Český Krumlov dostane novou čtvrť. Areál nábytkářské firmy ovládnou visuté zahrady

Jihočeské město se zaměřilo na prostor po společnosti Jitona. Nově tu vznikne několik domů i zázemí pro obchody a restaurace.

Eliška NováEliška Nová

Krumlovský Vltavín

Foto: A8000

Český Krumlov bude mít novou čtvrť

0Zobrazit komentáře

Architektonické studio A8000 se chystá na obnovu potoka. Ne, že by se snad z předních českých architektů stali vodohospodáři. Kolem staronového vodního toku v Českém Krumlově by ale měla zároveň vyrůst nová městská čtvrť. A to v areálu bývalé nábytkářské firmy Jitona mezi sídlišti Za Nádražím a Mír.

Průmyslový areál chátral dlouhých třicet let. Zbytky někdejší továrny se už postupně zlikvidovaly. K zemi šly budovy, komín i parovodní potrubí. Místo toho tady vyroste víc než šedesátka apartmánů a 131 bytů všech velikostí, tedy od jedné místnosti s kuchyňským koutem až po pět. Součástí budou také obchody restaurace a kanceláře.

To vše ve vertikálním provedení od studia A8000, které je na jihu doma. „Hlavním architektonickým prvkem navrhovaných budov je jejich vertikální rozčlenění, což odpovídá i vertikálnímu charakteru celého města. Okrová barevnost a cihelné obkladové materiály korespondují s krumlovskou barevnou škálou a jsou připomínkou industriálního charakteru lokality,“ popisuje architektka Daniela Týfová z A8000.

krumlovsky-vltavin-2

Foto: A8000

Zástavba nahradí výrobu nábytku společnosti Jitona

Až na výjimky mají všechny bytové jednotky soukromý venkovní prostor v podobě terasy, lodžie nebo balkonu. Ty jsou v některých budovách tvořeny kaskádovitě a připomínají visuté zahrady. Projekt počítá také s garážemi a venkovním parkovacím stáním.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Investor SVV real do projektu s názvem Krumlovský Vltavín dá odhadem tři čtvrtě miliardy korun. Nejvyšším objektem bude šestipatrový apartmánový dům s vysunutými boxy a šikminami. Ten by měl být hotový jako první a noví majitelé by se mohli nastěhovat během příštího roku. Nejvyšší dům má kromě jiného také chránit zbývající stavení od hluku.

krumlovsky-vltavin-5

Foto: A8000

První vznikne apartmánový dům.

Další domy budou mít plochou a také zelenou střechu. Dohromady by menších budov mělo být jedenáct. „Zejména západní fasády domů nad potokem jsou protkány ustupujícími lodžiemi v nižších podlažích a terasami v horních podlažích. Objekty jsou díky tomu na první pohled živé a jasně čitelné, ačkoli si drží základní jednoduchou a geometrickou pravidelnost a řád,“ popisuje ateliér.

Součástí projektu je také zmíněná obnova potoka. Ten byl během provozu Jitony zatrubněný. Architekti chtějí obnovit původní koryto a potok nechat co nejvíc přístupný veřejnosti. „Na této pro Krumlov typické morfologii budov vyrůstajících kolem vodního toku jsme založili celý koncept,“ uvedl před dvěma lety na jednání českokrumlovského zastupitelstva architekt Martin Krupauer.

Projekt počítá i s využitím zeleného svahu v blízkosti budoucí zástavby, který by měl fungovat jako park. Místo by mohlo sloužit pro rekreaci obyvatel nových domů, ale i současných sídlišť. Kolem potoka by také měla vést alej.

krumlovsky-vltavin-3

Foto: A8000

Součástí projektu je i obnova Nového potoka

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Ve Švýcarsku vyroste nejvyšší mrakodrap ze dřeva. Z přírodního materiálu je celá konstrukce

Inovativní metoda, která pracuje s dřevěnými nosníky, umožní podle dánských architektů stavět ze dřeva čím dál vyšší budovy.

Eliška NováEliška Nová

Dřevěný mrakodrap

Foto: SHL

Nedaleko Curychu roste nejvyšší mrakodrap ze dřeva

0Zobrazit komentáře

Se svojí výškou sto metrů patří v konkurenci k trpaslíkům. Rozhodně by se nedotáhl do první stovky, tam se začíná na stovkách třech. Přesto bude nový mrakodrap ve Švýcarsku ve své třídě nejvyšší. Bude totiž celý ze dřeva. A jako takovému mu stovka suverénně stačí.

V dánské kanceláři Schmidt Hammer Lassen Architects (SHL) jsou zvyklí pracovat se dřevem. Aby taky ne, jsou to Dánové, v jejich rodné zemi je práce s přírodními materiály běžná. Přesto autoři svůj projekt nazvali jako přelomový. SHL totiž říká, že mrakodrap bude postavený podle nového, inovativního konstrukčního systému.

„Švýcarská společnost Implenia a Švýcarský federální technologický institut v Curychu spolupracovali na vývoji nového systému, který umožňuje výstavbu vyšších dřevěných budov,“ uvádí architekti. Konstrukce domu tak není z betonu, jak je to dnes běžné, ale právě ze dřeva. Jednotlivé nosníky mají nižší hmotnost, což budově dovoluje růst do výšky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nový komplex bude stát nedaleko Curychu ve městě Winterthur. Dohromady se bude skládat ze čtyř budov. Stometrové výšky dosáhne ale jen jedna z nich. Projekt nese název Rocket & Tigerli – podle lokomotiv, které se dřív v místě vyráběly. Místo mašinek má teď na brownfieldu být prostor pro klasické i studentské bydlení, ale i obchodní prostory, restaurace nebo hotel a lázně. A to už v roce 2026.

Byť jde o dřevostavbu, fasáda Rocket & Tigerli to hned nenapoví. Ta má být totiž tvořená tmavě červenými a žlutými terakotovými cihlami, které doplní zelené detaily. To je reakce na starší budovy v okolí, které mají takto zbarvené střechy.

Dřevěný mrakodrap

Foto: SHL

Ze dřeva je celá konstrukce včetně nosníků

„Je to velký projekt, který bude mít zásadní vliv na komunitu nejen ze společenského hlediska, ale i z toho estetického. Švýcarsko má velké znalosti o dřevěných stavbách a my jsme hrdí na to, že můžeme na tomto přelomovém projektu pracovat,“ uvedl Kristian Ahlmark ze studia. Dřevo podle něj může být skvělou náhražkou betonu. Navíc s výhodou nižší uhlíkové stopy.

„Dřevo je považováno za přírodní materiál, který se tradičně používá pro chaty a rekreační domy. Nyní se na tento materiál obrací pozornost kvůli jeho vynikajícím vlastnostem ve vztahu k celkové spotřebě energie budov,“ míní SHL s tím, že nové technologie umožňují, aby se dřevo opět stalo jedním z hlavních materiálu při výstavbě.

Stometrový mrakodrap bude nyní ve světě rekordman. Zatím největší měří 85 metrů a stojí v norském městě Brumunddal od roku 2019. I s touto budovou mimochodem autoři chtěli ukázat, že dřevo je výborná náhražka nejen betonu, ale například i oceli, jak upozorňuje CNN.

Dřevěný mrakodrap

Foto: SHL

Mrakodrap dosahuje výšky sto metrů

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání