Česko-vietnamské studio ODDO architects boduje ve světě. Staví domy, jimž stačí čtyři metry na šířku
Architektura OD začátku DO konce. Tak se vymezuje studio, které má jednu pobočku v Hanoji, druhou v Havířově a sklízí jeden úspěch za druhým.
Za ODDO architects stojí Mai Lan Chi, která pochází z Vietnamu, a Čech Marek Obtulovič. Jejich cesty se protnuly na vysoké škole v Brně, odkud společně směřovali do vietnamského studia Vo Trong Nghia Architects. V roce 2016 si založili vlastní architektonickou praxi, do které přizvali ještě svého přítele Nguyena Duc Trunga. Po šesti letech působení je jich v ateliéru deset a jejich projekty mají mezinárodní věhlas. Jen za poslední měsíc si mohou dát za rámeček dva velké úspěchy.
Radovat se ve studiu ODDO mohli na konci srpna, kdy uznávaný magazín o architektuře, designu a vůbec moderním lifestylu Wallpaper představil aktuální seznam Architects’ Directory. V něm každý rok dává dohromady ta nejzajímavější architektonická studia z celého světa a zaměřuje se přitom na mladá, perspektivní uskupení, která přicházejí s neotřelými nápady a realizacemi.
Letos se na seznam oceňovaných praxí z Austrálie, Chile, Japonska, Nigérie a dalších zemí dostala také Česká republika spojená s Vietnamem. Magazín Wallpaper zaujal domek TH house, který ODDO architects navrhli pro hanojské ulice. I když se to na první pohled – a zejména na první přelétnutí po rozměru půdorysu – nezdá, jde o rodinný dům. Přitom je široký pouhé čtyři metry a hluboký šest metrů, což je délka, do které roste také vzhůru.
„Dům se nachází v hustě zalidněné oblasti Hanoje, kde je zástavba nahuštěná blízko u sebe a protkaná velmi úzkými uličkami, do nichž padá velmi malé množství světla. Stejně tak i dům, který jsme navrhli, je obklopený sousedními stavbami, vchází se do něj z ulice široké pouhý jeden a půl metru a čelí problému s nedostatkem osvitu v obytném prostoru,“ uvádějí architekti.
Přesto chtěli vytvořit dům, ve kterém bude pro jeho obyvatele dostatek prostoru pro život i relaxaci. Zvolili tak vertikální pojetí, díky němuž se může obytný prostor rozpínat na pěti patrech propojených schodištěm a pohodlně pojme čtyřčlennou rodinu. Dům navíc navrhovali v duchu komunitního bydlení, takže nemá vůbec žádné vnitřní příčky – celý interiér se tak přelévá z jedné funkční části do druhé a soukromí vytvářejí posuvné dveře.
„Klientem byl v tomto případě majitel stavební firmy, který pro nás již stavěl jiné projekty. Jeho rodina původně žila na stejném místě ve starém, opravdu zanedbaném domě s velmi nízkým standardem kvality života,“ vysvětluje architekt Marek Obtulovič.
Společné prostory, jako jsou kuchyň a obývací pokoj, architekti proložili soukromými pokoji pro rodiče a děti. Obývací pokoj se nachází v centru domu a s ostatními místnostmi ho propojují světlíky, které zároveň poskytují dostatek denního světla. „Na takto stísněném pozemku je důležité pracovat s denním světlem, prostorovostí a přirozeným provětráním. Konkrétně to znamená navrhnout střešní světlíky a velkorysé prosklení fasády tak, aby se do interiéru dostalo světlo a prostor se nepřehříval. V našem případě jsme navíc čelní fasádu orientovali na sever, což také omezuje přehřívání,“ dodává architekt.