Český Domotron chce přinést skutečně chytrou domácnost. Spotřebiče ovládá automaticky díky umělé inteligenci

domotron-home3

Foto: Domotron

Domotron Home funguje i jako bezdrátová nabíječka

0Zobrazit komentáře

Moderní trendy v bydlení pomalu ale jistě kráčí vstříc stále inteligentnějším domácnostem. Některé její prvky jsou již dnes schopny objednat chybějící jídlo v lednici, vyhodnotit náš zdravotní stav nebo se postarat o perfektně zastřižený trávník na zahradě. Problémem je, že jednotlivé chytré spotřebiče často neumí navzájem komunikovat a intuitivně se přizpůsobovat potřebám uživatele. Ten tak musí vše nastavovat ručně přes celou řadu jednotlivých aplikací pro každý spotřebič.

Je tedy otázkou, zda chytré žárovky, ledničky či reproduktory povyšují domácnost na takovou úroveň, abychom ji mohli nazývat skutečně chytrou. Právě tento problém dal vzniknout v roce 2012 československé společnosti Domotron, která vyvinula komplexní systém, přes který je možné ovládat a řídit veškeré prvky chytré domácnosti najednou.

Systém nachází své uplatnění v novostavbách, jelikož je nutné instalovat kabeláž, senzory a centrální jednotku přímo do stěn. Výsledkem je komplexně chytrý dům s propojenými spotřebiči, které lze ovládat prostřednictvím jediného rozhraní. Nutnost instalovat technologii Domotronu přímo při výstavbě domu a fakt, že je vyžadováno manuální ovládání jednotlivých spotřebičů uživatelem, ovšem zároveň byly nedostatky, které se rozhodl Domotron vyřešit.

domotron-home

Foto: Domotron

Domotron Home má ambici vytvořit skutečně chytrou domácnost

„Domotron vznikl s cílem radikálně inovovat fungování všech domácích technologií a významně tím zlepšit život v našich domovech. Za sedm let vývoje pokročilého smart home systému pro novostavby jsme nasbírali hromadu zkušeností a poznatků, které jsme již delší dobu chtěli nabídnout i majitelům všech stávajících domácností,“ vysvětluje Alex Janušek, CEO Domotronu.

„Nalezli jsme způsob, jak naše know-how spojit s umělou inteligencí, která je srdcem nového produktu. A také cestu, jak efektivně využít miliony různých chytrých zařízení ve stávajících domech a bytech. Odteď si tak může dopřát kouzlo skutečné domácí automatizace opravdu každý,“ doplnil Janušek k novému produktu.

moon_parka

Přečtěte si takéZimní bunda z pavoučího hedvábí. Japonci vyvinuli pro The North Face oblečení s unikátními vlastnostmiZimní bunda z pavoučího hedvábí. Japonci vyvinuli pro The North Face oblečení s unikátními vlastnostmi

Výsledkem je první smart home produkt Domotronu jménem Home, který je dostupný pro širokou veřejnost a využitelný v každé domácnosti s chytrými spotřebiči. Domotron Home je centrála s vlastním systémem, který skrze umělou inteligenci ovládá veškeré prvky chytré domácnosti.

alex-janusek-domotron-small

Foto: Domotron

Alex Janušek, spoluzakladatel a CEO Domotronu

Majitel takového řešení v podstatě jen zařízení zapne a udělá prvotní nastavení. Domotron Home se jej ještě zeptá na několik informací pro lepší poznání svého uživatele a následně se již o vše začne automaticky starat samo. Alespoň tak ho popisují sami tvůrci.

Žaluzie s vlastním životem

Aby symbióza mezi obyvateli domácnosti a zařízením mohla fungovat co nejlépe, využívá Domotron Home umělou inteligenci. Díky ní si postupně osvojuje návyky svých uživatelů a vytváří takovou automatizaci, aby pro ně byl život v obklopení chytrých spotřebičů co nejpříjemnější a nejpohodlnější, bez nutnosti je jakkoli ovládat.

„Žaluzie se ráno otevře přesně v momentě, kdy se máte vzbudit. Tedy za předpokladu, že už je venku světlo, jinak se v ložnici pomalu rozsvítí žárovka. Přes den potom pomáhá topení nebo chlazení tím, že pouští sluníčko dovnitř, pokud je to žádoucí. Když přijde bouřka, vytáhne se, aby jí vítr neroztrhal, a večer, když klesne venku intenzita osvětlení pod určitou hranici, opět se zatáhne, aby nebylo vidět dovnitř,“ popisuje Janušek.

north-pole-igloos-1

Přečtěte si takéKrásy arktické krajiny z malých prosklených domečků. Finové budují nejsevernější ubytování na světěKrásy arktické krajiny z malých prosklených domečků. Finové budují nejsevernější ubytování na světě

Skutečně „chytré“ je na celém řešení podle Januška především to, že žaluzie takto funguje sama a uživatel se tak již prakticky vůbec nemusí zaobírat jejím ovládáním. Součástí systému od Domotronu jsou také bezdrátové vypínače Switch, které obsahují řadu senzorů sbírajících data. Ta jsou následně odesílána od centrály Home, který na jejich základě ovládá jednotlivé spotřebiče.

domotron-home5

Foto: Domotron

Domotron Switch

Senzory jsou schopné sledovat kvalitu vzduchu, vlhkost či teplotu v každé místnosti a díky senzoru Grid-EYE dokonce vidí osobu i v momentě, kdy se vůbec nehýbe, a tak ztlumí intenzitu světla i během sledování televize.

Hlasový asistent ani nebude potřeba

„Náš produkt je hlavně o promyšleném softwaru, který běží v cloudu a na základě informací o teplotě, intenzitě osvětlení, vlhkosti a kvalitě vzduchu, přítomnosti v místnosti, počasí, vzdálenosti od domu a dalších aspektech řídí domácí technologie, přičemž zohledňuje preference uživatele,“ doplňuje Alex Janušek.

Mimo senzorů jsou součástí vypínače také dvě dotykové plochy, prostřednictvím kterých lze – pokud je to potřeba – manuálně ovládat vybraný spotřebič. Na vypínači najdeme i displej zobrazující základní informace, jako je například teplota v místnosti. Jednotlivé vypínače může uživatel nakonfigurovat prostřednictvím aplikace v telefonu, aby co nejlépe odpovídaly potřebám každé místnosti.

domotron-komfort

Foto: Domotron

Chytrou domácnost lze ovládat přes aplikaci Domotronu

Díky této aplikaci může uživatel kontrolovat i veškerý chod domácnosti, spotřebu energie, prohlížet si nastavené chování zařízení na časové ose. Zároveň v ní lze veškerá nastavení přenastavovat podle potřeb a aplikace také odesílá upozornění v případě neočekávaných událostí.

Ovládat svá zařízení bude možné také prostřednictvím klasických hlasových asistentů, jakým je například Alexa od Amazonu. Cílem Domotronu je však co nejvíce eliminovat potřebu cokoliv ovládat. Jak sám Alex Janušek říká: „Jen příkazy typu: ‚Alexa, turn on the lamp in bedroom‘, přestanou dle nás časem úplně dávat smysl, protože je Domotron předběhne.“

Lepší kvalita života

V momentě, kdy se systém od Domotronu dokonale seznámí s veškerými návyky obyvatel domácnosti, začne pracovat i na zlepšování kvality jejich života. Neznamená to, že by v noci dětem sám snižoval teplotu v pokoji, aby se otužovaly a rodiče ušetřili za energie, ale pokud zjistí, že by šlo dělat něco trochu lépe, navrhne tuto možnost svým uživatelům a aplikuje ji až v momentě, kdy je schválena. Zároveň může uživatele upozornit například na to, že by měl jít dříve spát, aby si více odpočinul.

domotron-home2

Foto: Domotron

Domotron si slibuje od svého nového produktu velké věci

Domotron Home je schopný komunikovat s téměř všemi produkty spadajícími do vybavení chytré domácnosti. Díky Zigbee 3.0 je schopen připojit se k zařízením z rodin Phillips Hue, Xiaomi Aqara, Ikea Home, Samsung SmartThings či Somfy TaHoma a další. Díky Rest API je navíc možné připojit i reproduktory Sonos nebo vysavače iRobot Roomba.

Domotron si od své novinky hodně slibuje a s uvedením nového zařízení mění i své logo, aby byl pro zákazníky snáze identifikovatelný. Zařízení hodlá nabídnout na evropském, i severoamerickém trhu, kde bude nabízeno za částku pod 1 tisíc dolarů, tedy za necelých 23 tisíc korun. Součástí základního balení bude centrála a jeden vypínač Switch. Základní balení tak bude stačit jen majitelům garsonek, v případě více pokojů bude nutné dokoupit další Switche.

Domotron nejdříve vypustí zařízení do světa prostřednictvím pre-launch kampaně na portálu Indiegogo, kterou společnost zvolila především jako marketingový nástroj a nejedná se o primární způsob financování projektu.

Domotron Home zde bude nabízen za částku o 39 % nižší, než za jakou bude prodáván ve volném prodeji. Předobjednávky budou spuštěny začátkem listopadu tohoto roku a zahájení prodeje zařízení je naplánováno na březen příštího roku, kdy se jej dočkají i držitelé předobjednávek.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym