Česko chce po útlumu pořádně nakopnout turismus, pomoci mají linky, jako je ta z Prahy na Tchaj-wan

Loni chyběly dva miliony turistů ze vzdálených trhů. Přitom právě oni dělají vysoké útraty za ubytování a služby. Česko se proto zaměří na dálkové lety.

Tchaj-pej má českým turistům co nabídnout

0Zobrazit komentáře

Česko chce po hubených covidových letech pořádně nakopnout turistický ruch. Dopomoci k tomu mají i dálkové letecké linky, díky nimž by se do středu Evropy měli opět ve velkém hrnout turisté převážně z Asie. To je také jeden z důvodů, proč svou činnost zahájí vůbec nejdelší spoj z ruzyňského letiště na trase Praha – Tchaj-wan. Zástupci letiště i agentury CzechTourism si od návratu turistů slibují přísun peněz do domácí ekonomiky. A také otevření Tichomoří a Asie pro cestovatele z Česka.

„Pokud bychom z nejlepších deseti trhů spočítali pouze turisty z Ruska, Číny, Jižní Koreje a Japonska, loni těchto hostů ze vzdálených trhů chyběly téměř dva miliony. Přitom právě oni u nás v roce 2019 v průměru za osobu a noc utratili zhruba 3 800 korun, zatímco domácí turisté cca 700 korun. Změnu očekáváme právě s větším počtem přímých dálkových leteckých spojení,“  zdůvodňuje šéf CzechTourism Jan Herget.

Podle něj je na nejnovější linku nutné pohlížet jako na spoj, který bude přepravovat turisty v obou směrech, tedy nejen mezi Prahou a Tchaj-wanem, ale českou metropoli otevře i tchajwanským turistům. Těch sice v loňském roce dorazilo do České republiky necelých 14 tisíc, ovšem v roce 2019, tedy v období před covidem, to bylo podle Hergeta o 93 procent více, tedy přes 190 tisíc.

Česká republika podle něj linky, jako je ta na Tchaj-wan, potřebuje pro pořádné rozhýbání turistického ruchu. V době covidových opatření byly některé lety z Prahy na druhý konec světa zcela zrušeny a k jejich obnovení prozatím stále nedošlo. Vrátili se sice téměř všichni hosté ze sousedních zemí, z těch vzdálených se návrat dá čekat letos, a to v souvislosti s leteckým spojením. Dálková letecká spojení jsou tak prioritou CzechTourismu pro letošní rok,“ vysvětluje Herget s tím, že právě turisté ze vzdálenějších destinací přinášejí do domácí kasy nejvíce finančních prostředků.

Letouny letecké společnosti China Airlines začnou létat pravidelně do Prahy od poloviny července

Oprávnění pro provoz letounů na lince Praha – Tchaj-wan vydalo české ministerstvo dopravy před týdnem. Tím pro leteckou společnost China Airlines otevřelo prostor pro finální potvrzení zahájení letů mezi Letištěm Václava Havla a Mezinárodním letištěm Tchaj-wan Tchao-jüan. Toto potvrzení přišlo před několika dny, a tak by již nic nemělo bránit tomu, aby byl 18. července zahájen provoz na vůbec nejdelší přímé lince z Prahy.

Ta může fungovat nejen pro masivnější příliv asijských turistů do České republiky, ale i v opačném směru. Tchaj-pej má českým turistům co nabídnout. Od bohaté kultury Dálného východu, kterou lze obdivovat například v Palácovém muzeu se sbírkami ze Zakázaného města, přes moderní architekturu v čele s druhou nejvyšší budovou světa, až po přírodní diverzitu Tchaj-wanu, který může nabídnout národní parky s divokou tropickou přírodou, které zabírají desetinu celé plochy země.

Čeští turisté se tak mohou přesvědčit, že Tchaj-wan zdaleka není jen zemí, která je ve vleklém sporu se sousední Čínou, o čemž obvykle informují zpravodajské agentury. Zástupci pražského letiště i CzechTourismu pak také výše uvedenými důvody reagují na řadu kritických hlasů, které se ozvaly právě po oznámení spuštění vůbec nejdelší letecké linky z Prahy.

Tchaj-wan navíc není to jediné, co nové spojení Čechům přinese. „O přímou linku na Tchaj-wan usilujeme už několik let. Jsem tedy rád, že naše jednání konečně přinesla výsledky a můžeme tak Čechům nabídnout tento přímý spoj. Linka nabídne cestujícím z Prahy i možnost pohodlných přestupů do celé řady destinací dopravce China Airlines v Asii a Tichomoří,“ vysvětluje Jiří Pos, předseda představenstva Letiště Praha.

Díky spoji, na kterém začnou letouny China Airlines létat z Prahy od 18. července každou neděli a středu, se tak bude možné pohodlněji dostat například do Manily, Palau, Jakarty, ale i do australského Sydney či Melbourne. Tchaj-wan ovšem nebude jediným místem na druhém konci světa, kam si bude možné zaletět přímo z Prahy. Již koncem tohoto měsíce bude obnovena linka do jihokorejského Soulu. Kromě něj mohou cestující z Prahy aktuálně létat také do asijských destinací jako je Ammán, Dubaj, Dauhá, Maskat, Salála.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym