Český Memsource kupuje za stamiliony německou firmu Phrase. Vzniká jeden z největších světových hráčů v překladech

Peter BrejčákPeter Brejčák

david-2-min

Foto: Memsource

David Čaněk, zakladatel a CEO Memsource

0Zobrazit komentáře

Český Memsource deset let v tichosti budoval jeden z globálně největších překladatelských a lokalizačních nástrojů. Pozornost ale vzbudil hlavně loni, když nadpoloviční většinu firmy koupila americká investiční společnost The Carlyle Group v transakci, jež Memsource ohodnotila na více než miliardu korun.

Teď se pražská firma s velkou transakcí ozývá znovu. Společně se svým majoritním akcionářem koupila 100 procent v německé společnosti Phrase, která stojí za vývojem platformy pro lokalizaci softwaru. Podle informací a odhadů CzechCrunche se prodejní cena pohybovala v úrovni vyšších stovek milionů korun.

Podle vyjádření Memsource vzniká díky této transakci jeden ze světově největších hráčů na trhu překladatelských a lokalizačních nástrojů. Pro českou firmu akvizice zároveň znamená otevření dveří k dalšímu rozvoji svého produktového portfolia, expanzi na nové trhy a rozšíření počtu svých zákazníků.

Akviziční příležitost

I tak se ale Memsource dlouhodobě daří. Za celou svou existenci byl ziskový a za loňský rok by se podle předběžných odhadů měly tržby skupiny dostat k téměř půl miliardě korun. I přes negativní důsledky pandemie zaznamenal meziroční růst o dvacet procent, díky akvizici chce svůj růst letos a v dalších letech ještě posílit.

„Od vstupu investiční společnosti Carlyle do společnosti Memsource v červenci 2020 jsme se zaměřili na zrychlení našeho organického růstu a zároveň zkoumali akviziční příležitosti,“ popisuje David Čaněk, generální ředitel firmy, která chce do konce roku zaměstnávat 250 lidí.

groupphoto-min

Foto: Memsource

Tým Memsource

„Oznamujeme akvizici společnosti Phrase, z níž její tři zakladatelé během osmi let vytvořili lídra v oblasti lokalizace softwaru. Zakladatelé společnosti s týmem 50 zaměstnanců se nyní připojí k Memsource, abychom společně upevnili naši pozici lídra na trhu v oblasti firemních překladů i lokalizace softwaru,“ doplňuje Čaněk.

Generální ředitel Memsource se zároveň s okamžitou platností stává generálním ředitelem nově vzniklé skupiny, tři zakladatelé německého Phrase se ve struktuře skupiny stanou jejími akcionáři.

„Phrase se etabloval jako průkopník v oblasti lokalizace softwaru a partnerství se společností Memsource je dalším logickým krokem v našem dalším rozvoji,“ popisuje Wolfram Grätz, spoluzakladatel firmy s tím, že mezi zákazníky Phrase patří společnosti z nejrůznějších odvětví od automobilového průmyslu až po finanční sektor.

„Mnoho z nich pak hledá možnosti, jak lokalizovat a překládat nejen software, ale také veškerý ostatní firemní obsah. V této oblasti je lídrem Memsource a spojením našich vysoce kvalitních týmů a rozsáhlých znalostí v oblasti překladu a lokalizace tak poskytneme unikátní a ucelené řešení firemním zákazníkům po celém světě,“ doplňuje Grätz.

Cesta do Německa

Memsource se svým produktem pomáhá globálním společnostem jako Uber, Zendesk, Supercell nebo Vistaprint či dalším překladatelským agenturám automatizovat překladatelský proces, který je díky umělé inteligenci rychlejší a méně nákladnější.

Phrase, jenž vznikl v roce 2012 v Hamburku, poskytuje nástroj pro lokalizaci softwaru, webových stránek či mobilních aplikací a více než tisíc zákazníkům, mezi něž patří například Lufthansa Systems nebo Pizza Hut Digital Ventures, pomáhá eliminovat manuální výkony.

honza-a-martin

Přečtěte si takéČeský startup Advanto vyplatí část mzdy kdykoliv v měsíci. Chceme nahradit neefektivní půjčky, říkají zakladateléČeský startup Advanto vyplatí část mzdy kdykoliv v měsíci. Chceme nahradit neefektivní půjčky, říkají zakladatelé

„Investice fondu CETP IV do společnosti Memsource měla za cíl urychlit další fázi vývoje společnosti, včetně její expanze do nových regionů a dalšího rozvoje inovativních technologií. Akvizice společnosti Phrase, první taková transakce od vstupu společnosti Carlyle do Memsource, je důkazem naplňování této strategie,“ doplňuje Fernando Chueca, výkonný ředitel fondu Carlyle Europe Technology Partners.

„Akvizice nám otevírá dveře na německý trh a možnosti využití skvělé sady produktů a zavedené zákaznické základny. Silnější skupina má jedinečnou příležitost etablovat se jako lídr v systémech řízení překladatelských procesů pro sofistikovanou lokalizaci softwaru na mezinárodních trzích,“ dodává Chueca.