České značení turistických cest se rozšiřuje po světě. Po Brazílii či Chorvatsku míří do Mongolska
V Mongolsku roste zájem o pěší turistiku, neexistuje tam ale žádný jednotný systém značení tras. Češi tak ten svůj rozšíří do další země.
Mongolsko se přidalo k Brazílii, Chorvatsku nebo rumunskému Banátu a začalo používat české značení turistických cest a stezek. Příslušné memorandum podepsali zástupci Klubu českých turistů (KČT) a mongolského turistického spolku Mongolian Walking Association (MWA). První symbolické značení se uskutečnilo 15. června a školení pro mongolské značkaře začne letos v září.
„Již v květnu 2023 jsme zaslali mongolskému protějšku podepsanou smlouvu o právech na používání turistického značení podle české metodiky. Jsem rád, že tímto memorandem prohlubujeme formu užší spolupráce,“ uvedl předseda KČT Jiří Homolka. První symbolické značení vede v Mongolsku na horu Bogd úl jižně od hlavního města Ulánbátaru.
„V Mongolsku prudce roste zájem o pěší turistiku. Neexistuje zde přitom žádný jednotný systém značení,“ uvedl český velvyslanec v zemi Jan Vytopil, který stál také u zahájení značení stezek na Filipínách. Připomněl, že Mongolsko letos zrušilo víza pro řadu zemí včetně České republiky. „Doufáme, že české značky provedou po krásné přírodě i cestovatele ze zahraničí,“ dodal velvyslanec.
Organizace se v memorandu dohodly, že KČT poskytne MWA například školení značkařů nebo příručku značení turistických tras v angličtině. Do školení se zapojí také studenti Mendelovy univerzity v Brně, kteří do Mongolska odletí na konci září. „Mongolsko vyhlásilo rok 2023 rokem turismu. Vytváření přehledných turistických stezek výrazně přispěje k atraktivitě místní pěší turistiky,“ uvedl předseda MWA Bolor-Erdene Bátar.