Česko získalo na Expu 2025 prestižní pozemek. Teď začalo hledat i prestižní pavilon
Expa 2025 v japonské Ósace se zúčastní na 150 zemí. Česko se chce vrátit k úspěchu, který tu mělo před lety, a vyhlásilo proto soutěž na svůj pavilon.
V roce 1970 slavilo Československo se svým pavilonem v japonské Ósace obrovský úspěch. Expozici tam zhlédlo víc než deset milionů lidí a získala zvláštní cenu Japonského institutu architektů. Do země vycházejícího slunce se vrátí samostatné Česko v roce 2025 a doufá, že na tomto Expu bude mít úspěch minimálně srovnatelný.
K tomu má pomoci jakýsi návrat k osvědčenému způsobu, jak pavilon vybrat. V minulých letech zadavatel oslovil architekty napřímo, tentokrát bude vyhlášena otevřená architektonická soutěž. Naposledy se taková odehrála v roce 2000 pro Expo v německém Hannoveru, tedy před dvěma dekádami. „Chceme skutečně kvalitní nápad, který by zapadl do konceptu ósacké výstavy,“ uvedl Jan Kasl, předseda České komory architektů, podle jejíchž pravidel bude tendr organizovat architektonická kancelář CCEA Moba. Kasl dodal, že půjde o soutěž prestižní, byť první cena pro vítěze bude činit jen půl milionu korun.
Hlavní myšlenkou výstavy, která představuje jakousi obdobu Olympijských her, jen pro hospodářské, průmyslové, vědecké a kulturní obory, bude budoucnost společnosti a to, jak by mohl vypadat její život. Vychází z výzev, kterým Japonsko v současné době čelí a které bude podle generálního komisaře české účasti na Expo 2025 Ondřeje Sošky za pár let řešit i Evropa.
„Japonsko se dlouhodobě potýká s řadou socioekonomických výzev, jako je pokles porodnosti, stárnutí obyvatelstva, zvyšující se náklady na sociální zabezpečení či údržbu základní infrastruktury. Česko má v tomto ohledu co nabídnout. Máme mnoho firem, které se zabývají biotechnologiemi, nanotechnologiemi, umělou inteligencí, kybernetickou bezpečností a patří k těm nejlepším na světě,“ uvedl Soška.
Podle něj neplatí, že podobné výstavy už nemají v dnešní internetové době smysl. Stále je navštěvují miliony lidí. Poslední Expo v Dubaji bylo posunuté kvůli covidu a konalo se místo roku 2020 od října 2021 do března 2022. Navštívilo ho 24 milionů lidí, přičemž většina byla podle Sošky ze zahraničí. Japonsko očekává dokonce účast okolo třiceti milionů lidí.
„Nemůžeme očekávat, že se budou na světových výstavách představovat inovace a nové technologie, jako tomu bylo dříve, kdy se tam představil telefon, živé televizní vysílání nebo pás na sushi, který se objevil právě v Japonsku v roce 1970. Osobnímu kontaktu a fyzickému prožití se ale nic nevyrovná, což jsme si vyzkoušeli během pandemie,“ uvádí Soška s tím, že podobné akce mají obrovský potenciál pro Česko, které tak může navázat různé spolupráce i obchodní a diplomatická spojenectví.