tolik neví. K tomu má sloužit speciální sbírka s dobovými fotografiemi, unikátními dokumenty, videi z tehdejších demonstrací i výpovědmi lidí, kteří se protestů účastnili nebo měli co do činění se zásahy nacistů či konfrontacemi s příslušníky Státní bezpečnosti.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Paměť národa na Google Arts & Culture patří. Nejsme zaprášeným archivem pro hrstku nadšenců, ale moderní digitální online databáze. Zpřístupňujeme unikátní obsah – desetitisíce hodin filmových a zvukových záznamů vyprávění starých lidí, desetitisíce fotografií a dalších dokumentů. Shromáždili jsme poklad a teď ho chceme zpřístupnit lidem,“ dodává Kroupa.

V návaznosti na tyto oslavy se do „českých barev“ mění i tuzemská domovská stránka Googlu a podle informací, které zazněly na online tiskové konferenci, bude o celé věci informovat i globální Google na svém blogu. Spolu s tím se spouští i dedikované video na YouTube, jež rozšiřuje cesty, jak se o událostech 17. listopadu dozvědět ještě více. Přeci jen je Mezinárodní den studentstva jediným dnem mezinárodního významu, který má český původ.

CzechCrunch Jobs