České Windy.com začalo předpovídat sucho pro celou planetu. Pomůže v lesnictví i afrických pouštích

Filip HouskaFilip Houska

windy

Foto: Windy.com

Předpověď sucha na Windy.com

0Zobrazit komentáře

Většina lidí používá aplikace pro předpověď počasí kvůli tomu, aby zjistili, jaká je venku teplota, zda se žene déšť nebo kdy očekávat sněhovou nadílku. Pro odborněji zaměřené jedince (typicky třeba zemědělce) se ale mohou hodit spíše takové nástroje, podle kterých dokážou předpovídat sucho, což je podceňovaný problém naší planety a vyplatí se z dlouhodobého hlediska sledovat. A těm jde nyní na ruku česká meteorologická aplikace Windy.com.

Na službě, za kterou stojí zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič, je nově možné najít předpověď na deset dnů dopředu, která ukazuje odchylku půdní vláhy do hloubky jednoho metru od průměru pro danou lokalitu v letech 1981 až 2020. Na tvorbě modelu, který sucho pro celý svět počítá, se podíleli tvůrci webu Intersucho.cz, který předpovídá sucho pro Česko a Slovensko a monitoruje dopady na zemědělství a lesnictví.

„Počasí je součástí života každého z nás, proto je naším cílem umožnit uživatelům analyzovat ho v jednoduché a intuitivní formě spolu s interaktivní vizualizací v následujících dnech a týdnech. Věříme, že díky spolupráci s Intersuchem nabídneme data, na jejichž základě uživatelé získají lepší orientaci o stavu sucha kdekoli na zemi a budou se moci připravit na jeho dopady,“ uvádí ředitel Windy.com Tomáš Zámečník.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tvůrci využili pro předpověď data z meteorologického modelu z Evropského centra pro střednědobou předpověď, který je považovaný za nejlepší globální předpovědní model. Zatím jej lidé z Intersucha využívali pouze pro předpověď pro střední Evropu, přičemž se museli vyrovnat s tím, že letní deště jsou v některých oblastech ještě hůře předpověditelné než ve střední Evropě.

Model, který fungoval pro předpověď sucha v Česku a na Slovensku, bylo nutné upravit tak, aby fungoval i pro extrémní podmínky, jaké jsou například v afrických či asijských pouštích a v jihoamerických deštných pralesích. A stejně jako se zapojují do monitoringu sucha čeští zemědělci, mohou se nyní zapojit v krátkém dotazníku i zemědělci z celého světa, díky nimž budou lokální údaje přesnější a podrobnější. Bližší informace o novince jsou dostupné na webu služby.

S přispěním ČTK.

Rohlík dá miliardu korun do automatizace skladů. V Česku i ve světě mu v nich budou pomáhat roboti

Iva BrejlováIva Brejlová

rohlik-sklad3

Foto: Rohlik.cz

Rohlik.cz bude v Mnichově a Hamburku využívat logistický systém od Element Logic

0Zobrazit komentáře

Pětačtyřicet milionů eur, tedy přes miliardu korun, hodlá příští rok skupina Rohlik Group poslat do automatizace svých skladů v Praze, Hamburku a Vídni. Zboží v nich přeskládá tak, aby si pro ně mohla jezdit robotická vozítka a sama ho tu také hledat. To má Rohlíku přinést trojnásobné zvýšení produktivity vychystávání objednávek a o 60 procent víc úložného prostoru v distribučních centrech.

Místo polic celý systém z výšky vypadá spíš jako velké herní pole pro šachy nebo třeba piškvorky – naprosto pravidelná mřížka ale pod sebou ukrývá patra zboží naskládaného na sebe. Pohled z výšky je však něco, co si tu budou užívat většinou jen roboti. Ti jezdí po krajích jednotlivých mřížek jako po kolejnicích a vybírají si zboží.

Takto fungují sklady partnerů, které si firma podnikatele Tomáše Čupra ke spolupráci vybrala. Aby mohla robotická vozítka zboží přemisťovat, jsou doplněná účinnými vyzvedávacími pracovními stanicemi. Právě díky jejich kombinaci má Rohlík navýšit skladovací prostor, zrychlit vychystávání objednávek i zefektivnit proces doplňování zásob.

rohlik-sklad

Foto: Rohlik.cz

Rohlik.cz bude v Mnichově a Hamburku využívat logistický systém od Element Logic

„Pokud je mi známo, žádný jiný hráč v oblasti doručování potravin objednaných po internetu neinvestuje do automatizace skladů na tak široké evropské úrovni,“ říká Aleš Malucha, šéf pro automatizaci Rohlik Group.

Firma se rozhodla pro dvě řešení: AutoStore od firmy Element Logic pro Mnichov a Hamburk, projekt firmy Swisslog uplatní ve Vídni a Praze. „Investice do automatizace jsou klíčovým motorem pro růst a vyšší efektivitu našeho dodavatelského řetězce a zajistí ještě rychlejší dodávky a lepší budoucí služby zákazníkům,“ dodává Malucha.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pro dokončené nákupy připravené k distribuci zavádí Rohlík vychystávací systém, který má podle firmy brzy fungovat ve všech jejích skladech. Vozíky v jeho rámci kyvadlově přepravují položky v paletových regálech. Cestují do jejich hloubky, aby vyzvedly nebo uložily palety na obou koncích regálové konstrukce.

„Toto rozšíření automatizace je naplánováno na druhou polovinu roku 2022. Rohlíku přináší zcela nové možnosti rozšíření kapacit v krátké době, když to nejvíce potřebujeme. V současné době se připravujeme na rozšíření i do dalších zemí střední a jižní Evropy,“ dodává Malucha.

Musíme do automatizace investovat

Do roku 2025 má do podobných systémů Rohlík poslat rovnou 400 milionů eur, tedy přes deset miliard korun. Bez takových investic považuje plánovanou expanzi a celkový růst provozu zakladatel firmy Tomáš Čupr za těžko zvládnutelnou. Plány má přitom společnost velké: jen český Rohlik.cz utržil v uplynulém fiskálním roce 7,4 miliardy korun a v tom, který právě probíhá, by rád atakoval 10 miliard korun.

„Jeden z důvodů je, že chceme být efektivnější, ale druhý důležitý důvod je, že nejsou lidé. I když jim zaplatíte dvojnásobek, lidé v zemích, kam expandujeme, často nechtějí pracovat manuálně. Pokud chceme dál růst, musíme do automatizace investovat,“ popsal nám už dříve strategii Čupr.

S automatizací tak Rohlík nečeká. V Chrášťanech u Prahy už staví svůj nový sklad, který má být hotový na podzim příštího roku. Plně automatizovaný pak bude v polovině roku 2023. Sklad má pomoct zrychlit doručování, aby v Česku mohlo proběhnout do 60 minut od objednání. Bude mít 14 tisíc čtverečních metrů s 18 tisíci skladových jednotek. Prostor pro systém AutoStore tu bude chlazený.

google-mvp-x

Přečtěte si takéGoogle přišel, viděl a vyfoukl OpenAI miliardový startup. Vycucl hoGoogle přišel, viděl a vyfoukl OpenAI miliardový startup. Tak, jak to mají obři rádi: vycucnul ho

I na druhé straně se Rohlík snaží zrychlit a rozšiřuje síť doručovacích boxů. Ty provozuje mimo jiné na čerpacích stanicích MOL v Praze nebo na Hlavním nádraží. Teď hodlá jít do celé České republiky, jedny z prvních boxů budou umístěné ve Svitavách nebo v Mohelnici. Své Rohlik Pointy ale plánuje umístit také na vlaková nádraží nebo pobočky České pošty.

Celkově počet venkovních samoobslužných boxů skoro zdvojnásobí z 23 na 45 do konce února příštího roku. „Využitím nových Rohlik Pointů dokážeme velmi rychle rozšířit dostupnost nákupů z Rohlíku,“ věří CEO Rohlik.cz Olin Novák. „A právě rozšířením samoobslužných boxů na vlaková nádraží a pošty chceme flexibilitu ještě posunout na novou úroveň a umožnit tak zákazníkům vyzvednutí nákupu například cestou z práce,“ doplňuje.