České talenty míří za hranice. Nadace rodiny Kellnerových udělila granty desítkám nadějných studentů

Jiří SvobodaJiří Svoboda

kellner3

Foto: TKFF

Petra Dobešová, členka správní rady The Kellner Family Foundation

0Zobrazit komentáře

Stále více českých nadějných studentů má na to, aby se dostali na nejprestižnější univerzity světa. Překážkou ale často bývají finance. I proto mají nezastupitelnou roli v českém vzdělávacím ekosystému nadace, včetně The Kellner Family Foundation. Ta nedávno představila nové stipendisty, kterým přispěje vysokoškolské studium v zahraničí.

Nadace založená Renátou Kellnerovou a jejím nedávno tragicky zesnulým manželem Petrem Kellnerem letos udělila finanční granty 54 studentům bakalářských oborů. Nově přijala do projektu 22 z nich (o třetinu více než v předchozích letech), zbytek pokračuje ve studiích s podporou nadace už více než rok.

Paleta nově oceněných a jejich zvolených oborů je velmi pestrá. Například brněnská rodačka Eliška Freibergerová zamíří na medicínu na prestižní Oxfordskou univerzitu, Jakub Jandus se zájmem o matematiku a fyziku bude studovat na Worcester Polytechnic Institute ve Spojených státech, Aneta Zavadilová si zase vybrala psychologii na vídeňské Univerzitě Sigmunda Freuda.

Jistou perličkou je pak Matěj Berka, který propadl fenoménu nového cirkusu a studuje na třetí nejlepší cirkusové škole na světě – nizozemské Academy for Circus and Performance Art. Nejvíce podpořených studentů míří však na technické obory. „Volba je zcela na rozhodnutí studenta,“ vysvětluje Petra Dobešová ze správní rady nadace.

„Při výběru stipendistů ale upřednostňujeme ty obory, které je v Česku obtížné studovat, případně nedosahují výrazného renomé. A v případě interdisciplinárních oborů pak kombinace, které české vysoké školy ani nenabízí,“ dodává Dobešová, která je zároveň členkou komise posuzující žádosti uchazečů o grant.

Největší část, konkrétně 30 studentů, odcestuje na studia do Velké Británie. Ačkoliv dříve nadace registrovala velký zájem o tuto zemi, po jejím odchodu z Evropské unie mírně opadl. Studia se zde stala ze dne na den výrazně finančně náročnějšími, protože občané Evropské unie letos poprvé nemohou zažádat tamní vládu ani o výhodnou studentskou půjčku. Kvůli pandemii také mnozí nakonec zvolili studium v Evropě a nikoliv ve Spojených státech.

Část českých podpořených studentů zamíří i do tuzemských univerzit, konkrétně na soukromou University of New York in Prague, ale i Veterinární a farmaceutickou univerzitu nebo Univerzitu Karlovu. Nadace pokračuje i v podpoře absolventů gymnázia Open Gate, které vzniklo také pod hlavičkou rodiny Kellnerových. Z letošních stipendistů je jich dvanáct právě z této školy.

kellner_foundation

Foto: Karel Cudlín/TKFF

Aneta Zavadilová a Eliška Freibergerová jsou mezi novými stipendisty nadace

„Dlouhodobou vizí nadace je měnit společnost kvalitním vzděláním, proto zcela přirozeně přihlížíme k budoucímu využití studovaného oboru v České republice a k přínosu pro českou společnost,“ doplňuje Petra Dobešová. Za celých 12 let, co nadace granty uděluje, podpořila celkem 215 nadějných stipendistů a vyplatila už přes 100 milionů korun v univerzitních grantech. Kromě toho se ale věnuje i podpoře vzdělávání na úrovni základních a středních škol.

Obdobný program v Česku nabízí například Bakala Foundation, která funguje jako filantropický projekt pod hlavičkou manželů Michaely a Zdeňka Bakalových. Stejně jako nadace Kellnerových oceňuje stipendisty každoročně, letos dá finanční granty dvanácti studentům. Jsou mezi nimi Češi, kteří míří například na londýnskou Royal College of Art, švýcarské ETH v Curychu nebo na univerzitu v Oxfordu. Neomezuje se přitom jen na bakalářské obory.

Studenti, kteří jsou již na zahraniční školy přijatí, shánějí finance různými způsoby. Někteří z nich se obrátili s prosbami na veřejné sbírky. Například biochemička Bára Cihlová, jejíž příběh medializovaný v Hospodářských novinách způsobil, že ji podpořil i podnikatel Tomáš Čupr. David Mlčoch, přijatý na studium umělé inteligence ve skotském Edinburghu, zase vybral peníze na dárcovské platformě Donio.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym