České podkovy z 3D tisku dokáží koním zlepšit výkon i zachránit život. Zájem o ně mají až v Emirátech
Jakub Ševčík vyvinul speciální podkovy, aby zachránil své poraněné hříbě. Dnes je navrhuje i pro zcela zdravé šampiony Velké pardubické.
3D tisk dokáže koním pomoci nejen k lepším výkonům
Poranění končetin může být pro koně fatální. Nebo důvodem k jejich utracení. Což je osud, který měl potkat i hříbě Jakuba Ševčíka. Bezradný majitel ale začal hledat způsoby, jak koníkovi pomoci a navrátit jej zpět na pastviny. To se nakonec podařilo díky protéze vyrobené pomocí 3D tisku. Tuto technologii začal Ševčík dále rozvíjet a dnes jeho podkovy z kompozitních materiálů obouvají i šampioni Velké pardubické. Jeho služby jsou navíc žádány i ve Spojených arabských emirátech.
Příběh rodící se značky Horse Soul Brand se začal psát v momentě, kdy Ševčíkova oblíbená klisna porodila hříbě. To hrdý majitel pojmenoval Marvel, tedy zázrak, aniž by tušil, že je společně malý zázrak skutečně potká. Marvel se měl čile k světu až do dne, kdy si přivodil zranění šlachy na noze a veterinář doporučil utracení.
Léčba takového poranění je totiž u koní velice komplikovaný proces, který často skončí tím, že zvíře nedokáže nohu správně používat. Jenže Ševčík nechtěl o utracení ani slyšet. Sám totiž prodělal zranění, které mu vzalo rozjetou profesionální kariéru ve fotbale, kde dokonce působil v dorostenecké reprezentaci, což u něj nakonec vedlo k psychickým problémům.
Později ale zjistil, že v přítomnosti koní chmury odcházejí a jejich chov se pro něj stal novou vášní. Výraznou roli v procesu léčby navíc sehrála klisna, která přivedla Marvela na svět. A právě určitý závazek vůči ní i láska ke koním nedovolovala Ševčíkovi zlomit nad hříbětem hůl.
„Šance na přežití byla u Marvela asi desetiprocentní. Koníka jsme převezli na specializovanou kliniku na první zaléčení, a pak jsem si ho vzal sem k sobě,“ líčí Ševčík stav hříběte, které si zranění přivodilo ve třech týdnech života.
Hledání řešení v 3D tisku
Následovalo pátrání po způsobu, jak hříběti pomoci zranění co nejlépe zaléčit. Tak vznikl nápad na speciální podkovu, která přímo neřešila léčení samotné rány, ale podporu dalších šlach v noze. Aby koník mohl po uzdravení nohu používat stejně jako předtím.
Speciální protézu vystudovaný ekonom, v té době zaměstnaný ve stavební firmě, nejdříve vyrobil z kovu. Tedy z materiálu, ze kterého jsou vyráběny klasické podkovy. „Byla ale příliš těžká a Marvelovi neustále padala. Proto jsem vyrobil alternativu z plastu pomocí 3D tisku a hledal možnosti, jak to dál zlepšit, protože plastové prototypy se neustále lámaly,“ popisuje Ševčík.
Honba za zdokonalením jej přivedla až do společnosti 3Dwiser, která se zabývá právě technologií 3D tisku. Z nesčetného množství prototypů se nakonec ukázaly být nejlepší ty z karbonového materiálu, jenž byl dostatečně pevný, aby udržel váhu koňského těla, a zároveň natolik lehký, aby nepředstavoval velkou zátěž pro léčenou nohu.
„3D tisk přinesl možnost rychle vyzkoušet a vylepšovat různé přístupy, tvary i materiály, navíc přesně na míru každému koňskému pacientovi,“ vysvětluje Šimon Piksa, aplikační inženýr ze společnosti 3Dwiser.
Podkovy pro šampiony
Naskenováním kopyta a výrobou podkovy přímo na míru z extrémně odolného kompozitu, vyvinul Ševčík dle svých slov světově unikátní metodu. S postupnou léčbou Marvela se mu v hlavě zrodila myšlenka, že by podobně mohl pomáhat i dalším koním. A tak začal vyvíjet speciální protetické podkovy i pro další čtyřnohé pacienty. K nim se brzy přidali i zcela zdraví koně.
Jakub Ševčík si začal hrát s podkovami klasického tvaru, které koně využívají například během dostihových závodů. Takové podkovy sice musí splňovat jisté parametry, do určité míry však lze pracovat s jejich velikostí, strukturou a nikdo nezakazuje ani použití kompozitního materiálu. Vznikla tak speciální kevlarová podkova klasického tvaru s hrubším povrchem, která je flexibilní a po ohnutí se vrací do původního stavu.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs