Česko-slovenský pavilon na bienále v Benátkách letos nebude prázdný. Zaplní ho žirafa Lenka od Koťátkové

Česko-slovenští umělci se dočkali. Letos se otevřou dveře „našeho“ pavilonu na benátském bienále. Česko zde bude reprezentovat Eva Koťátková.

nahled

Umělkyně Eva Koťátková a kurátorka Hana Janečková

0Zobrazit komentáře

Už příští měsíc propukne bienále umění v Benátkách, které je tentokrát zasvěcené tématu všudypřítomných cizinců. Českou republiku zde bude reprezentovat umělkyně Eva Koťátková s výstavním projektem Srdce žirafy v zajetí je o dvanáct kilogramů lehčí. Vypráví příběh žirafy Lenky, která byla v roce 1954 odchycena v Keni a následně převezena do pražské zoo, kde po necelých dvou letech v zajetí zemřela. Projekt, který má návštěvníky a návštěvnice přimět k zamyšlení nad tím, jak lidé přistupují nejen k přírodě, bude k vidění v dosud bezútěšně prázdném česko-slovenském pavilonu v parku Giardini della Biennale. Ten se v rámci benátského bienále otevře ještě před plánovanou rekonstrukcí.

Už na výstavě Evy Koťátkové s názvem Moje tělo není ostrov, která proběhla v Národní galerii Praha v loňském roce, se příběh žirafy Lenky objevil. Ta se v roce 1954 stala první žirafou umístěnou v zoo na území někdejšího Československa. Po devět měsíců trvající cestě z Keni do Prahy, během které musela absolvovat karanténu v Hamburku, přežila v zajetí necelé dva roky. Poté bylo její tělo darováno Národnímu muzeu v Praze, kde bylo vystaveno jako muzejní exponát až do roku 2000.

„Taxidermie Lenky byla k vidění v muzeu přímo pod velkou velrybou. Nyní se nachází v archivu Národního muzea v Horních Počernicích, kde je ustájena jako objekt vědy. Nás velice zajímaly právě metaforické přeměny těla – z divokého zvířete, které bylo chyceno v Keni v době, kdy byla součástí britského impéria, přes Lenku v zoologické zahradě až po muzeologický objekt a předmět vědy,“ přibližuje kurátorka projektu Hana Janečková.

umelkyne-kuratorka

Foto: Národní galerie Praha

Projekt pro bienále vzniká jako kolektivní dílo

Srdce žirafy v zajetí je o dvanáct kilogramů lehčí je kolektivní projekt, na kterém se umělkyně s kurátorkou podílely společně s Himali Singh Soin a Davidem Soin Tappeserem, uměleckým duem žijícím v Londýně, kolektivem Gesturing Towards Decolonial Futures a kolektivem dětí a seniorů, kteří se zhostili rolí vypravěčů příběhu žirafy. Jejich společným cílem bylo vytvořit dílo, jež návštěvníkům a návštěvnicím nabídne kritický pohled na to, jak bychom se měli vztahovat k přírodnímu světu, ale také k zemím globálního Jihu a k naší historii.

„Lenčin příběh je pro mě víc než jen výstavní projekt. Vnímám ho především jako otevřený rámec, v němž mohou v celé své mnohosti zaznít hlasy, které se vymykají oficiálnímu pojetí dějin. Jsem velmi vděčná za všechny inspirativní spolupráce, které snad budou pokračovat a rozvíjet se i po skončení bienále – pevně totiž věřím, že je stejně důležité vyprávět Lenčin příběh na školách a v dalších neuměleckých kontextech, aby mohl podněcovat představivost o jiných, rovnějších a empatičtějších světech,“ říká Eva Koťátková.

Výtvarně ztvárněná žirafa Lenka vyplní celý prostor česko-slovenského pavilonu v parku Giardini della Biennale. Ponese se jím také zvuková koláž poskládaná z vyprávění zapojených dětí a seniorů. Samotná instalace bude mít podobu zvětšeného žirafího krku, respektive jeho sochařsko-architektonické rekonstrukce, která z krku vytvoří tunel na procházení. Zevnitř bude vyplněný textilními orgány – ty ale nemají být odpudivé, naopak mají vytvořit pohodlné prostředí, v němž je možné se na chvíli usadit a vnímat prostor a zvuky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Neméně podstatná část jsou sochařské odlitky žirafy Lenky. Měli jsme možnost se s žirafou-objektem setkat v archivu v Horních Počernicích a vytvořit sochařské zpracování částí jejího těla. Zaměřili jsme se na ty, které disponují nějakým narušením povrchu a které vypovídají o jejím putování. Je to tak metaforický vstup do jejího příběhu,“ doplňuje Koťátková.

