Český Neuron Soundware odhaluje závady strojů pomocí zvuku. V krizi našel nového šéfa a míří na milion eur v tržbách

Peter BrejčákPeter Brejčák

rptInsider

Foto: Neuron Soundware

Vedení Neuron Soundware: Tomáš Vacek, Petr Černohorský, Lukáš Loun, Pavel Konečný a Radim Pilous

0Zobrazit komentáře

Zhruba před rokem a půl oznamoval český startup Neuron Soundware investici 150 milionů korun od několika investorů včetně skupiny ČEZ nebo fondu J&T Ventures. V poslední době však o firmě nebylo téměř slyšet a v komunikaci směrem ven se zaměřila spíše na odborné konference. To se má však letos změnit – startup totiž vítá nového šéfa, šlape do expanze a plánuje i další investiční kolo.

Neuron Soundware, který analyzuje zvuky strojů a pomocí algoritmů umělé inteligence odhaluje jejich závady, během nástupu pandemie koronaviru v loňském březnu zaznamenal odložení několika projektů a pokles poptávky po svém řešení. Jeho potenciální klienti totiž v krizi především hledají nástroje pro okamžité snížení provozních nákladů včetně investic a s většími inovacemi zatím vyčkávají.

Situaci v loňském roce tak tuzemský startup využil na zlepšení svého produktu. „Předělali jsme platformu a infrastrukturu, aby byla lépe škálovatelná a její nasazení automatizované,“ popisuje pro CzechCrunch Pavel Konečný, jeden ze zakladatelů Neuron Soundware.

V předešlém modelu fungování totiž všechna nová měřící zařízení museli u klientů nasazovat přímo zaměstnanci startupu. Díky vylepšené kombinaci nového hardwaru a softwaru by to už však měly jednodušeji zvládnout samy firmy, což by mělo dále ulehčit nábor nových klientů.

rpt

Foto: Neuron Soundware

Nový šéf Neuron Soundware Radim Pilous se svým předchůdcem Pavlem Konečným

Ke stejnému cíli by měl pomoct i nový use-case, kdy Neuron nesleduje samotné chyby strojů, ale jen to, jestli jsou zapnuté a zda vůbec fungují. Tak dokáže sledovat nejenom jejich výpadky, ale také vytíženost, a umožní vedoucím směn v továrnách lepší plánování.

Stávající klienty Neuron Soundware postupně přesunul na novou platformu nShield a v loňském roce také například dotáhl certifikaci svých zařízení, aby mohla být využitá v nových vertikálách. Společnost se totiž doteď do velké míry zaměřovala na automobilový a strojírenský průmysl, aktuálně však expanduje například do oborů energetiky či utilit.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jedním z příkladů z poslední doby jsou eskalátory v pražském metru, kde je klientem startupu Dopravní podnik. Ten se zařazuje mezi dalších přibližně pětadvacet různých instalací, jež nahrávají asi 200 zařízení po celé Evropě s tím, že se první vlaštovky objevují i v Asii.

Neuron Soundware své řešení dodává firmám jako Siemens, Škoda Auto, Volkswagen, MVV nebo ArcelorMittal, jejich aktuální počet ovšem startupu nevyhovuje. Rozjíždí tedy i prodej přes obchodní partnery například v Jižní Koreji či Malajsii. Po loňském ochlazení poptávky se pipeline nových klientů začíná opět prodlužovat s maximálním nasazením týmu a firma by měla letos v obratu překonat hranici jednoho milionu eur, tedy přibližně 26 milionů korun.

Letos investice, příští rok zisk

Do černých čísel se přitom Neuron plánuje dostat v příštím roce. Zatím se provoz firmy financuje ze zdrojů získaných od investorů. „Ve druhé polovině letošního roku chystáme další investiční kolo Series B pro mezinárodní expanzi,“ popisuje Konečný, který osobně ve startupu prochází větší změnou.

Jako zakladatel doposud Neuron Soundware také vedl, avšak řízení firmy nyní předal svému nástupci s tím, že sám se bude z pozice v dozorčí radě věnovat spíše strategickým projektům. Roli CEO tak přebírá Radim Pilous, který má bohaté zkušenosti s průmyslovými zákazníky ze svého působení u společností 3M či Rubix, ale třeba i ze startupu zabývajícího se vývojem autonomního robota.

„Primárním cílem pro rok 2021 je škálování našich služeb, monitoringu a prediktivní diagnostiky a také kontinuální upgrady modelů umělé inteligence,“ uvádí Pilous, jenž chce zužitkovat svoje zkušenosti z různých odvětví při propojování technologické firmy se světem průmyslu.

„Covidové období sice zkomplikovalo zákaznické aktivity, na druhou stranu je však stávající situace i jistým zrcadlem. Je v něm patrná nutnost akcelerace inovací v oblasti prediktivní údržby, jež naše platforma nShield přináší,“ dodává Pilous.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs