Česko má nový nejhodnotnější startup. Investoři poslali Productboardu další miliardy a udělali z něj jednorožce

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

productboard-founders

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Daniel Hejl a Hubert Palán, spoluzakladatelé Productboardu

0Zobrazit komentáře

Do Česka přiklusal další bájný tvor, kterého spolu s miliardami korun od investorů osedlali Hubert Palán a Daniel Hejl. Mluvíme o jednorožci, jak se označuje stvoření s jedním nápadně dlouhým rohem uprostřed čela a také startup, jehož hodnota překonala hranici jedné miliardy dolarů. Právě tu teď prorazila rychle rostoucí společnost Productboard, která od investorů získala 125 milionů dolarů, tedy 2,7 miliardy korun, a stala se nejhodnotnějším tuzemským startupem. Hodnota Productboardu činí 1,725 miliardy dolarů, to je v přepočtu 37 miliard korun.

Každý rok nová investice, už se z toho stalo nepsané pravidlo. Je rok 2018 a nadějný český startup, za nímž stojí Hubert Palán a Daniel Hejl, získává osm milionů dolarů. Productboard vyvíjí aplikace, které pomáhají firmám lépe porozumět potřebám zákazníků a podle toho vylepšovat jejich digitální produkty. O rok později, v roce 2019, od investorů firma s centrálami v San Francisku a v Praze získává 10 milionů dolarů. V roce 2020 to je už 45 milionů dolarů, v dalším roce 72 milionů dolarů a teď ještě téměř dvakrát tolik. Z Productboardu už je dnes renomovaný startup, kterému věří ti nejvěhlasnější investoři na světě.

Zmíněných 125 milionů dolarů Productboardu na jeho nástroje pro produktové manažery posílají v rámci investičního kola Series D investoři v čele se dvěma fondy. Jedním je kalifornský Dragoneer Investment Group, druhým Tiger Global Management. Za sebou mají investice do společností jako Spotify, Uber, Airbnb, LinkedIn či Coinbase a Productboard se teď mezi ně připojuje se statusem firmy s více než miliardovou hodnotou. Mezi investory jsou také další známá jména z předchozích kol, Bessemer Venture Partners, Sequoia Capital, Index Ventures, Kleiner Perkins a české Credo Ventures.

Český talent ve světě

„Pevně doufám, že náš růst a dosavadní úspěch pomáhá reprezentovat český talent ve světě. Status jednorožce je jedním z milníků na naší cestě vybudovat silnou globální společnost, která pomůže firmám budovat kvalitnější digitální produkty, jež budou chtít lidé s radostí využívat a budou jim užitečné. Stále zrychlující se digitalizace světa hraje v náš prospěch, máme tak velké plány. Pro náš další úspěšný růst je stěžejní nabírat ty nejlepší odborníky na světě. Ti by nám měli pomoci, společně se stávajícím týmem, rozšířit schopnosti Productboardu, abychom byli ještě důležitějším a strategičtějším partnerem i těm největším světovým korporacím,“ říká spoluzakladatel a CEO Productboardu Hubert Palán.

Ještě před několika měsíci přitom třiačtyřicetiletý podnikatel, který dlouhodobě působí přímo v San Francisku, ve velkém rozhovoru pro CzechCrunch říkal, že další peníze od investorů nutně nepotřebuje. Už v předchozím investičním kole prý Palánově firmě nabízeli několikanásobně víc, včetně vyšší valuace. Před rokem je ještě odmítal, ve startupovém světě se však situace rychle mění, a tak se teď už i Productboard zařazuje mezi tuzemské čistokrevné jednorožce. Zvládl to jako druhý startup v historii, jako první totiž na bájném oři přijel loni Tomáš Čupr se svým Rohlíkem. Jeho hodnota se po velké investici zastavila na 1,2 miliardy dolarů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Další miliardy na účtech podpoří rychlý růst Productboardu. Ten dnes svými nástroji k plánování produktového vývoje využívá 5 400 firem včetně největších korporací jako Microsoft, Volkswagen, Zoom nebo Avast. Své hospodářské výsledky sice firma odmítá komentovat, ale jen za posledních dvanáct měsíců takřka zdvojnásobila svou zaměstnaneckou základnu. Dnes pro Productboard pracuje přes 400 lidí, kteří působí především v Praze, Brně, San Francisku, Dublinu a Vancouveru, kde má startup kanceláře. I díky nové investici bude svůj tým dál rozšiřovat.

„Všechny firmy na světě se stávají digitálními společnostmi, ovšem ne všechny excelují v budování mimořádně vydařených digitálních produktů,“ konstatuje Palán. Společně s Danielem Hejlem se to rozhodl v roce 2014 začít měnit, založili Productboard a dnes firmám po celém světě nabízejí komplexní systém, který jim pomáhá lépe řídit proces jejich digitalizace. Na jednom místě mohou získat informace, podněty a poznámky, které jsou tradičně roztroušené mezi řadu jiných aplikací od e-mailu přes Slack či Microsoft Teams až po různé CRM a komunikační nástroje. Dohromady už Productboard od investorů získal na realizaci své mise 262 milionů dolarů, tedy přes 5,6 miliardy korun.

Stovky milionů pro český startup Deepnote a přehled dalších 20 lednových dealů i investic

Peter BrejčákPeter Brejčák

ccvc-deepnote

Foto: CzechCrunch

Jakub Jurových ze startupu Deepnote

0Zobrazit komentáře

První měsíc roku je za námi a dění na české venture kapitálové scéně se po vánočních svátcích rozběhlo naplno – Deepnote uzavřelo výraznou Series A, Pale Fire Capital posiluje svoji pozici mezi akcionáři v americkém Grouponu s cílem vrátit firmu do růstu a Vojta Roček, který exitoval startup Stories, se naplno pouští do investování jako partner v Presto Ventures. 

CzechCrunch Venture Capital přináší další informace o zmiňovaných dealech a přehled o všem, co se za poslední měsíc v tuzemském VC světě stalo. K odběru newsletteru se můžete přihlásit zde.

***

Deal měsíce: Deepnote uzavírá Series A ve výši 20 milionů dolarů

Deepnote vznikl v roce 2019, jako jeden z mála startupů s kořeny u nás prošel prestižním americkým akcelerátorem Y Combinator a už do seed kola ve výši 3,8 milionu dolarů se zapojily hvězdné fondy jako Accel (jeho historické investice zahrnují Dropbox, Slack, Spotify či UiPath) a Index Ventures (Robinhood nebo české Resistant.AI).

Nyní trojice zakladatelů Deepnote – Jakub Jurových, Jan Matas a Filip Stollar – uzavřela Series A ve výši 20 milionů dolarů, bezmála 440 milionů korun.

  • Investici vedl Accel a Index Ventures a přispěli i další investoři ze seed kola – Y Combinator a tuzemský fond Credo Ventures.

Deepnote s oficiálním sídlem v San Francisku a kancelářemi také v Praze zjednodušeně řečeno vyvíjí Google Dokumenty pro datové vědce.

  • Speciální notebook Deepnote využívají desítky tisíc uživatelů, a to i na univerzitě v Cambridge, na Harvardu nebo MIT.
  • Deepnote jsme zařadili do výběru 25 startupů, které se vyplatí sledovat.

„Poslední dva roky se rostoucí tým Deepnote soustředil na vývoj nejlepšího kolaborativního notebooku na trhu. Série A spolu se silnou komunitou kolem Deepnote potvrzuje, že se toto úsilí vyplácí. Deepnote má dobrou pozici k tomu, aby změnil pracovní postupy datových analytiků a vědců, a my jsme rádi, že můžeme tento tým nadále podporovat,“ hodnotí Andrej Kiska, partner v Credo Ventures.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vše z lednového dění ve VC světě v jedné větě

– Jan Barta a Dušan Šenkypl z Pale Fire Capital drží už 9,5 procenta akcií amerického Grouponu, jsou tak druhým největším akcionářem ve firmě a po vzoru Slevomatu ji chtějí vrátit zpátky na růstovou trajektorii.

– Estonská společnost Wolf3D, jež stojí za projektem Ready Player Me, nabírá 13 milionů dolarů (285 milionů korun) s podporou tuzemského Somnium Space, v loňském srpnu ji podpořilo také české Presto Ventures.

– Natland prodává část skupiny Digital People se značkami jako Zoot, Different, Urban Store nebo Bibloo, za stovky milionů korun do ní vstupuje slovenská firma Across e-commerce.

– Doteď nenápadný startup Byte Trading českého spoluzakladatele uzavírá seed kolo ve výši 7 milionů dolarů (150 milionů korun) pod vedením švýcarského fondu Redalpine, jenž historicky podpořil aplikaci Robinhood nebo neobanku N26.

– U krypta zůstáváme, investiční skupina Miton (respektive její fond Miton C zaměřený na kryptoprojekty) posílá desítky milionů korun do sesterských českých projektů Coinmate a Confirmo.

– Tuzemský Stratox Cloud Native se službou CodeNow získává vyšší desítky milionů korun od fondu J&T Ventures.

– VC fond Reflex Capital zakladatele Ondřeje Fryce vkládá do PPC Bee desítky milionů korun výměnou za podíl 12,4 procenta.

– Kanadskému startupu české zakladatelky WFHomie investoři včetně VC fondů a andělských investorů jako David Šmejkal posílají 1,5 milionu dolarů (33 milionů korun).

– Investiční program Seed Starter České spořitelny a společnost ZenX Capital investují 27 milionů korun do startupu PalmApp.

– Celkem 1,2 milionu dolarů (26 milionů korun) posílá do ukrajinského startupu Finmap skupina investorů včetně českého fondu Presto Ventures.

– Investoři z eRockets v čele s Jiřím Hlavenkou, Tomášem Fikarem a Ondřejem Klegou posílají nespecifikovanou částku do české módní značky Vuch, v portfoliu fondu doplní SportObchod či Astratex.

– Jiří Hlavenka má novou investiční stopu také u českého startupu Amio, který v novém pre-seed kole i od dalších investorů získává 390 tisíc eur (9,5 milionu korun).

– Slovenský startup iERP uzavírá investici 520 tisíc eur (13 milionů korun) od fondů Zero Gravity Capital, CB Investment Management a společnosti Cognitum.

– Technologický holding Solitea za stovky milionů korun prodává rakouskou firmu JET ERP do rukou amerického globálního hráče Aptean.

– Čeští Depo Ventures otevírají svůj druhý andělský fond v plánované výši 45 milionů korun, budou v něm spolupracovat i s dalšími VC hráči jako Impulse Ventures.

– Depo Ventures zároveň představuje i první investici fondu, společně s Tensor Ventures v pre-seed kole posílá 500 tisíc eur (12 milionů korun) do startupu Blockmate.io.

– Tensor Ventures zakladatelů Romana Smoly a Martina Drdúla investuje také půl milionu eur do španělského startupu Bioo.

– Ze StartupJobs jsou nově také investoři a do projektu Encubate posílají jednotky milionů korun.

– A nový fond naplno rozbíhá také JIC – pro startupy má připravených 20 milionů korun, prvních 500 tisíc korun JIC Ventures posílá do společnosti Harangi Sound.

– Společnost Vafo Praha miliardáře Pavla Boušky podpořila podnikatelský akcelerátor Point One České zemědělské univerzity.


Tipy na zajímavé čtení

Vojta Roček je spoluzakladatelem datově-analytického startupu Stories, který exitoval do rukou amerického giganta Workday. Po ukončení své štace ve firmě však Roček startupové prostředí neopouští a chystá se v něm nadále působit jako investor.

  • Stal se jedním ze čtyř partnerů ve fondu Presto Ventures, do nějž také vložil své peníze.
  • Fond, který původně investoval výhradně prostředky podnikatele Tomáše Krska, si Roček vybral proto, že se s ním potkal u svých investic do CloudTalku a Oddinu.
  • Kromě dvou jmenovaných Roček podpořil také startupy Genster a XTND, které už nefungují, ale další se – alespoň zatím – zdají jako dobré trefy. Konkrétně jde o Contember, Aispeco, Goodlok a Madmonq.
  • A nyní společně s týmem hledá další.

Slavný akcelerátor Y Combinator mění finanční podmínky pro podpořené startupy.

  • Sice bude investovat vyšší částku, nové podmínky se ale nemusí vyplatit menším a neamerickým firmám.
  • I podle zdejších startupů Supernova a Deepnote, které Y Combinatorem prošly, nejde o kroky dobrým směrem.

Investorka Petra W. Končelíková z Nation 1 v komentáři popisuje dvanáct způsobů, jak úspěšně potopit svůj startup – tedy dvanáct důvodů, proč nejčastěji selhávají. Tím hlavním je lidský faktor. Poučte se z chyb jiných.

Analytická společnost CB Insights připravila velkou analýzu globálních VC trendů za rok 2021. Nabízí přehled všech možných čísel o jednotlivých kolech, aktivitách v USA, Evropě i Asii a trackuje například vznik jednorožců.


Díky za pozornost! Pokud se vám tento newsletter líbil, budeme rádi, když ho budete sdílet se svými přáteli. Pokud se vám nelíbil, pošlete ho svým nepřátelům. K odběru CCVC se mohou přihlásit zde.

Zapomněli jsme napsat něco, co podle vás v CCVC nemělo chybět? Máte zpětnou vazbu?

Jakýkoliv feedback prosím posílejte na peter@cc.cz.

Na viděnou za měsíc,

Peter