Konec česko-slovenské ostudy v uměleckém světě

Prezentace Evy Koťátkové se může uskutečnit v česko-slovenském pavilonu díky tomu, že bude pro letošní bienále dočasně zrekonstruován tak, aby jej mohlo využít jak Česko, tak Slovensko. Právě fakt, že byl pavilon během posledního bienále umění v Benátkách v bezútěšném stavu poté, co jej v roce 2019 poškodil pád stromu, vzedmul vlnu kritiky. Na bienále totiž kvůli tomu neproběhla oficiální prezentace českého a slovenského umění, která zde měla tradici od roku 1926. Český performer Vojtěch Fröhlich v pavilonu dokonce uspořádal protestní intervenci, během které otevřel jeho dveře. Akci rozpustila ochranka a italská policie.

„Náš pavilon dlouhou dobu připomínal spíše ruinu. V loňském roce jsme začali přemýšlet nad tím, co se situací udělat. Došli jsme k nápadu, že i přesto, že je pavilon poškozený, bychom jej mohli využít už v roce 2024. Společně se slovenskou stranou jsme vytvořili plán rekonstrukce, která se bude skládat ze dvou etap. První umožní výstavu Evy Koťátkové v letošním roce a druhá bude znamenat definitivní rekonstrukci pavilonu,“ vysvětluje ministr kultury Martin Baxa.

czsk-pavilon

Foto: Národní galerie Praha

Prezentace letos proběhne v česko-slovenském pavilonu

První etapa rekonstrukce by měla být hotová na přelomu letošního března a dubna. Po výstavě začne druhá etapa, která skončí nejspíš na přelomu let 2025 a 2026. Celkové náklady na rekonstrukci budou okolo 70 milionů korun. Vzhledem ke spoluvlastnictví dvou zemí dvě třetiny částky zaplatí české ministerstvo kultury a jednu třetinu to slovenské. Samotný projekt Evy Koťátkové byl podpořen z Národního plánu obnovy částkou 8,5 milionu korun a partnerem Českého pavilonu se od letošního roku stala J&T Banka.

Na 60. mezinárodní přehlídce umění La Biennale di Venezia se ale bude prezentovat také Slovensko, a to v podání umělce Oty Hudce. Hudec na fasádě a v okolí pavilonu představí projekt Floating Arboretum, který se zabývá ohroženými stromy po celém světě a jejich ochranou. Budou se zde prolínat různé tematické linie: klimatická krize, imaginární dystopická budoucnost a autorovo volání po záchraně. Výstavu připravila Slovenská národní galerie ve spolupráci s kurátorkou Lydií Pribyšovou.

Oscary českého designu pro rok 2023 jsou rozdány. Absolutním vítězem je designér Jan Plecháč

O vítězích a vítězkách osmi kategorií cen Czech Grand Design je rozhodnuto. Porota ocenila ekologickou stavebnici, interaktivní učebnice i nadčasový šperk.

ccc-nahled-1920×1080

Foto: Czech Grand Design / Moser

Designérem roku 2023 je Jan Plecháč

0Zobrazit komentáře

Ve Stavovském divadle se v neděli večer předávaly ceny osmnáctého ročníku Czech Grand Design za rok 2023. Absolutním vítězem, tedy Grand designérem roku 2023, se stal Jan Plecháč, umělecký ředitel karlovarské sklárny Moser. Akademie designu ČR, složená z 62 významných osobností z řad českých i zahraničních kurátorů, galeristů, šéfredaktorů, novinářů a teoretiků designu ale ocenila i celou řadu dalších tvůrců. Ceny se udělovaly v osmi kategoriích a vítězové převzali v rámci kreativního galavečera trofeje v podobě osobního lapače nápadů a snů, který navrhli loňští Grand designéři ze studia Lexová&Smetana.

Jan Plecháč si vítězství vysloužil díky váze Abyss, vázám Harmonic a kolekci váz a nápojového skla Duše lesa, které navrhl pro sklárnu Moser. „Designér Jan Plecháč se své role uměleckého ředitele firmy Moser, jímž se stal v roce 2022, chopil s pokorou k tradici firmy a k materiálu skla, jímž je dlouhodobě fascinován, s respektem k řemeslu a zároveň s entuziasmem jemu vlastním, se smyslem pro citlivou inovaci a originální design,“ poznamenala za Akademii designu ČR kurátorka, historička designu a umění Tereza Bruthansová.

Na Plecháčův úspěch navázala i samotná sklárna Moser, která zvítězila v kategorii Výrobce roku. Podle členky poroty Michaely Kádnerové se sklárně za více než sto šedesát let její existence podařilo stát se symbolem stability a vysoké kvality. Zároveň není značkou jen pro konzervativnější zákazníky, ale nejen díky Janu Plecháčovi se ji daří posouvat i k současné mladé generaci.

duse-lesa

Foto: Czech Grand Design / Moser

Plecháč zvítězil mimo jiné díky kolekci Duše lesa

V kategorii Módní designér roku zvítězil slovenský návrhář žijící v Praze Boris Král’, který se v kolekci Salon de Nuit a při návrhu róby pro herečku Danielu Kolářovou vrátil ke svým dětským snům, ponořil se do svých skic ze střední školy a na své retro múzy se podíval aktuálním pohledem. Designérkou šperku se stala Klára Marie Bliss s kolekcí Banshee, kterou porota označila za nový talent evropské módní scény.

„Přirozená, až surová, přesto o Banshee nelze vyslovit nic jiného, než že se jedná o delikátní módní záležitost. Takovou, jež není závislá na čase a trendech jej lemujících, takovou, jež není prvoplánově líbivá a vkusu ani běžným komerčním požadavkům se nepodbízí. Ačkoli Bliss vystudovala oděvní a kostýmní design, její tvorba nepatří do kategorií ani kolonek,“ objasnila výhru novinářka a členka odborné poroty Akademie designu ČR Andrea Běhounková.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V kategorii Grafický designér roku uspěla vzdělávací platforma Vividbooks Víta Škopa. Jeho digitální učebnice pomáhají učitelům fyziky, chemie a matematiky s výukou na základních školách. Daří se jim propojovat svět online s tím reálným a žákům přináší znalosti hravou formou. Titul Fotograf/ka roku pak obhájilo z roku 2020 duo Shotby.us, za nímž stojí Lenka Glisníková a Karolína Matušková.

Svými ilustracemi pak porotu nejvíce zaujala Magdalena Rutová, která si odnesla titul Ilustrátorka roku. Cenu si vysloužila díky dětským knihám Já, chobotnice, Čavargoš / Tulák a Rajčaťáci a Banáni. „Práce Magdaleny Rutové je originální jak v českém, tak evropském kontextu – je netuctová, živá i sebevědomá, a přitom srozumitelná jak dětskému, tak dospělému publiku,“ pochválila Tereza Horváthová, členka odborné poroty Akademie designu ČR a nakladatelka.

V kategorii Objev roku letos uspěla originální stavebnice Totemo designérky Adriany Koldy. Stavebnice podporuje spontánní hru, rozvíjí představivost i jemnou motoriku u dětí i dospělých. Nadto má i zajímavě pojaté tvary a nabízí bezpočet možností skládání prostorových obrazů a soch. Projekt od začátku klade také důraz na ekologii a udržitelnost, spojky stavebnice jsou tak vytištěny na 3D tiskárně z recyklovaných PET lahví, stavební dílky jsou vyrobeny z dřevěné překližky potištěné ekologickými barvami.

Významné ocenění mimo kategorie je každý rok udělováno také jedné osobnosti za mimořádnou tvůrčí a pedagogickou činnost nebo přínos v teorii designu. Do Síně slávy českého designu byl pro rok 2023 Akademií designu ČR uveden – in memoriam – designér Jiří Jiroutek (1928–2023) za sérii nábytku U-450, ve které propojil československý styl proslavený na Expu 58, bruselský styl a dostupnost.

„Jiří Jiroutek byl a je hvězda, přestože je jeho jméno známé mimo oblast designu jen málokomu. Neprávem. Stihl totiž proměnit podobu české domácnosti k lepšímu i v nesnadných podmínkách socialistického režimu. O tom se může dnešním designérům jen zdát,“ doplnila Michaela Kádnerová, kurátorka Moravské galerie v Brně a členka odborné poroty Akademie designu ČR. Cenu převzal Jiroutkův prasynovec Antonio Carlini.