Česko podpoří polygon BMW pro samořízené vozy půl miliardou korun. Testy začnou do tří let

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

bmw-vision-inext4
0Zobrazit komentáře

Německá automobilka BMW před rokem oznámila záměr, že by chtěla na Sokolovsku do několika let vybudovat moderní polygon s různými typy silnic, kde by bylo možné testovat autonomní technologie. Nyní pro uskutečnění tohoto záměru přišla důležitá zpráva z české vlády, která oznámila, že velký projekt BMW podpoří pobídkou přesahující půl miliardy korun.

Nové zkušební centrum pro samořiditelné vozy a elektromobily vznikne kousek od západočeského Sokolova. BMW si tuto oblast vybralo i díky její relativně krátké vzdálenosti od hlavního výzkumného a vývojového centra FIZ, které má automobilka v Mnichově. U Sokolova chce BMW postavit polygon na ploše zhruba 525 hektarů, na níž vznikne 13 budov a několik typů silnic přesahující celkem 100 kilometrů, aby bylo možné testovat veškeré dopravní situace.

polygon-bmw

Takto by mohl vypadat polygon BMW u Sokolova

Česká vláda na začátku letošního roku záměr německé firmy schválila, podepsala s ní memorandum a tento týden ministr životního prostředí Richard Brabec, jak informovaly Hospodářské noviny, potvrdil, že BMW získá na vybudování testovacího centra investiční pobídku od státu až 528,75 milionu korun. Většinu pobídky tvoří sleva na dani z příjmu (201,8 milionu korun) a dotace na pořízení majetku (255 milionů). Zbytek se týká dotace na rekvalifikaci nebo školení zaměstnanců (46,9 milionu) a dotace na tvorbu nových pracovních míst (25 milionu).

BMW celkem plánuje do moderního polygonu investovat během sedmi let 2,55 miliardy korun s tím, že má v Karlovarském kraji díky tomu vzniknout 250 nových pracovních míst, k nimž se německá strana zavázala. Pozic by ale nakonec mohlo vzniknout mnohem víc. „Tato investice představuje nejen svým rozměrem, ale především svým zaměřením významný technologický přínos pro Českou republiku,“ cituje z vládního materiálu magazín Zdopravy.cz.

spacex-dragon-crew

Přečtěte si takéSpaceX Elona Muska vyšle již příští rok do vesmíru první astronauty. Mise je v plánu na červenSpaceX Elona Muska vyšle již příští rok do vesmíru první astronauty. Mise je v plánu na červen

Podobně jako mnoho dalších automobilek plánuje také BMW v následujících letech do rozvoje systémů a technologií pro autonomní řízení investovat velké peníze a Česká republika by měla být jedním z důležitých center pro další rozvoj. Dosavadní testovací kapacity v Mnichově už nestačí. U Sokolova má BMW v plánu začít testovat v roce 2021 s tím, že celý polygon má být dokončen do roku 2025.

Autonomní Česká republika

BMW, podobně jako například konkurenční Volkswagen, spolupracuje na vývoji autonomních technologií mimo jiné s Intelem a jeho divizí Mobileye a skupinou Fiat Chrysler. Novou samořiditelnou platformu by chtělo na trh přinést už v roce 2021, kdy se má objevit i první samořízené vozidlo značky BMW.

bmw-autonomous-driving

BMW už autonomní technologie testuje

Zmíněný „bavorácký“ polygon navíc nebude jediným, který má v České republice v příštích letech vyrůst. Svůj podobný záměr již před časem vyhlásila také česká investiční skupina Accolade, která si rovněž vybrala západní Čechy, ale více na jih. Do roku 2022 by polygon pro testování a certifikaci vozidel s autonomním řízením vyrůst u Stříbra. I Accolade počítá s investicí v řádech několika miliard korun.

Česká investiční skupina na projektu spolupracuje s ČVUT v Praze, která se zaměřuje na kybernetiku, a také s VUT v Brně, které optimalizuje povrchy polygonu. Letos v březnu schválilo záměr o výstavbě město Stříbro a podle šéfa Accolade Milana Kratiny to může celé zemi jedině pomoci.

„Jakmile bude polygon v provozu, přivede do Stříbra špičkové automobilové vývojáře z celé Evropy. Věřím, že je to pro město Stříbro i celou Českou republiku výjimečná příležitost. Vývoj aut, která se umí řídit sama, totiž představuje možná ten nejnáročnější IT a strojírenský problém, na kterém dnes svět pracuje. Musíme být součástí jeho řešení, aby se u nás mohl dál rozvíjet špičkový automobilový výzkum a vývoj,“ říká Kratina, jehož firma nyní se Stříbrem jedná o konkrétní podobě testovacích tratí a celého areálu.

polygon-accolade

Takto by mohl vypadat polygon Accolade u Stříbra

Alza ukončila svou online půjčovnu filmů, kterou využilo přes 30 tisíc zákazníků. Na vině jsou distributoři

0Zobrazit komentáře

Největší český e-shop Alza.cz za poslední roky experimentoval se spoustou nových služeb. Některé se ukázaly jako úspěšné, ale snaha konkurovat gigantům jako Netflix či HBO GO s vlastní VOD (video on demand) službou na půjčování filmů nevyšla. Alza totiž koncem října svoji službu po čtyřech letech nadobro uzavřela a uživatelům vrátila kredity za nepřehrané filmy. Nyní holešovická firma pro CzechCrunch komentuje své důvody.

Hlavním hnacím motorem pro ukončení online půjčovny byla dle senior business developerky e-obsahu Alzy Hany Žákové především nesnadná dohoda s distributory na zajímavějších titulech. Alza tak nedokázala do nabídky zařadit filmy, které byly divácky zajímavé a se kterými konkurence s mezinárodním přesahem (například O2 TV) neměla problém, což znamenalo další odliv potenciálních zákazníků.

Za celou dobu provozu, tedy od října 2014, kdy Alza v online půjčovně ještě nabízela pouze 200 titulů, si filmy zakoupilo přes 30 tisíc zákazníků, kteří v poslední době mohli vybírat z nabídky zhruba 1 200 filmů. Nepomohlo ani propojení s placenou službou Alza Premium, která mimo filmů nabízí audioknihy, e-booky, časopisy nebo prémiové služby jako dopravu zdarma a přednostní výdej. Z Premium zmizela nabídka filmů i hudby již v průběhu léta letošního roku, což mělo za následek rozhořčení uživatelů.

alzamedia

Hudba a filmy patřily v Alza Premium mezi velmi málo využívané služby, což jsme vysledovali jak z aktivity klientů Alza Premium, tak i z dotazníkového šetření mezi členy programu,“ komentovala situaci v průběhu června pro server Cnews.cz mluvčí Alzy Patricie Šedivá. S tím souvisí aktuální vyjádření, které od Alzy získal CzechCrunch. „V danou dobu jsme pro naše zákazníky připravili kvalitní VOD službu, a to včetně aplikací, bohužel však distribuční filmové společnosti nebyly schopny dodat nové atraktivní filmy dostatečně rychle. Zákazníci tento obsah po čase téměř nevyužívali,“ uvedla Hana Žáková.

peter-csiba-strv

Přečtěte si takéPeter Csiba: Jak jsem se dostal z vesnice Jahodná přes Google až do miliardového startupu RobinhoodPeter Csiba: Jak jsem se dostal z vesnice Jahodná přes Google až do miliardového startupu Robinhood

Ve své době bylo možné na online půjčovně vypůjčit jednotlivé filmy v cenách od 19 do 89 korun, což je s ohledem na cenu předplatných služeb typu Netflix či HBO GO relativně hodně, vezmeme-li navíc v úvahu, že mezi tituly nebyly prakticky žádné zásadní novinky. Alza se nicméně znovuoživení služby nebrání, technologicky je na to připravena, vše je pouze otázka tlaku na distributory.

Online půjčovna Alzy není první ani poslední obdobnou službou, která musela z podobných důvodů svůj provoz ukončit. Dříve to byla například půjčovna Topfun či Ivio. Mezi aktuálně fungující hráče se řadí půjčovna Banaxi či alternativní služby DaFilms a Aerovod, těch se ovšem problémy vzhledem k jejich úzkému zaměření netýkají.