Český Iterait díky umělé inteligenci hlídá lidi v obchodech a nákupních centrech. Letos plánuje vyrůst desetinásobně
Trojice zakladatelů startupu Iterait: Adam Blažek, Filip Matzner a Petr Bělohlávek
Jen těsně před loňským nástupem pandemie český startup Iterait, který vyvíjí systémy s umělou inteligencí, počítačovým viděním a strojovým učením, oznamoval seed investici ve výši 55 milionů korun. Záběr firmy je opravdu široký, působí v oblastech od zdravotnictví až po marketing, a během vládních omezení obchodů se ukázalo další využití jejího hlavního produktu s názvem Vividi.
V podstatě jde o malou krabičku sloužící na zpracování obrazových dat o lidech, jako je věk, pohlaví či emoce. Na rozdíl od světové konkurence však v případě českého Vividi nedochází k práci s daty na cloudu, ale přímo lokálně v krabičce. Produkt se využívá například na vyhodnocování zásahu reklamy na digitálních panelech a její lepší cílení.
Během prvního covidového lockdownu však startup vyvinul update Vividi Stay Safe. Ten v obchodních centrech, supermarketech či dalších institucích počítá osoby vstupující a odcházející z prostoru a současně aktuální vytíženost místa zobrazuje na obrazovce u vstupu, čímž pomáhá regulovat počet návštěvníků.
Zařízení zároveň nabízí management front, kdy měří dobu čekání ve frontě a její délku, a provozovatele upozorní, aby například otevřel další pokladnu. Podobně dokáže sledovat obsazenost stolů v kancelářích a pracuje se i na využití v zemědělství. Aby Iterait posunul svůj produkt na ještě vyšší úroveň, představil novou a ekologičtější verzi Vividi.
„Naší firmě jde o to, aby pomáhala způsobem, který bude nejen efektivní, ale zároveň i ekologický. A to my Češi umíme. Nová Vividi spotřebovává až dvacetkrát méně energie než jiné kamery s umělou inteligencí,“ říká Adam Blažek, který Iterait před třemi lety zakládal společně s Petrem Bělohlávkem a Filipem Matznerem.
„Dá se také díky malému příkonu napájet malými solárními panely. Příjemným bonusem je možnost ji využívat i venku, protože je vodotěsná a prachotěsná. A navíc je téměř plně recyklovatelná,“ doplňuje Blažek podrobnosti o nové verzi krabičky Vividi, na jejímž vzhledu pracoval student průmyslového designu na Umprum.
Mechanismus o velikosti mobilního telefonu umí vytvářet tzv. heat mapy prostoru a poskytovat informace o místech s největším výskytem lidí. Bezpečnost osobních dat je podle Iteraitu zajištěna tím, že zařízení rovnou vytváří online statistiky a neuchovává žádný obrazový materiál.