Český otisk v Sydney. Preciosa vytvořila světelnou instalaci pro komplex za dvě miliardy dolarů

Nový hotelový komplex Crown Sydney každý den rozzáří český křišťál. Sklářský lídr Preciosa totiž pro projekt navrhl kolekci 475 kusů osvětlení

Preciosa

Foto: B. Winstone

Český sklářský lídr Preciosa navrhl pro Crown Sydney 130 druhů a 475 kusů osvětlení

0Zobrazit komentáře

V oblasti Barangaroo v centrální části australského města Sydney, kterou původní obyvatelé využívali k rybolovu a dnes je z ní čtvrť s řadou kancelářských budov či restauračních podniků, je hotelový komplex Crown Sydney. Investice ve výši dvou miliard dolarů, v přepočtu téměř 50 miliard korun, umožnila architektům z britské kanceláře Wilkinson Eyre skutečně velkorysé a skulpturální pojetí inspirované tvary, s nimiž se setkáváme v přírodě. A protože chtěli využít skutečně cenné materiály, rozhodli se, že kromě italského travertinu zvolí pro interiér také český křišťál.

Architekt Chris Wilkinson společně s výkonným ředitelem Crown Resorts v Melbourne Toddem Nisbetem se rozhodli oslovit společnost Preciosa Lighting. Ta do projektu zapojila dvě stě lidí, šlo tak o jeden z největších projektů, který dosud realizovala. Zadaným úkolem byl totiž vytvořit celkem 130 druhů a 475 kusů osvětlení pro schodiště, taneční sál, spa s posilovnou, lobby a restauraci.

„Todd Nisbet znal Preciosu Lighting již z dřívějška. Spolupráci s naší společností mu doporučil obchodní partner díky pozitivním zkušenostem z předchozích projektů. Nisbetovi především imponovala schopnost společnosti Preciosa tvořit komplexní řešení na jednom místě díky stovce řemesel, která se potkávají pod jednou střechou,“ říká Tsui Kannis, manažerka prodeje Preciosa Lighting v Hongkongu.

Největší výzvou se ukázalo být schodišťové svítidlo, jelikož bylo zcela odlišné od projektů, které se běžně v Preciosa Lighting tvoří. Svítidlo spojuje první čtyři patra hotelu a kopíruje schodiště, které vychází z tvaru budovy – vine se tak spirálovitě vzhůru. Instalace je tvořena 400 lamelami v délce tří až sedmi a půl metru, každá je navíc upevněná v jiném úhlu. Českým sklářům se podařilo svítidlo poskládat bez jakýchkoliv viditelných šroubů nebo nástavců.

Sydney schodiště 2

Foto: B. Winstone

Největší výzvou bylo navržení schodišťového osvětlení

Lamely vytvářejí prstenec křišťálového svítidla v přízemí vestibulu, a jelikož jde o dynamickou instalaci, personál hotelu může upravovat barvu světla a měnit tak atmosféru celého prostoru. Pouze výroba schodišťového osvětlení trvala rok, výsledek váží přes 4 750 kilogramů a skláři pro něj použili více než pětatřicet tisíc čtvercových kamenů a 102 křišťálových bloků.

Taneční sál rozzařuje osm lustrů z lehaného skla, které se vyrábí speciální technikou, kdy se sklo v peci tvaruje ve formě za vysokých teplot. Dominantním prvkem recepce jsou pak dva velké lustry o váze více než 780 kilogramů. Skláři je vytvořili pomocí 426 kusů ručně foukaných kroucených trojúhelníkových trubic.

Zajímavým požadavkem bylo vytvoření osvětlení pro prostor, v němž se nachází spa a posilovna. Pro společnost Preciosa Lighting šlo o premiéru, které se ale zhostila ve velkém. Rozhodla se totiž vytvořit největší kusy ručně foukaného skla, které dosud takto vyrobila. Výsledkem jsou křišťálové talíře s příměsí opálu, z nichž jeden váží zhruba dvacet kilogramů a na každém pracovali tři skláři.

Ke vstupu do čínské restaurace Silks láká skleněná plastika interního designéra Preciosa Lighting Petra Kořínka. Ručně foukané křišťálové listy přecházejí z jedné barvy do jiné a každý z nich má svou strukturu. Hutní tvarování jednoho kusu trvalo asi pětačtyřicet minut.

„Vzhledem k tomu, že se jednalo komplexní zakázku, která zahrnovala stovky svítidel, trvalo navrhnout celý projekt přibližně čtyři roky – konkrétně od listopadu 2015 do konce roku 2019. Následná výrobní fáze zabrala více než rok, tedy od podzimu 2019 do prosince 2020. Celý projekt i s instalací, která přišla na řadu ve druhé polovině roku 2020, trval pět let,“ doplňuje Kristína Králiková, manažerka marketingové komunikace Preciosa Lighting.

Tým dvě stě lidí navrhl všechna osvětlení tak, aby zapadla do koncepce komplexu Crown Sydney. Ten byl navržen jako nový orientační bod města s výškou 275 metrů a jeho hmota má připomínat tři okvětní lístky proplétající se k nebi. Stejně tak i jednotlivá osvětlení vycházejí z organických tvarů, díky čemuž se exteriérové prvky propisují také v interiéru.

Preciosa restaurant

Foto: B. Winstone

Restauraci Silks zdobí plastika od designéra Petra Kořínka

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym